ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Мистецьке обличчя Кропивницького
05.11.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 95-96(21773-21774) / Тираж: 8525

У перший день останнього осіннього місяця в Одесі вперше розпочала роботу широкомасштабна виставка митців із міста Кропивницького (колишній Кіровоград) під метафоричною назвою «Маляричний степ». Експозиція розгорнута у виставковому залі обласної організації НСХУ (вул. Торгова, 2).

Із сорока членів спілки свої твори на суд одеситів представили тридцять художників — від маститих до молодих, щойно прийнятих до цієї професійної корпорації. Представлені різні види малярства: живопис, графіка, ескізи панно й вітражів, твори декоративного мистецтва, кераміка, що дає достатньо повне уявлення про творчі переваги кропивничан. Привітати гостей прийшли колеги-одесити, зокрема голова обласної організації НСХУ, уродженець Кіровоградщини Анатолій Горбенко, студенти художньо-освітніх закладів нашого міста.

Делегація від Кіровоградської обласної організації (вона поки що зберігає стару назву) була досить чисельною, що свідчить про особливу зацікавленість її членів у виставці в Одесі і про тісні контакти між двома мистецькими осередками, в тому числі на індивідуальному рівні. Адже багато художників Кропивницького навчалися свого часу в Одеському художньому училищі та на художньо-графічному факультеті ПНПУ ім. К.Д. Ушинського. До того, як у грудні 1989 року утворилася Кіровоградська обласна спілка художників, мистці цього міста були членами одеської організації НСХУ. До речі, у перший рік існування вона нараховувала лише одинадцять членів.

Про особливості виставки, нинішнє художнє життя Кропивницького та організації зокрема читайте в бліц-інтерв’ю з нашими гостями. Мої співрозмовники: новообраний голова спілки Андрій Хворост, живописець Валерій Давидов та завідувач відділом Кіровоградського обласного художнього музею Анатолій Кімнатний. Останній є автором вступної статті до буклета виставки, а також представлений на ній як митець.

У дусі політики декомунізації місто вже перейменували на Кропивницький, віддавши цим належне основоположнику українського театру. «Чому організація ще зберігає стару назву?» — цікавлюся в голови спілки.

— Ми вже внесли зміни в наш статут, який схвалений Києвом. Поставлене завдання до нового року утвердити назву спілки відповідно до нової назви міста. Але існує одна юридична колізія… Справа в тім, що у нас і художній музей, і обласна спілка зберігають стару назву — «Кіровоградська», оскільки перейменовано лише місто, а от назва області залишається ще тією, яка була за радянських часів, — уточнює Анатолій Кімнатний.

— Як виникла ідея цієї виставки? Відомо, що вже відбулися обопільні виставки спілчан Одеси, Миколаєва і Херсона...

— Наш земляк, голова Одеської обласної органі-зації Анатолій Горбенко часто буває у нашому місті, де неодноразово представляв свої персональні виставки, — зазначив Андрій Хворост. — З одеситами ми проводили спільний пленер і за його результатами. Не так давно в Кропивницькому відбулася персональна виставка відомого одеського аквареліста Анатолія Кравченка. У наших планах — проведення спільного пленеру в умовах міста, який би привернув увагу до архітектурних пам’яток, адже чимало з них перебувають під загрозою знесення. Сьогодні це наша спільна проблема.

До обрання минулоріч мене головою обласної спілки ми з Анатолієм Олександровичем були знайомі лише заочно. Після ближчого знайомства на раді спілок у Києві ідея цієї виставки виникла миттєво. Повинен сказати, що до цього часу в Одесі відбувалися лише персональні виставки наших митців. Щонайменше місяць тому тут виставлявся Анатолій Шаповалов. Тож нинішня збірна експозиція — це для нас знакова подія.

— У нас зв’язок надзвичайно тісний, адже на період виникнення нашої спілки майже всі її члени раніше закінчили «Греківку», — додає один із старійшин організації Валерій Давидов. — Вищу художню освіту ми здобували переважно в Одесі, Львові й Дніпрі, а донедавна також у вишах Росії.

— Як Кіровоградський художній музей взаємодіє з творчою спілкою?

— У роботі музею є такий напрямок, як поповнення фонду творами сучасного мистецтва, — пояснює Анатолій Кімнатний. — Зі зміною голови нашої організації ця робота набула більшої динаміки. Принагідно зазначу, що Анатолій Олександрович Горбенко є давнім другом музею, і коли приїздить до Кропивницького, то завжди відвідує нашу установу. Наскільки мені відомо, цей проект — обмін виставками — матиме продовження. Подібне представлення одеських митців планується у стінах нашого музею. Хоча зазвичай виставки членів одеської спілки відбуваються у міській приватній галереї «Єлизаветград».

— Як поставлена художня освіта у вашому місті?

— У нас нема училища, але є художня школа, навчання в якій — на високому рівні. Є також художньо-графічне відділення на мистецькому факультеті нашого педагогічного інституту. У цій експозиції представлені твори їх викладачів, — резюмує Андрій Хворост.

Виставка членів Кіровоградської обласної органі-зації НСХУ привертає увагу своєю змістовністю, різноманітністю індивідуальних стилів, творчих підходів. Формат статті не дозволяє детально аналізувати експонати, однак насамкінець хочу на свій розсуд виділити деяких авторів. Серед них — роботи Валерія Давидова, Олександра та Людмили Демиденків, Анатолія Кімнатного, Володимира та Любові Кір’янових, Ольги Коломієць, Марії Очкасової, Віктора Перепічая, Анатолія Пунгіна, Емілії Руденко, Андрія Хвороста, Сергія Шаповалова, Анатолія Янева. Подібні виставки проводяться не в останню чергу з комерційним прицілом, адже дуже важливо формувати в Україні художній ринок.

Автор: Володимир КУДЛАЧ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту