![]() |
|
![]() |
![]() |
Із уже далекого 1966 року бере свій відлік історія Березівського вищого професійного училища Одеського національного політехнічного університету. За півстоліття з його стін випущено близько 18 тисяч кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів (підготовка останніх ведеться з 2002-го).
Спочатку навчальний заклад мав суто будівельний профіль, а його базовим підприємством був трест «Одессільбуд». Ішли роки, змінювався перелік професій, терміни підготовки, та незмінним (із середини 1970-х) залишилося надання учням, разом із спеціальністю, повної загальної середньої освіти. З кінця 1980-х училище починає готувати фахівців для сфери послуг: кравців, кухарів, перукарів — професії, які користуються попитом на ринку праці.
На жаль, уже мало залишилося тих, хто створював училище, на початку 70-х будував нові корпуси. Пішли із життя перший директор В.В. Зубрицький, його наступники — В.М. Ємець та відмінник народної освіти України Л.Ф. Єленок, який улітку 1966-го розпочав свою педагогічну кар’єру викладачем спеці-альних предметів, а потім працював на посадах заступника директора з навчально-виробничої роботи та директора.
Із 2001 року тоді ще ПТУ № 19 очолює відмінник освіти України В.П. Шевченко. З цього часу училище розпочинає новий і стрімкий виток свого розвитку: в 2002-у отримує статус вищого професійного (3-й атестаційний рівень та 1-й рівень акредитації ВНЗ), ліцензує нові професії, здійснює акредитацію з підготовки молодших спеціалістів (технології харчування та швейного виробництва). Розпочинається робота з інтеграції у європейський освітній простір, комп’ютеризації навчального процесу, застосування інноваці-йних технологій у підготовці майбутніх фахівців. У 2006-у Бере-зівське ВПУ стає структурним підрозділом Одеського національного політехнічного університету. Перед навчальним закладом відкриваються нові горизонти: на його базі починають діяти підготовчі курси для вступу до ОНПУ (завдяки яким 150 учнів училища та шкіл Березівського району стали студентами університету); в одному з гуртожитків політехніки отримує приміщення, де створює навчальний центр «Симфонія» (навчальні кафе та перукарня), житлові помешкання для учнів (на 15 ліжко-місць) та майстрів виробничого навчання тощо. Університет передає березівчанам 11 комп’ютерів та іншу оргтехніку, учні-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, щорічно (до 100 осіб) оздоровлюються у санаторії-профілакторії ОНПУ, зав’язуються партнерські зв’язки між структурними підрозділами двох закладів.
У 2001—2005 роках Березів-ське ВПУ брало активну участь у міжнародному проекті «Реформування ПТО в Україні» (Європейський фонд освіти, Міжнародна організація праці, Мін-освіти України), одним із донорів якого була Австрія (Kultur Kontakt), і в цей же час налагодило прямі контакти із спорідненими навчальними закладами цієї країни (міста Рід-ім-Іннкрайс і Бад-Леонфельден). Майстри виробничого навчання та викладачі спеціальних дисциплін кухарської справи змогли проходити тримісячне стажування в ресторані 5-зіркового готелю «Гранд-парк» на гірськолижному курорті м. Вад-Гофгаштайн (федеральна земля Зальцбург). Викладачі німецької мови мають можливість стажуватися у Німеччині та Австрії, а також підвищувати свою кваліфікацію на кількаденних чи декадних семінарах, що організовує Гете-Інститут.
Із 2005-го березівчани почали тісно співпрацювати із Службою старших експертів (SES — Senior Experten Servise, м. Бонн, Німеччина) у сферах громадського харчування, перукарства, малярних та зварювальних робіт, кравецтва. Аналогів такої роботи з іноземними фундаціями (в галузі освіти) в Україні нема. За 11 років співпраці в училищі побували 14 експертів, які провели 30 різноманітних семінарів. Кожен семінар — це два-три тижні напруженої праці, а результат — педагоги та учні, не виїжджаючи за кордон, опановують нові технології й методи роботи та отримують відповідні дипломи-сертифікати.
Серед закордонних експертів-кухарів, які найчастіше ділилися досвідом у Березівці, — Ханс-Дірк Хальбфелль (9 приїздів), Гюнтер Віллі Фішер, генеральний пріор ордена Св. Лаврентія «Братство Лаврентія» Німеччини та Європи (7 приїздів та гуманітарна допомога обсягом 20 тонн у 2009-у), Ганс-Іоахім Гертенбах (4 приїзди). Окремо слід відзначити роботу екс-президента Спілки кухарів Австрії Гаральда Фаргеля (6 сезонів за період 2010—2016 років), педагога гастрономічного коледжу у Відні, нагородженого п’ятьма золотими та двома срібними медалями міжнародних чемпіонатів та конкурсів кухарської майстерності, почесного доктора чотирьох університетів (Японія, Данія, Україна). До речі, торік у червні, під час п’ятого семінару пана Фаргеля, у нас було відкрито нову навчальну лабораторію для підготовки офіціантів «Віденський дворик».
Із лютого минулого року відповідним наказом Міносвіти Березівське вище професійне училище ОНПУ визначене як експериментальний навчальний заклад всеукраїнського рівня з темою роботи «Система підготовки кваліфікованих працівників сфери послуг в умовах євроінтеграційних процесів». Науковим керівником дослідно-експериментальної роботи є ректор ОНПУ, доктор технічних наук, професор Г.О. Оборський, який часто буває в училищі, цікавиться навчально-виховним процесом.
У республіканському журналі «Професійно-технічна освіта» (2015, №3) академік Національної академії педагогічних наук України, доктор педагогічних наук, професор Н.Г. Ничкало так писала про відвідини нашого навчального закладу: «Озна-йомлення з досвідом цього училища спонукає до філософських роздумів про те, що професійна «педагогіка серця і любові» є могутньою силою. Вона стала джерелом оптимізму, прагнення до повсякденної активної дії й творення краси і добра… Руйнувати цей досвід — великий гріх, примножувати його ідеї з урахуванням прогресивних зарубіжних тенденцій (без сліпого бездумного копіювання) — свята справа».
На початок 2016 року в нас навчалося 880 дітей із 14 областей України (у 2001-у було 520 учнів). Навчальний процес комп’ютеризований — маємо 70 комп’ютерів, а це 11,4 учня на один комп’ютер (один з кращих показників у країні). Училище — учасник багатьох міжнародних та всеукраїнських заходів: виставок, форумів, конкурсів, презентацій. За результатами міжнародних виставок «Сучасні заклади освіти» та «Інноватика в сучасній освіті» наш заклад удостоєний гран-прі «Лідер професійно-технічної освіти України» (2014), золотих медалей, дипломів першого ступеня та почесних грамот. У лютому нинішнього року відбувся перший всеукраїнський конкурс «Нелегкий прорив легкої промисловості», в якому взяли участь більше 40 провідних ВПУ та професійних ліцеїв швейного профілю. Березівське ВПУ ОНПУ посіло перше місце в номінації «Вечірня жіноча сукня» і друге — в номінації «Повсякденна жіноча сукня». Учасники «Театру мод» училища ще раз підтвердили, на що здатні педагоги та учні за творчого підходу до справи. До речі, цей театр, в активі якого понад 500 костюмів різних колекцій (як народів світу, так і тематичних), діє вже чотирнадцятий рік.
2016-й визначив нові вектори діяльності колективу Березівського ВПУ. В кінці травня ми підписали угоду про співробітництво з Корпусом миру США в Україні на 2016—2018 роки, а з 1 червня у нас розпочав свою роботу волонтер Деніел Епплмен. У липні ми приймали делегацію, очолювану заступником голови комітету з питань освіти Сейму Литви Е. Жакерісом. Результатом стало підписання договору про співробітництво із 1-ю Литовською спортивною гімназією (м. Шауляй), з перспективою виходу на споріднені професійні навчальні заклади.
А які плани на шостий десяток діяльності Березівського ВПУ ОНПУ? Про це саме сьогодні, 6 жовтня, на святкуванні 50-річчя створення навчального закладу, розповість його директор — Валентина Петрівна Шевченко, лауреат премії Верховної Ради України в галузі освіти, член Комітету з Державної премії України в галузі освіти, кавалер почесної відзнаки Президента України — ювілейної медалі « 25 років незалежності України».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |