У п’ятницю, 7 жовтня, у Біляївці відбувся «круглий стіл», організований Комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування спільно з тутешньою міськрадою. Тема заходу — «Практика застосування Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» на прикладі територіальних громад Одеської області» — зібрала довкруж себе народних депутатів, задіяних у роботі цього комітету, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, експертів та журналістів.
Засідання пройшло за сприяння проекту Програми розвитку ООН в Україні та ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво».
Заступник голови Комітету ВР Сергій Кудлаєнко, відкриваючи засідання, зазначив, що питання добровільного об’єднання територіальних громад нині є важливим інструментом, який сприяє впровадженню реформи децентралізації в Україні та підвищенню ефективності послуг і якості життя населення. Він нагадав, що 5 лютого 2015 року Верховна Рада схвалила Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким дала можливість людям гуртуватися та формувати справді спроможні ОТГ, здатні самостійно забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства тощо. Обласна та районна влада, хоч і не так швидко, як того хотілося б, передає повноваження місцевим громадам, даючи їм волю законно заробляти і самостійно вирішувати, як саме витрачати зароблене.
Держава фінансово допомагає тим, хто першим рушив дорогою змін. Один мільярд гривень — саме стільки планується виділити з бюджету на підтримку та розбудову ОТГ. Кабінет Міністрів уже схвалив першу низку заявок на проекти, які втілюватимуться за кошти субвенції з держбюджету для формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Відповідно до реєстру заявок, опублікованого на сайті Мінрегіону, знайшов підтримку і 41 проект ОТГ Одещини на загальну суму 63 млн 188,7 тис. грн.
Сергій Кудлаєнко звернув увагу присутніх на те, що зараз на розгляді у профільному комітеті перебуває низка законодавчих ініціатив, які пов’язані з удосконаленням Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Зокрема, це проекти щодо добровільного приєднання територіальних громад, щодо умов зміни меж районів у процесі добровільного об’єднання територіальних громад, щодо статусу старости села, селища, схвалення яких, на його переконання, стане новим поштовхом до розбудови ОТГ.
Народні депутати України, члени профільного комітету В. Гуляєв, А. Река, М. Федорук, О. Дехтярчук, які взяли участь у «круглому столі», зазначали, що об’єднання територіальних громад повинно продовжуватися і головними принципами у цьому процесі мають бути добровільність та економічна зацікавленість. Вони посилалися на досвід Польщі, Франції, Швеції, який переконує у правильності обраного й нами шляху щодо формування спроможних ОТГ.
Чому саме Біляївка приймала учасників засідання? Та тому, що Біляївська міська ОТГ — поки що єдина на Одещині фінансово спроможна громада, яка має навіть реверсну дотацію (це кошти, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій), вчасно створила більшість необхідних структур, належним чином реалізує законодавство щодо вибору старост. Тобто, запросивши, для початку, до гурту ближчі села Повстанське і Майори, громада йде в ногу з часом, відповідаючи на його виклики та користуючись перевагами першопрохідців, у тому числі й фінансовими.
Як розповів біляївський міський голова Михайло Бухтіяров, вони діяли за принципом: спроможна громада — це відповідальна громада. Продумували кожен крок, зважували переваги й ризики. Не відокремлювалися, зачиняючи двері перед сільськими громадами, а запрошували їх до гурту. І їм, і собі, зрозуміло, на вигоду, тому що сума державної субвенції нараховується за кількістю саме сільського населення, яке увійшло до ОТГ. Таким чином держава дає за селами своєрідний посаг, що є цілком справедливим рішенням.
Біляївська міська рада й надалі стоїть на позиції широкого, масштабного об’єднання з включенням до нього сіл Маяки, Мирне, Яськи, Троїцьке, Градениці та Кагарлик. Однак таке рішення можна схвалити тільки після обговорення його серед громади міської ОТГ. І пропозиція міської ради щодо формату об’єднання була підтримана на недавніх громадських слуханнях. Наступний крок — розгляд її на сесії міськради та направлення пропозицій у суміжні громади.
Скажімо, мешканцям Граденицької сільської ради вже активно крутять промоційний ролик, де на цифрах доводиться, що створення об’єднаної громади в рамках Біляївської міської набагато ефективніше, фінансово перспективніше, аніж створення такої громади у форматі Яськи—Троїцьке—Градениці (мали люди такий план). Такий підхід до питання об’єднання є основним здобутком децентралізації, коли люди думають мовою цифр, зважають на всі чинники та приймають найбільш зважене рішення.
Пропоновані переваги створення об’єднаної територіальної громади: суттєве зростання бюджету, можливості впливати на розвиток шкільної та позашкільної освіти, надавати людям ширший обсяг адміністративних послуг, збільшувати потужності комунальних підприємств та ремонтувати об’єкти, які належать громаді. Окрім того, міська рада пообіцяла зберегти для жителів сіл можливість на місці отримувати довідки, засвідчувати документи, не вибираючись до Біляївки.
— Торік, — уточнив Михайло Петрович, — ми вже виходили з пропозицією про об’єднання до Троїцької, Яськівської, Граденицької, Маяківської, Кагарлицької та Майорівської сільських рад. Тоді нам вдалося залучити лише Майорівську. І ми робимо все, щоб люди жодним чином не розчарувалися в об’єднанні, а навпаки — відчули на власному житті його переваги. Біляївка може запропонувати навколишнім населеним пунктам уже створені комунальні підприємства різного профілю, парк комунальної техніки. Ми готуємося самостійно виконувати ямкові ремонти доріг, зможемо самостійно грейдерувати їх. За останні кілька років зібрали невеличкий парк автобусів, що дозволить вирішити проблему з організацією сполучення між населеними пунктами об’єднаної громади. Створені всі служби, які надаватимуть адміністративні послуги. Громади, які долучаться до нас, зможуть уже завтра користуватися цими ресурсами, а не чекати роками, поки вони з’являться в їхніх населених пунктах. Ще одне питання — це інвестиції. Тільки у спроможну, ефективну громаду йтимуть інвестори.
Михайло Бухтіяров пояснив логіку дій міської ради в цьому питанні. Мовляв, головне, що переконує у правильності обраного шляху, — економі-ка та фінанси. Всі розрахунки підтверджують, що це буде спроможна, ефективна та самодостатня громада, яка гідно житиме за власні кошти, зможе залучати інвесторів, забезпечуватиме людей усім необхідним спектром комунальних, адміністративних послуг. Сьогодні, сказав, багатьох вводить в оману надія, що держава й надалі підтримуватиме населені пункти субвенціями, дотаціями, але це далеко не так — необхідно будувати таку громаду, яка сама себе забезпечуватиме. Буде підтримка з боку держави — добре, а не буде — значить, потрібно вже зараз думати, прораховувати такий варіант розвитку подій. Тож білявці закликають сусідні громади керувалися саме такими підходами, визначаючись з перспективами об’єднання. Велика громада, переконував міський голова, матиме чимало власних ресурсів і не потребуватиме сторонньої допомоги. Йдеться про ресурси для розвитку туристичної, агропереробної галузей, логістики, ефективного використання землі тощо.
Набутки та перспективи розвитку Біляївської ОТГ — можливо, сьогодні найкращий, але не поодинокий приклад невпинного процесу децентралізації на Одещині. Цьому процесу, який уже має певні успіхи, та ще більше — проблем, сприяє активна діяльність численних місцевих консультантів, зокрема з Одеського офісу реформ, регіонального відділення Комітету виборців України, проекту «Пульс» тощо.
Про ходу «Децентралізаційного марафону» — загальнонаціональної акції, ініційованої Асоціацією міст України задля активізації процесу створення ОТГ, на засіданні у Біляївці говорив В’яче-слав Демченко, виконавчий директор Одеського регіонального відділення цієї асоціації.
Він зазначив, що згідно з планами, впродовж півроку (із червня по грудень 2016-го) у громадах пройде близько тисячі виїзних заходів, які організовують регіональні відділення Асоціації міст України. Консультанти розповідають людям про переваги децентралізації, роз’яснюють процеси та етапи об’єднання громад, допомагають підготувати необхідні документи та проекти рішень. Важливим мотиваційним чинником до об’єднання є участь у заходах представників громад, які вже об’єдналися. І «круглий стіл» у Біляївці, на який прибули делегати з інших районів — яскравий приклад цього.
А що процес на Одещині таки іде, свідчить і той факт, що недавно оголошені вибори ще у трьох громадах: Ширяївській селищній, Затишанській селищній (Захарівський район) і Коноплянській сільській (Іванівський район). Відбудуться вони 11 та 18 грудня. Отже, на початок наступного 2017 року в нашій області, є великі на те сподівання, буде вже 11 ОТГ, добровільних об’єднань людей, які не побоялися взяти на себе відповідальність бути самостійними і незалежними у своїх діях та планах.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |