Одеса толерантна, Одеса відкрита, Одеса гостинна… Ці кліше, придумані туристичними магнатами, «гуру піару», насправді виявляються мильною бульбашкою. Простий приклад — ставлення до осіб з інвалідністю.
Починаючи із 27 липня в Одесі проводився моніторинг наявності умов для людей з особливими потребами. Перевіряли переважно центр міста (представники громадських організацій, поліції, міської ради, волонтери) — від Приморського бульвару до Соборної площі. Йшли найпоширенішими туристичними маршрутами. Висновки оголосили наприкінці вересня.
Як з’ясувалося, історичний центр доступний для людей з особливими потребами лише на 30%. Найбільшим міражем виявилася Дерибасівська. На неї інваліди можуть лише подивитися здалеку. «У багатьох місцях нема з’їздів з тротуарів, самі тротуари розбиті. Дістатися до магазинів, аптек, закладів громадського харчування тощо інваліди просто не можуть. Хоча згідно із законом всі ці заклади мають бути доступними для всіх», — зазначив Максим Кирилов, керівник проекту.
Окреме питання — автомобі-лісти. Паркуються, де хочуть, повністю перекриваючи тротуар своїми машинами. До того ж, ставлять їх на місця, які спеці-ально відведені для автомобілістів з інвалідністю (і це при тому, що таких місць зовсім мало). Паркувальники відмахуються: водії заїжджають нахально. З автохамами нічого зробити не можуть і поліцейські. «Праці-вник нацполіції може зайнятися евакуацією транспортного засобу лише в тому випадку, якщо авто суттєво перешкоджає учасникам дорожнього руху», — зазначає Руслан Сокол, представник управління превентивної діяльності НП в Одеській області. Оте слово «суттєво» з юридичної точки зору досить кусюче. В законі воно не розтлумачене, і поки конкретику не внесено — паркуватися в Одесі продовжують, де хочуть.
Інша справа — з обладнанням пандусів, містків та інших полегшувачів руху для людей з інвалідністю. Навести лад обі-цяють у департаменті муніципальної безпеки. «Ми почали перевірки суб’єктів господарської діяльності. Змусити їх сплатити адміністративний штраф за те, що не обладнали свої
об’єкти пандусами, досить важко. Ми особисто побачили, що в багатьох місцях встановити ці пандуси просто неможливо технічно. В таких випадках радили обладнати кнопки виклику, підйомники. Дали певний термін на виконання цієї роботи. Як справляться — покаже повторна перевірка», — повідомила Алла Рябоненко, заступник директора департаменту муніципальної безпеки міськради.
Зробити Одесу доступнішою для інвалідів можна було б і простішим способом. Заклавши від початку облаштування пандусів й інших технічних полегшувачів життя для осіб з особливими потребами в проект благоустрою міста. Винести це питання на сесію міськради неодноразово просили організації із захисту прав людини. Але ця справа, як бачимо, поки що з мертвої точки не зрушила.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |