![]() |
|
![]() |
![]() |
Минуло понад рік, відколи на посаду голови Кодимської райдержадміністрації призначено Вадима Козачка. Цей період був досить насичений подіями. Він – немов лакмус для оцінки діяльності влади та громади. Про це наша розмова з В. Козачком.
– Вадиме Петровичу, розкажіть, будь ласка, що вдалося зробити?
– Насамперед зазначу, що буду говорити про діяльність команди, до якої належить більшість депутатів районної та обласної рад, незважаючи на партійні прапори, більшість лідерів місцевого самоврядування. Найголовнішим здобутком вважаю формування нового ділового клімату. Ми перестали очікувати манни небесної, повірили у свої сили, згуртувалися і почали тягти район із прірви. Це стало можливим лише завдяки тому, що бізнес зрозумів: влада – це партнер, який не краде, а працює на благо цієї землі. І таке партнерство дало позитивні результати. За рік коштом аграріїв – мільйон 200 тисяч гривень – відремонтовано понад 45 кілометрів різних шляхів у напрямку Балти, Молдови, Слобідки. Роботи тривають досі. Додатково залучені до місцевих бюджетів кошти дозволили проводити ремонт доріг і в межах населених пунктів. Плануємо також реконструкцію мереж водопостачання.
– Бюджетна політика – як фундамент для будівлі: що він надійніший, то міцніша споруда. Як вдається наповнювати місцеві бюджети?
– У нашому аграрному районі значну роль відіграють земельні питання. А основним принципом відносин є легальна сплата податків та орендних платежів. Вже проінвентаризовано близько 60 відсотків земель сільськогосподарського використання. Це істотно вплинуло на сільські бюджети. Завдяки інвентаризації в деяких селах їх подвоєно.
Крім того, впроваджено нову нормативно-грошову оцінку земель, що також істотно збільшило надходження до місцевих бюджетів та посприяло раціональнішому використанню земель. Проведено непросту роботу з аграріями щодо встановлення нового розміру сплати за використовувану землю – підняли норматив із 3 до 5 відсотків від вартості землі.
У районі з’явився новий потужний платник земельного податку – Укрзалізниця. І тепер у деяких місцевих рад надходження від плати за землю зросли в рази, особливо виграли від цього Сербівська та Тимківська громади, якусь частину також отримують Кодима, Петрівка, Лисогірка та Слобідка.
Всі ці чинники сприяли подвоєнню надходжень до місцевих бюджетів, що дало давно не бачені можливості. В деяких населених пунктах на повному ході ремонти комунальної інфраструктури, благоустрій. Особливо це видно в Івашкові, Грабовому, Лисогірці, Сербах, у Кодимі. Івашків здобув перше місце з благоустрою серед сіл півночі Одещини. Переконаний, що наступний рік буде у нас роком потужного благоустрою.
Торішній бюджет за власними надходженнями перевиконано на 25 відсотків, а поточний стан перевиконання вже складає 47 відсотків – майже шість мільйонів. Ці кошти йдуть на конкретні проекти, що покликані поліпшити життя людей, рівень державних послуг. Зокрема, профінансовано ремонти ФАПів і амбулаторій у Грабовому, Слобідці, Сергіївці, Лабушному, Тимковому, Кодимі. Найближчим часом ми розпочнемо капітальний ремонт пункту сімейної медицини в Шершенцях, продовжимо ремонт райлікарні.
Загалом на ремонт і модернізацію медицини витрачено понад мільйон 600 тисяч гривень. Крім того, у зв’язку з браком державного фінансування з районного бюджету понад два мільйони гривень витрачено на зарплату лікарям, придбання ліків, медичних матеріалів і обладнання, на забезпечення послуг. Нашим пріоритетом є і буде покращення якості медичних послуг.
– Відомі факти, коли потужна хвиля духовності давала змогу державам піднятися економічно. Такою високодуховною хвилею для району багато хто вважає й перший фестиваль «Кодима-фест», проведений цього літа…
– Фестиваль справді виправдав покладені на нього надії. Наш район став знаним далеко за межами області та України. Ним зацікавилися туристичні агенції й туристи, бізнесмени, науковці, журналісти і письменники. А головне – фестиваль об’єднав громаду навколо ідеї відродження краю. А це багато чого варте.
– Як залучаються в район інвестиції?
– Наприклад, за програмою державно-приватного партнерства інвестор переобладнав котельні сімох шкіл і райлікарні новими котлами, що працюють на пелетах, брикетах, тирсі, частково замінить теплотраси. В цей проект інвестор вклав понад сім мільйонів гривень. Тож цього року на заклади освіти ми вже закуповуємо не 3,5 тисячі тонн вугілля, а 300 тонн (плюс минулорічні залишки), а райлікарня не закуповує взагалі.
Ця програма покращить екологію населених пунктів, зменшить витрати на опалення, дозволить залучити місцеву сировину, утримувати соціальні стандарти освітянам без скорочення їх чисельності.
– За офіційними даними, економіка району дала 133 відсотки зростання. Яка причина такого стрімкого поступу?
– Наш ривок пояснюється зокрема й тим, що свого часу ми, на жаль, дуже низько впали. Але початок є. Влада допомагає бізнесу в усіх проектах, які мають законні формати й можуть принести району нові робочі місця та податки. Є багато проектів, економічний ефект від яких ми відчуємо згодом. Це плекання садівництва, ягідників, розробка кар’єрів, формування кооперативів збуту, встановлення сонячної електростанції, організація оптових ринків…
Наш відносний успіх пояснюється й відкритістю та прозорістю влади. Будь-яка законна підприємницька ініціатива знаходить підтримку, а це і є запорука економічного відродження.
Сьогодні більшість крупних і середніх бізнесменів Кодимського району вкладають істотні кошти в розвиток громади там, де не вистачає бюджетної підтримки. Без співпраці влади та бізнесу наш поступ був би повільніший. Загальна сума, яку бізнес інвестував у соціальне, культурне та інфраструктурне відродження району в цей період, давно перевищила чотири мільйони гривень. Хочу подякувати підприємцям Миколі Сорочану, Сергієві Лупашку, Анатолію Хортюку, Михайлові Погорілому, Олегові Лаврову та іншим, хто береться за втілення соціально-культурних проектів, створює нові робочі місця у власному бізнесі.
Я щиро вдячний усій своїй команді – людям, які не злякалися проблем, а взялися разом долати розруху.
– Дякую за розмову. Бажаю успіхів кодимській громаді й вам особисто.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |