![]() |
|
![]() |
![]() |
Уже другий рік в Одесі тривають дослідження з реабілітації учасників АТО за допомогою дельфінотерапії
Ті, що пливуть швидше за вітер. Супутники мореплавців, рятівники тих, хто потерпає в морі. А тепер, будемо сподіватися, стануть ще й лікарями наших військових, чиї серця обпалені війною. Таємницю дельфінів розгадували Пліній, Геродот, Еліан та Аристотель. Сьогодні ж цю естафету перейняли спеціалісти науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум».
У Греції дельфін, поряд з конем, був священною твариною. Дельфінами, як відомо, правив володар моря Посейдон — один з головних олімпійських богів. За легендою, закоханий Посейдон довго не міг знайти прекрасну Амфітриту, щоб викрасти її й одружитися, аж поки її притулок не відкрив йому дельфін. 3а цю послугу Посейдон помістив його серед небесних сузір’їв.
В’єтнамські рибалки вірять, що бог посилає в море дельфінів спеціально для того, щоб вони рятували моряків, які потрапили в біду, підтримуючи потерпілих на своїх спинах і супроводжуючи їх у безпечне місце. Коли тамтешні рибалки знаходять у морі мертвого дельфіна, виносять його на берег, і капітан судна чи той, хто знайшов тварину, вважається її старшим сином. Він три місяці і шість днів носить жалобну пов’язку на голові, потім цю пов’язку спалюють, а кістки тварини закопують у землю в спеціальному святилищі, що має назву «могили королів». У цій же країні існує повір’я, що коли вмирає дельфін, то три дні неспинно йде дощ і бушує вітер.
У японському морі є маленький острів Сейкайто. Там, у містечку Каойура, стоїть буддійський храм, у якому з 1679-го щороку в перші дні квітня служать заупокійний молебень за душами китів та дельфінів, що загинули в сітях.
Людина двічі за свою історію ідеалізувала дельфіна. В античний час підняла його до морського божества, якому поклонялися, а в ХХ столітті спробувала його олюднити, поставити врівень із собою. До наших днів більшість сенсаційних заяв про цих інтелектуалів моря згасла, але романтика залишилася.
Спеціалісти науково-дослідного центру ЗСУ «Державний океанаріум» не опираються на романтизм. Уже другий рік спільно з адміністрацією дельфінарію «Немо» для реабілітації військово-службовців Військово-Морських сил, які брали участь у проведенні АТО, організовують курс дельфінотерапії. Дельфінотерапія є альтернативним, нетрадиційним методом психотерапії, де в центрі психотерапевтичного процесу лежить спілкування людини і дельфіна. Це спеціально організований процес, що протікає під наглядом фахівців.
Психологічна та психофізіологічна реабілітації — перспективні напрямки наукової діяльності центру. В їх основі лежить комплекс, передусім, психологічних, педагогічних і соціальних заходів, спрямованих на відновлення та корекцію порушених психічних функцій, станів, особистісного й соціального статусу поранених, інвалідів, осіб, які перенесли захворювання чи отримали психічну травму. За словами начальника науково-дослідного центру «Державний океанаріум», кандидата психологічних наук полковника Андрія Дончака, ці напрямки є особливо важливі під час підготовки військовослужбовців до ведення дій в АТО й відновлення тих, хто отримав там психологічні травми, психологічного супроводу при поверненні їх до служби чи цивільного життя.
Що стосується дельфінотерапії, то здатність цих тварин підштовхувати до спілкування, використовуючи весь наявний у них арсенал звуків, які впливають на організм ультразвуковими, вібро-акустичними хвилями, творить дива. Завдяки такому впливу відбувається справжнісінький масаж на клітинному рівні.
— Оскільки у нас нема власних дельфінів в Одесі (хоча над цим питанням ми наполегливо працюємо), укладено договір з компанією «Нерум» про проведення спільної роботи з психологічної реабілітації за допомогою дельфінотерапії учасників АТО в дельфінарії «Немо», — розповідає полковник Андрій Дончак. — Ми досліджуємо не тільки питання впливу дельфінів на психіку людини, а й на методи психологічної реабілітації військовослужбовців. Усім відомо, що близько 25% учасників АТО схильні до постстресових синдромів, які проявляються на різних рівнях — від зникнення апетиту до тривожного сну. Після таких сеансів покращується сон та сприйняття життя, настрій, поступово забуваються важкі переживання, які були на війні.
Варто зазначити, що більша частина особового складу центру виконувала завдання в зоні проведення АТО, а тому чітко розуміє проблеми, з якими зіткнулися воїни.
— Для одеських дельфінотерапевтів це абсолютно нове заняття, адже з бійцями, які потрапили у кризові ситуації, таких сеансів не проводили. Раніше працювали лише з дітьми. Нас зацікавило: який вплив дельфінотерапія матиме на дорослих людей, що пережили стресові ситуації? — розповідає психолог, керівник відділу дельфінотерапії культурно-оздоровчого комплексу «Немо» Наталія Василевська. — Ми спостерігали покращення їхнього психоемоційного стану. Після сеансу вони ставали спокійнішими й комунікабельнішими. До речі, на наш подив, учасники АТО емоційніше реагували на дельфінів, ніж решта дорослих. Сеанс перетворився для них не просто на реабілітацію, а на свято.
Чому саме дельфіни? Це зумовлено їхніми природними особливостями: поєднанням унікальних фізичних даних і високого інтелекту, потребою та здатністю до міжвидового спілкування, використанням невербальних засобів спілкування, ігровою поведінкою. Це породжує сильну позитивну установку. Саме сприйняття дельфіна вже несе в собі психотерапевтичний ефект.
Уперше в своєму житті на сеанс дельфінотерапії потрапив військовослужбовець, учасник антитерористичної операції Артем. Він не приховував свого задоволення, і посмішка не залишала його ні на мить:
— Спочатку ми знайомилися з дельфінами, гладили їх, розмовляли... Потім вони дружелюбно дозволили з ними поплавати. З басейну я вийшов розслаблений й абсолютно щасливий. Одне можу сказати точно: дельфіни кращі за котів!
На відміну від запального Артема, учасник АТО Ігор був стриманішим, мовчазнішим. Але перший дотик, перші «обійми» і доброзичливий «спів» дельфінів його підкорили.
— Вони щиро раділи зустрічі з нами, віталися стрибками з води, зовсім нас не боялися. Відчуття радості і легкості — ось що я відчув. Це справді заспокоює. Планую пройти повний курс, щоб досягти якнайкращих результатів. Спілкування з дельфінами можу порівняти з хобі. Ось я, наприклад, люблю футбол, сноубординг й отримую від них справжнє задоволення. Подібне задоволення маю і від дельфінотерапії, — ділиться враженнями Ігор.
Як зазначає полковник Андрій Дончак, на даному етапі дослідження аналізуються тести, а повний результат буде в кінці року. Втім, попередньо можна зробити висновок, що подібна терапія дає позитивний ефект.
— На жаль, наш центр ще й досі не одержав в Одесі місця, де могли б перебувати морські тварини і де можна було б почати повноцінні наукові дослідження. Питання наче й вирішується, але дуже повільно. Маємо надію, що за сприянням міської влади ми відкриємо власну базу в районі 16-ї станції Великого Фонтану. Там є всі умови і, що важливо, відкрите море, — підсумував полковник Андрій Дончак.
Наталія ЗАДВЕРНЯК.
Довідково. Науково-дослідний центр Збройних Сил України «Державний океанаріум» має більш як піввікову історію — був створений 24 лютого 1965 року як гідробіонічна науково-технічна база ВМФ колишнього Радянського Союзу. Фактично, це була єдина науково-дослідна експериментальна база зі специфічними завданнями щодо розвитку ВМФ. На той час основним і єдиним напрямком діяльності була перспективна тоді біогідродинаміка. В інтересах будівництва атомних підводних човнів необхідно було розкрити особливості руху морських тварин у воді. Екстраполяція унікальних можливостей дельфінів та інших морських тварин на принципи кораблебудування підводного атомного флоту була покладена в основу наукової діяльності центру на найближчі роки.
17 березня 2014 року Науково-дослідний центр ЗСУ «Державний океанаріум» у місці його по-стійної дислокації — в бухті Козача м. Севастополя — був захоплений військовослужбовцями збройних сил РФ. Окупанти привласнили як усі адміністративні будівлі та науково-дослідні лабораторії, так і морські, надводні і підводні засоби, а також морських тварин (дельфінів, сивучів тощо). На жаль, більшість працівників центру зрадили українському народові й перейшли на службу до ЗС Росії. Вірними присязі залишилися лише одинадцятеро військовослужбовців.
Незважаючи на труднощі, вже у серпні 2014-го «Державний океанаріум» продовжив активну роботу в інтересах Збройних Сил України, головним чином — Військово-Морських сил ЗСУ.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |