![]() |
|
![]() |
![]() |
Американці обрали 45-го президента. Новим господарем Білого Дому став республіканець Дональд Трамп, перемога якого для багатьох стала шоком, хоча, якщо бути відвертим, досить прогнозованою. Адже впродовж передвиборної кампанії кандидати поперемінно обганяли одне одного за кількістю симпатиків і той розрив був мінімальним. На фініші республіканець виявився спритнішим і обійшов суперницю-демократку. Гілларі Клінтон однією з перших привітала Дональда Трампа з перемогою.
Після оголошення попередніх результатів голосування, згідно з якими Дональд Трамп здобув 276 голосів у колегії виборників (для перемоги достатньо мати 270 представників у цій колегії), а Гілларі Клінтон — лише 218, він виступив перед своїми прихильниками в Нью-Йорку. Ця промова суттєво відрізнялася від ексцентричних передвиборних заяв і містила заклики до єднання «єдиного народу великої країни». Дональд Трамп, зокрема, подякував штабові Демократичної партії за старанну боротьбу, а також закликав і противників, і прихильників згуртуватися. «Настав час, щоб ми об’єдналися як єдиний народ. Я обіцяю стати президентом для всіх американців», — підкреслив він.
Учорашній непримиримий суперник визнав заслуги Гілларі Клінтон перед Америкою і сказав, що громадяни в боргу перед нею за її службу країні.
У своїй промові майбутній президент заявив також, що готовий співпрацювати з політичними опонентами, і попросив тих, хто не голосував за нього, підтримати його на нелегкому шляху. «Тим, хто вирішив мене не підтримувати, я теж подаю руку, щоб ми разом працювали на благо нашої країни», — сказав він.
Окрім того, Дональд Трамп пообіцяв, що буде налагоджувати добрі відносини з усіма державами. «Ми поводитимемося справедливо і рівноправно щодо всіх країн. Ми шукатимемо діалогу і партнерства, а не конфліктів», — сказав він і запевнив: «США готові впоратися з будь-яким викликом... Ми порозуміємося з усіма країнами, вірте мені».
У Європі, як уже мовилося, дещо шоковані результатами виборів у США, але, як дипломатично висловилася у «Твіттері» високий представник ЄС з питань зовнішньої полі-тики і безпеки Федеріка Могеріні: «Зв’язки між ЄС і США глибші за будь-які зміни у політиці. Ми продовжимо спільну роботу, знову відкриваючи силу Європи».
Менш дипломатичним був цілий ряд європейських політиків. Так, міністр юстиції Німеччини Хайко Маас у тому ж «Твіттері» написав: «Світ на цьому не закінчиться, але стане божевільнішим... Вибір Трампа — це гірке попередження. Ми маємо ще рішучіше боротися із причинами, які можуть призвести до страху, ненависті та ізоляції».
Підґрунтям для «багатьох невпевненостей» назвав перемогу Дональда Трампа очільник МЗС Швеції Маргот Вальстрьом, акцентуючи, що такий результат виборів турбує і багатьох людей, і навіть ринки (як відомо, у день оголошення результатів обвалилися фондові біржі, знизився курс долара і впала ціна на нафту).
Тим часом в іншій частині світу — за нашим східним кордоном — звістку про перемогу Дональда Трампа вітали овацією в Державній думі, а Володимир Путін одним із перших з-поміж керівників країн надіслав своєму майбутньому колезі вітальну телеграму.
Втім, чи насправді новий господар Білого Дому буде таким комфортним партнером, як на те сподіваються у Кремлі, покаже час. Аналітики схильні вважати, що передвиборна риторика, спрямована не те, щоб сподобатися певним колам виборців, може змінитися суто американським прагматизмом, якого не бракує лідерові перегонів і яким він надалі керуватиметься в інтересах своєї держави і свого народу, а не литиме воду на млин давнього опонента США, котрий, надуваючи ядерні щоки, прагне домінування у світі.
Щодо стосунків між Вашингтоном і Києвом, то, звісно, тут теж багато «непевності». І все ж, як заявила посол США в Україні Марі Йованович у середу вранці: «Неважливо, хто саме буде нашим головнокомандувачем, у перехідний період між адміністраціями і за нової адміністрації, США залишатимуться потужним партнером України... З боку обох партій є підтримка українському суверенітету, територіальній цілісності, я впевнена, що ми це продовжимо».
Слід зауважити, що республіканці не тільки отримали перемогу на президентських виборах, а й зберегли більшість в обох палатах Конгресу — Сенаті і Палаті представників. Відтак найближчим часом саме програми цієї партії — соціальні, економічні, військові тощо — визначатимуть і зовнішню, і внутрішню політику США. Варто також додати, що саме Республіканська партія завжди вважалася більшим захисником українських інтересів, ніж демократи. Уже найближчим часом матимемо змогу потвердитися у цій думці чи, навпаки, спростувати її.
Офіційна інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |