ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Якість діагностики як ознака творчості колективу
15.11.2016 / Газета: Одесские известия / № 90(4913) / Тираж: 18937

Микола Олександрович Калайда очолив колектив ДП «Чорноморський експертно–технічний центр» недавно, але вже встиг заслужити повагу співробітників своїм умінням швидко розібратися і прийняти вірне рішення в будь– якій складній ситуації.

Сьогодні Микола Олександрович розмірковує, керуючись результатами роботи колективу експертного центру, про роль технічної діагностики в забезпеченні надійності об'єктів підвищеної небезпеки.

– Миколо Олександровичу, розкажіть, будь ласка, трохи про Чорноморський ЕТЦ.

– Державне підприємство «Чорномор­ський експертно-технічний центр Держ­праці» було створено в 1996 році. Тут працюють кваліфіковані технічні працівники, з них 20 експертів. Всі вони підвищують свою кваліфікацію в Головному навчально-методичному центрі Держпраці, отримали ліцензії та дозволи на основні види діяльності, використовують сучасні вимірювальні прилади та обладнання. Це приносить свої результати: починаючи з 1996 року обсяг послуг, наданих фахівцями ЕТЦ на замовлення підприємств і організацій різних форм власності, зріс в десятки разів. Замовники Чорноморського ЕТЦ – потужні підприємства: ДП «Одеський морський торговельний порт», «Іллічівський морський торговельний порт», ВАТ «Одестрансбуд», КП «Одесліфт», ВАТ «Стикон», ПАТ «Одесаобленерго» тощо.

Чорноморський експертно-технічний центр постійно розвивається і вдосконалюється. За роки його існування створені лабораторія електровимірювань, випробувальна лабораторія технічної діагностики та неруйнівного контролю, відділ технічної діагностики і неруйнівного контролю, відділ експертиз, відділ експертиз в будівництві, виробничо– технічний відділ.

– Як Ви оцінюєте спільну діяльність ЕТЦ і Головного управління Держпраці в Одеській області в питаннях охорони праці та промислової безпеки?

– У нашому регіоні розташовані підприємства підвищеної небезпеки: морські і річкові порти, судноремонтні заводи, хімічні та нафтопереробні підприємства та ін. Тому одна з головних задач фахівців ДП «Чорноморський експертно– технічний центр» – допомогти підприємствам Одеси та області створити безпечні умови праці на кожному робочому місці.

Промислова безпека регіону Одеської області безпосередньо залежить від конструктивного співробітництва двох важливих організацій – Головного управління Держпраці в Одеській області та ДП «Чорноморський експертно– технічний центр». Ми щотижнево проводимо спільні наради з поточних питань охорони праці, також спільно розслідуємо аварії і нещасні випадки в регіоні, розробляємо профілактичні заходи. На Управління Держпраці покладено функції контролю, а на «ЧЕТЦ» – надання організаційних і технічних послуг щодо недопущення аварій і нещасних випадків. Наша спільна робота доповнює один одного і дає свої результати. Наприклад, загальна кількість травмованих працівників на виробництві в Одесі і області за перше півріччя 2016 року в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року зменшилася на 30%, або на 22 потерпілих.

– Які програми є пріоритетними в діяльності ЕТЦ?

– Пріорітетними Програмами в діяльності ЕТЦ є, перш за все, постійне навчання та переатестація експертів. Сьогодні, в період адаптації законодавства України до Європейських норм, навчання має першорядне завдання. Крім нормативної бази, змінюються і методи діагностики, стрімко змінюється приладова база. Тому навчання йде постійно.

Другим, не менш важливим, напрямком нашої діяльності є оновлення технічної бази. Лише 2016 року для працівників експертного центру було придбано більше десятка нових приладів та інструментів неруйнівного контролю нового покоління.

Це і є наріжним каменем у діяльності ЕТЦ: кадри експертів, їх навчання і приладова база, що відповідає часу.

Ми тісно співпрацюємо з Національним науково-дослідним інститутом промислової безпеки та охорони праці – ННДІПБОП.

– Сьогодні експертні послуги, крім державних підприємств, надають і недержавні. Практика показує, що, на жаль, останні не завжди відповідально ставляться до виконуваної роботи. Як, на Ваш погляд, можна поліпшити ситуацію з відповідальністю приватних структур? Чи впливає конкуренція на якість послуг, що надаються?

– Якщо говорити про ринок експертних послуг сьогодні, то навряд чи можна назвати це конкуренцією. Зараз, на жаль, дуже багато недержавних структур мають дозвіл на цей вид діяльності, і часто вони далекі від промислової безпеки. В основі здорової конкуренції лежить баланс високої якості послуги і мінімальної ціни.

Сьогодні багато керівників в гонитві за низькою ціною (частіше за межами розумно обґрунтованої) купують неякісну послугу за дещо нижчими цінами. В цьому разі вони купують не послуги, а папірець, в якому записано, що все «Відповідає»!

Я за здорову, професійну конкуренцію, яка не шкодить промисловій безпеці і людям.

Поліпшити ситуацію на ринку експертних послуг дуже просто. Є затверджені Наказом № 195 від 30.09.2007 р. Держгірпромнагляду вимоги до експертних організацій. У відповідності до цього наказу треба провести пере­атестацію та перереєстрацію всіх державних і приватних ЕТЦ і потім чітко дотримуватися його вимог.

– Під час проведення експертизи обладнання, машин і механізмів, що виробили нормативний термін експлуатації, чи були випадки видачі висновків про неможливість їх експлуатації? Можна стверджувати, що ці рішення, прийняті фахівцями ЕТЦ, попередили аварії і нещасні випадки?

– Сьогодні, коли в Україні дуже часто експлуатується застаріле обладнання, нам доводиться проводити його експертизу на продовження термінів експлуатації. І тут підхід тільки індивідуальний. На деяке обладнання терміни подовжуються і на 5 років, а на деякі види – не більше 1 року. Але бувають і такі випадки: наша лабораторія обстежувала трубопровід пари на території Іллічівського порту. Паропровід проходив повз пішохідну дорогу і перетинав проїжджу частину для автотранспорту, що створювало певну небезпеку для учасників руху. В процесі діагностики було виявлено позамежний знос стінок трубопроводу на багатьох його ділянках. За результатом експертизи трубопровід було виведено з експлуатації з подальшою заміною.

Своєчасне виявлення несправностей обладнання та їх усунення забезпечує безпеку при експлуатації і попереджає виникнення аварій і нещасних випадків.

– Які якості мають бути притаманними експерту технічному?

– Для експерта головне – профільна вища освіта, постійне навчання та переатестація у напрямку роботи, постійний особистісний ріст, досвід і ще раз досвід! Експерт – це надзвичайно досвідчений інженер, нескінченно відданий своїй справі. Головне в його роботі – професіоналізм і порядність.

Наш центр – це насамперед колектив фа­хівців. Всі вони – експерти високої кваліфікації, майстри своєї справи.

Помилка експерта може коштувати життя багатьом людям. Експерт не має права помилятися. При першому ж знайомстві з колективом центру я зіткнувся з тим, що він, хоч і невеликий, але досить збалансований: люди тут працюють грамотні і кваліфіковані, Звичайно, вони трудяться з високим навантаженням. Та інакше й неможливо: регіон у нас складний, промисловий, і забезпечити безпеку життя в цьому регіоні дуже непросто.

Поруч з досвідченими працівниками трудяться молоді, недавні випускники інституту. Їх у нас одиниці, але ми їх готуємо, вчимо: вони працюватимуть завтра і забезпечуватимуть майбутнє нашого підприємства.

– Чи впроваджуються нові форми в навчально-освітній процес?

– Відділ навчання Чорноморського експертного центру, яким керує Лариса Крас­нокутська, виконує великий обсяг робіт. Тут спеціально навчають працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки, та тих, щодо яких потрібен професійний відбір. Фахівці відділу в процесі навчання застосовують нові, прогресивні методи. Для більш яскравої і динамічної подачі матеріалу керівництвом центру була придбана сучасна комп'ютерна техніка, розроблено слайдовий супровід лекцій. Перевірка знань проводиться за допомогою спеціально розробленої програми, яка дозволяє об'єктивно оцінювати як початкові знання слухачів, так і якість придбаних. Крім цього, фахівці відділу надають консультативну та методичну допомогу, реалізу­ють нормативну літературу з питань охорони праці.

За 2015 рік у відділі навчання за різними напрямками пройшли навчання і перевірку знань понад 5 тисяч осіб. Серед них найбільше представників служб охорони праці підприємств, а також галузей газопостачання, газоспоживання і енергетики.

Постійне оновлення фонду нормативної документації – ще одне завдання фахівців ЧЕТЦ. Зокрема, спільно з СП «Монтажспецтехніка» вони брали участь в розробці нових Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, а також Правил будови і безпечної експлуатації навантажувачів, методики експертного обстеження (технічного діагностування) навантажувачів.

Експерти ЕТЦ надають допомогу підприємствам в проведенні ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки, в складанні ПЛАСів – планів ліквідації аварійних ситуацій, декларацій об'єктів підвищеної небезпеки, в побудові системи управління охороною праці.

– Ваші плани на найближчі роки?

Одеська область – промисловий регіон. Тут багато підприємств, в яких використовується обладнання підвищеної небезпеки. Тому питання діагностики обладнання стоять сьогодні на першому місці.

Один з найголовніших напрямків нашої діяльності в перспективі – це подальше вдосконалення роботи центру з професійного та технічного боку, впровадження нових напрямків послуг, таких як діагностика магістральних трубопроводів, дуже важливих для регіону. Не забуваємо і про акредитації в НАУ за технічними регламентами, розширення можливостей лабораторії неруйнівного контролю.

Продовжує розвиватися комп'ютеризація підрозділів експертно-технічного центру. Котовський та Ізмаїльський відділи ЧЕТЦ з'єднані з Чорноморським центром єдиною мережею, налагоджено чітку взаємодію. Вже зібрано комп'ютерну базу даних про аварійні будівлі і споруди, створено картотеку об'єктів підвищеної небезпеки та списки підприємств, які отримали дозволи на початок роботи. Завдяки цьому ЧЕТЦ розширює обсяги роботи, заощаджуючи при цьому масу часу для підвищення якості цієї ж роботи. Перед початком планової перевірки експерти можуть за допомогою бази даних отримати інформацію про будь-яке підприємство протягом декількох хвилин.

Зараз у всіх чимало проблем. Але колектив Чорноморського ЕТЦ вважає, що, як би важко не було, спільними зусиллями необхідно виконувати покладені завдання щодо попередження виробничого травматизму, відповідати сучасним життєвим стандартам.

Один з наших співробітників ніби жартома якось розшифрував назву нашого центру: «Чорноморський експертно-творчий центр». Я в Одесі нещодавно, але вже встиг дізнатися про одне місцева прислів'я: «У кожному жарті є частка жарту». Думаю, це відноситься і до нашого підприємства, діяльність якого – перш за все творчість, спрямована на допомогу людям, збереження їх життя і здоров'я.

Автор: Катерина Цвігун


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.021
Перейти на повну версію сайту