ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
З вірою в завтрашній день
27.09.2016 / Газета: Одесские известия / № 76(4899) / Тираж: 18937

– Та що там твоя Балта?! – не раз з іронією перепитували мене знайомі, коли я розказувала про успіхи земляків. Не звертаючи уваги на диваків, продовжувала говорити про те, що місто мого дитинства зберегло старовинну архітектуру будівель, що ще задовго до декомунізації відновило старі назви вулиць, простелило нові тротуари і облаштувало затишні куточки відпочинку. Ось і зараз хочу вам розповісти про успіхи балтян…

Саме тут створено найбільшу об’єднану громаду в Україні. Зуміли об’єднати 28 населених пунктів (27 сіл і місто) навколо ідеї відродження і піднесення району. Балтяни не побоялися новочасного і сміливо пішли шляхом перетворень, реформуючи сфери освіти і культури, економіки і охорони здоров’я, змінюючи саме громадське мислення.

Не так давно Балтська територіальна громада, запозичивши польський досвід, стала на шлях децентралізації, а вже має схвальні результати. І сьогодні сюди їдуть повчитися в життєвій школі сусіди. Адже той факт, що бюджет Балтської об’єднаної територіальної громади цього року зріс у 3,6 раза, а до бюджету розвиту на нинішній рік закладено 14,4 млн грн проти 4 млн у 2015 році, говорить сам за себе.

Міський голова Сергій Мазур не приховує задоволення від успішного старту, а водночас і заклопотаності тим, що ще належить зробити.

– Завдяки об’єднанню громад наш бюджет на 2016 рік складає 104,5 мільйона гривень, із яких 38,4 мільйона – власні ресурси. Прибуток збільшився насамперед за рахунок надходжень у розмірі 60% податку на прибуток фізичних осіб – 18,1 мільйона гривень. Із державного бюджету отримано трансферти – базова дотація, медична і освітня субвенції. Все це дає змогу громаді утримувати 113 бюджетних установ і 1408 працівників-бюджетників. Маємо плани щодо підняття на вищий рівень функціонування соціальної сфери. А це не тільки заробітні плати і комунальні послуги. Це новий вигляд ФАПів, амбулаторій сімейної медицини, шкіл, будинків культури, це відкриття реабілітаційного центру для військових, – розповідає Сергій Мазур.

Крім того, тут вважають за потрібне поновити комунальну техніку, думають над переоснащенням мережі зовнішнього освітлення із застосуванням LED-технологій, що дозволить значно економити електроенергію.

Керівник усвідомлює: чим більше самостійності, тим більше й відповідальності. Однак плани має амбітні і щиро завдячує всім, хто повірив у реформу децентралізації і пліч-о-пліч працює для того, щоб громада стала самодостатньою та конкурентоспроможною. А позитивний іноземний досвід, із яким ознайомився голова, може бути пристосований під місцеві особливості та вдало вжитий на користь громади. Крім того, з набуттям нового статусу – міста обласного значення Балта здобула ширші можливості для втілення задумів.

У місті й раніше був відчутний потяг мешканців до прекрасного, до набуття ошатного вигляду, підвищення культури та економічних статків. І це вдавалося. Тому, об’єднавшись із сільськими громадами, Балта підтягує їхні території до свого рівня, який щоденно зростає. Якщо ви давно не були в Балті, то сьогодні ви просто не впізнаєте місто. Тут стали добротнішими дороги і тротуари, пішохідні мости і криниці, значно покращено освітлення вулиць і облаштовано дитячі майданчики та куточки відпочинку. І все це оздоблено розмаїттям квітів і розкішною зеленню дерев та кущів.

Ось тільки, на жаль, ще не всі доросли свідомістю до того, що потрібно зберігати і примножувати ці надбання. Міський голова та його команда зустрічаються з людьми, пояснюють, що тепер кожен відповідальний за справи громади, переконують у перевагах обраного шляху не стільки словом, скільки ділом.

Поточні завдання, що стоять перед громадою, вирішуються оперативно і по-діловому. Проаналізувавши доходи бюджету, тут створили основу витрат першої потреби. Насамперед забезпечено харчування в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах, передбачено (в повному обсязі) оплату праці з нарахуваннями, поточні видатки в частині утримання закладів та установ, видатки на енергоносії.

Навчальні заклади забезпечені комп’ю­терною і відеотехнікою, дошкільні установи – холодильними камерами та пральними машинами, спортивним інвентарем. Заклади медицини мають комп’ютерну, побутову техніку та засоби пересування (мопеди) для медичних працівників на селі. Не обділені й культурні заклади, де сьогодні є комп’ютерна і музична техніка.

У громаді знайшла підтримку ідея Все­української асоціації самоорганізації населення щодо створення сільських комітетів. Їхні функції полягають у представництві та захисті інтересів жителів населених пунктів, допомозі органам державної влади та місцевого самоврядування у вирішенні проблем сіл щодо благоустрою, озеленення, утримання садиб, дворів, вулиць, площ, дитячих і спортивних майданчиків, інших соціальних об’єктів. За комітетами закріплено організацію людей на добровільних засадах для ремонту об’єктів загального користування, допомоги освітнім і культурним установам, літнім, малозабезпеченим громадянам та багатодітним сім’ям, здійснення контролю над якістю послуг, допомога в охороні громадського порядку.

Особливу увагу керівництво громади приділяє грантовій діяльності – одному з пріоритетних напрямів розвитку, де вже є певний досвід. Тому продовжують пошук та реалізацію цікавих і корисних проектів.

Налагоджено співпрацю з громадськими організаціями району, з органами самоорганізації населення, з підприємцями та фермерами.

Нещодавно делегація району відвідала Польщу, де взяла участь у культурних заходах і провела низку ділових зустрічей. Як відзначає Сергій Мазур, балтяни здобули значний досвід щодо ефективного проведення децентралізації.

Відповідно до плану соціально-економічного розвитку Балтської об’єднаної територіальної громади, цього року тут заплановано здійснити понад 350 заходів, пов’язаних із ремонтом, модернізацією та будівництвом об’єктів інфраструктури.

Всі п’ятнадцять проектів, розроблені громадою для отримання субвенції, схвалені Кабінетом Міністрів, частина їх уже виконується.

Балтяни кажуть, що цілком закономірним є той факт, що Сергій Мазур представлятиме Україну в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи. Конгрес представляє понад 200 тисяч європейських місцевих громад і регіонів, там обговорюють загальні проблеми, обмінюються досвідом і тримають курс на взаємодію. Очільникові Балтської громади є чим поділитися і він уміє почерпнути нове та необхідне.

Сьогодні Балта – квітуче, колоритне місто зі своєю історією, що почалася в сиву давнину і багатіє значними досягненнями нині, крокує в майбуття з вірою та впевненістю, з любов’ю до отчого краю…

Автор: Любов Кузьменко


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту