ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Коли питання стало руба
15.11.2016 / Газета: Одесские известия / № 90(4913) / Тираж: 18937

Із початком збройної агресії Росії на сході України питання територіальної оборони стало руба. Прикладом того, як відбувається підготовка сил територіальної оборони сьогодні в різних регіонах нашої країни, стали навчальні збори з військовозобов’язаними на Чорноморському полігоні, що на Одещині.

Понад триста представників різних професій (від працівника банківської галузі до представника аграрного сектору), які є офіцерами, сержантами та солдатами запасу, виконали практичні стрільби з різних видів стрілецької зброї, а також удосконалили свої знання та навички з первинної медичної допомоги.

Варто зазначити, що на навчальних місцях інструкторами-методистами були офіцери Одеського обласного військового комісаріату, а чимало учасників зборів свого часу проходили військову службу в різних видах Збройних сил України, зокрема в частинах аеромобільних військ, морської піхоти, підрозділах розвідки. Тому й не дивно, що серед них не було жодної особи, яка б уперше брала участь у практичних стрільбах із автомата Калашникова. І втім, перш ніж запасники були допущені до виконання стрільб на вогневому рубежі, з ними були проведені заняття на навчальних місцях.

Присутні на заході цивільні журналісти стали свідками того, як з ініціативи учасників зборів на навчальній точці були проведені змагання з розбирання та збирання бойової зброї на час і наосліп. Краще за всіх упорався сержант запасу Валерій Гончарук.

– Службу в рідній частині завершив гідно, – з гордістю розповів він. – Доказ тому – присвоєння перед «дембелем» сержантського звання – за відмінне виконання службово-бойових завдань. Зараз працюю водієм у громадській організації. На час зборів за мною зберігається робоче місце і заробітна платня...

Разом з тим серед учасників зборів виявилися й такі, що свого часу служили за призовом у військових частинах, де стрільби з бойової зброї були явищем рідкісним. Саме цим військовослужбовцям запасу приділили особливу увагу. Проте загальний знаменник проведених вправ із вогневої підготовки виявився досить високим. Краще за всіх відстрілялася друга навчальна група: при веденні вогню одиночними пострілами військовослужбовці запасу багаторазово вразили грудну мішень у «десятку».

У плині короткої перерви між навчальними годинами вдалося поспілкуватися з керівником стрільб майором Олегом Оліференком.

Як пояснив офіцер, подібні польові заняття є необхідними, передусім для того, щоб переконатися, що військовослужбовці запасу зрозуміли порядок дій зі зброєю, ведення вогню по мішенях. Також офіцери-інструктори на навчальних точках мусили переконатися, що кожен молодший командир уміє оцінити ситуацію, прийняти рішення та віддати бойовий наказ.

Говорячи про важливість проведення зборів, заступник Одеського обласного військового комісара по роботі з особовим складом підполковник Владислав Мусейко зазначив, що відповідно до завдань, які виконуються силами територіальної оборони, передбачається, що в районах своєї відповідальності в особливий період вони беруть під охорону і оборону найважливіші військові та державні об'єкти.

– Головним підсумком проведених зборів стало те, що їх учасники не втратили своїх професійних військових навичок. Тобто всі вони готові до виконання завдань, пов’язаних із захистом територіальної цілісності нашої країни, – підкреслив офіцер.

***

Старший лейтенант запасу Василь Петруняк, начальник військово-облікового столу Чорноморської селищної ради

За плечима офіцера робота в районах АТО в якості військового медика.

– Первинна меддопомога на полі бою є першим етапом подання медичної допомоги пораненим у бойових умовах, тож під час зборів ми намагалися розповісти й показати, як реанімувати та привести до притомності пораненого або контуженого воїна, відновити його дихання. Також військовослужбовцям запасу продемонстрували способи та методи зупинки кровотечі з різних частин тіла при різноманітних ушкодженнях.

Вчасність і фаховість допомоги пораненим бійцям під час їх транспортування з поля бою до лікарень допоможе зберегти їхнє життя.

***

Підполковник Владислав Мусей­ко – заступник Одеського обласного військового комісара по роботі з особовим складом

– Збори з громадянами, які перебувають на військовому обліку, передбачають формування батальйону територіальної оборони та його бойо­ве злагодження. Бойове навчання з військовозобов’язаними організовано на належному рівні багато в чому завдяки тому, що цим займаються досвідчені офіцери – учасники бойо­вих дій.

***

Старший лейтенант запасу Юрій Скалозуб, енергетик Білгород-Дністровського районного відділу освіти

– Корисний збір. Люди зацікавлено навчалися військової справи. І я в цьому сенсі не виняток. Свого часу проходив службу командиром піхотного взводу, тож мені було цікаво, як змінилася методика навчання особового складу, цікавий і сам процес навчання – стрільби, виконання навчально-бойових нормативів.

***

Майор запасу Руслан Хав­хун, приватний підприємець, м. Чорноморськ

– Після звільнення в запас я вперше на таких зборах. Мені подобаються заняття на полігоні, саме тут я знову відчуваю себе військовою людиною. Кожен чоловік повинен уміти поводитися зі зброєю, адже здобуті навички неодмінно стануть у пригоді під час захисту Батьківщини. А сьогодні, як бачите, недоброзичливців і ворогів у України стало більше.

♦Довідка

Територіальна оборона – це комплекс заходів загальнодержавного характеру, що мають на меті захист населення, об'єктів і комунікацій на території країни від дій супротивника, диверсійно-терористичних актів, а також створення сприятливих умов для функціонування органів державного та військового управління, підприємств, комунікацій та життєдіяльності населення.

До основних завдань територіальної оборони належать охорона і оборона важливих військових і державних об'єктів та комунікацій, запобігання диверсіям і терористичним актам і припинення їх, боротьба з диверсійно-розвідувальними, терористичними силами та силами спеціальних операцій супротивника, забезпечення запровадження та підтримки режимів надзвичайного та воєнного стану на території України.

В Україні є чимало об'єктів, які потрібно охороняти від можливих диверсій у так званий особливий період, їх охорона і оборона в цей час покладатиметься не тільки на Національну гвардію, поліцію, спецслужби, але й на підрозділи і частини територіальної оборони.

Якщо зважити на досвід Польщі та країн Балтії, то слід зазначити, що у них територіальна оборона формувалася на основі військово-патріотичних громадських організацій. Для цього потрібна спільна робота і громадського активу, і органів державного управління, і контрольних органів. Співпраця всіх полягає в тому, щоб убезпечити від потрапляння до системи ворожої агентури та криміналітету. У першу чергу має діяти СБУ. А далі громадськості треба дати право вето, не приймати рішення, а просто вето, чи довіряє ця громадськість тій чи іншій структурі. І цього буде достатньо. Так, наприклад, в Естонії кожен громадянин, який долучається до Кальцеліту, який підпорядкований Міністерству оборони, але не є безпосередньою частиною збройних сил, не тільки проходить через їхні органи поліції, а й через громадські організації, які вивчають антиестонську діяльність на громадських засадах і приймають рішення щодо цієї людини. Якщо рішення негативне, то їй закритий шлях до зброї та військової підготовки.

Автор: Сергій Даниленко


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту