ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
СІМНАДЦЯТИРІЧНИЙ МОРАТОРІЙ
08.10.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 87(21765) / Тираж: 8525

У четвер Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2018 року. «За» проголосували 297 депутатів.

У пояснювальній записці до ухваленого закону зазначається: «Цей ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним та ефективним, він має унеможливлювати будь-які тіньові оборудки із землею. Саме тому є необхідність продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до належного законодавчого забезпечення запровадження і регулювання обігу земель, але не раніше 1 січня 2018 року».

Голова Українського товариства економічних свобод Мар’ян Заблоцький стверджує, що Верховна Рада, насправді, не продовжила мораторій, а замінила одну дату в Земельному кодексі на іншу. «Ця дата не має жодного значення, бо мораторій є безстроковим, адже Земельний кодекс чітко каже, що мораторій діє «до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року». Тобто фраза «не раніше набрання чинності» окремого закону фактично означає безстроковість мораторію. Відтак ніякого скасування мораторію до прийняття закону не буде. Власне, будь-який прийнятий закон, в тому числі про обіг, може просто скасувати фразу «не раніше 1 січня...», — цитує «Економічна правда» експерта.

А от екс-міністр економіки Укра-їни Богдан Данилишин в ефірі «Експресо TV» назвав продовження мораторію агонією системи, яку ми мали впродовж 16 років. Він нагадав, що мораторій на продаж сільськогосподарських земель продовжують з 2001-го. «Це агонія, яку ми продовжили на рік. Мораторій треба було знімати і підготувати 5 важливих законопроектів, які дозволяють сформувати ринок сільськогосподарських земель. Без цього ми закріплюємо кріпацтво селян, які здають за безцінь землю великим агропромисловим підприємствам», — сказав Богдан Данилишин і додав, що така ситуація не дозволяє розвивати земельний ринок, не дає працювати фермерам.

Зі свого боку нардеп Іван Мірошниченко («Самопоміч»), член парламентського комітету з питань агрополітики, віце-президент Української зернової асоціації, в коментарі агенції http://liga.net наголосив: «Мораторій на продаж сільськогосподарських земель ми продовжуємо вже впродовж 17 років. За весь цей час ми так і не створили, не придумали і не запропонували ні чітких механізмів обігу сільгоспземель, ні навіть галузевої стратегії. Під «ми» я маю на увазі всіх представників влади — депутатів, міністрів і так далі. У нас в сільській місцевості проживають від 13 до 15 мільйонів громадян. У країні 7 мільйонів власників землі, власників земельних паїв. За ці роки мільйон українських земельних власників уже помер, фактично так і не реалі-зувавши права власності на землю, яке, до речі, закріплене Конституцією. У багатьох тисяч гектарів землі після смерті її власників нема правонаступника, юридично вона просто повисла в повітрі...».

Слід зауважити, що дві парламентські фракції — ВО «Батьківщина» та Радикальної партії — виступали за триваліше, п’ятирічне, продовження мораторію, до 2022-го, але й нинішнє рішення парламенту назвали перемогою, захистом селян від обкрадання олігархами, латифундистами.

Тепер слово за президентом — чи підпише він ухвалений парламентарями закон? Адже на початку вересня, виступаючи у ВР, він озвучив вимогу відкрити ринок землі.

Як відомо, вимога щодо прийняття закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» міститься в меморандумі, який Україна підписала з МВФ.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту