![]() |
|
![]() |
![]() |
При Ананьївському історико-художньому музеї імені Євгена Столиці, філії Одеського художнього музею (директор Олександр Шхалахов) запрацювала безоплатна дитяча студія декоративно-прикладного розпису «Квіти Палецького», розрахована на 15 вихованців. Навчатиме дітей народного малярства, звичайно ж, на громадських засадах місцева художниця Наталя Шхалахова-Бєлякова.
Вже протягом кількох років ананьївська майстриня, зазнавши впливу творчості свого всесвітньовідомого земляка, заслуженого майстра народної творчості Ростислава Михайловича Палецького (1932-1978 рр.), опановує декоративно-прикладний розпис. Свою майстерність вона натхненно вдосконалювала на семінарах одеських художників Зої Пасічної і Олександра Гаркавченка, влаштованих Одеським обласним центром української культури. Доречно зауважити, що О. Гаркавченко був учнем Р.М. Палецького, коли той працював у 70-х роках минулого століття в Троїцькому Любашівського району.
Приємно відзначити, що допоміг втілити в життя прекрасну ідею подружжя Шхалахових – відкрити в Ананьєві дитячу мистецьку студію народного малярства – директор ПП «Агро-ДІС» Іван Друмов. За меценатські кошти вдалося відремонтувати приміщення, закупити фарби, пензлі та папір. І вже після нещодавнього урочистого відкриття студії за мольбертами працюють десять учнів. Це поки що, адже набір триває.
Чому мистецька студія має назву «Квіти Палецького»? На це запитання відповів директор історико-художнього музею Олександр Шхалахов:
– Ростислав Михайлович Палецький народився в Коханівці Ананьївського району, де здобув середню освіту. Ще в дитячому та юнацькому віці у нього проявився талант до малювання, який він розвинув, працюючи в сусідньому Троїцькому колгоспним художником. Він фанатично любив малювати, і все своє життя, до самої трагічної загибелі, присвятив мистецтву. Зумівши піднятися на найвищий щабель народної творчості завдяки особисто ним виплеканому і вдосконаленому південному стилеві декоративно-прикладного розпису, Ростислав Палецький витворив тисячі візерункових полотен. Його картини експонувалися в багатьох країнах світу. Чимало їх зберігається в державних музеях і приватних колекціях, зокрема одеських. Наш музей також володіє одинадцятьма розписами, які демонструють багатогранний талант цього художника-самоука. Ростислав Михайлович залишив після себе цілу плеяду митців. Це Лариса Бабінець, Микола Притикін, Олександр Гаркавченко та багато інших. Він домігся будівництва Троїцького будинку народної творчості, де навчав народного розпису односельців, а ще був співзасновником фольклорного колективу «Перлини степу», члени якого займалися збиранням найкращих зразків народної творчості, її вивченням та популяризацією.
Олександр Шхалахов також розповів, що 10 січня 2017 року Р.М. Палецькому виповнилося б85 років. До цієї ювілейної дати на малій батьківщині митця, в Коханівці, на подвір’ї сільської школи планується відкриття меморіальної дошки та облаштування музею. Сьогодні ж ми щасливі тим, що на спомин про художника вдалося відкрити студію, де діти зможуть навчатися південноукраїнського декоративного розпису і вивчати новаторський стиль самого Ростислава Палецького.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |