ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Свобода не є благом, здобутим раз і назавжди
19.11.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 100(21778) / Тираж: 8525

З нагоди національного свята — Дня Незалежності — Генеральний консул Республіки Польща в Одесі Даріуш Шевчик влаштував урочистий прийом.

Звертаючись до очільників обласної та міської влади, акредитованих в Одесі іноземних дипломатів, представників релігійних конфесій, численної польської громади та інших поважних гостей, пан Генконсул, зокрема, сказав:

— Ми святкуємо 98-у річницю відновлення польської незалежності 11 листопада 1918-го. Для нас, поляків, це свято величне і радісне. За доби розділів, упродовж більше ста років поневолення кілька поколінь поляків несли у своїх серцях жагу до свободи вітчизни. Незалежна Річ Посполита повернулася на мапу Європи завдяки зусиллям та рішучості поколінь патріотів. Зазнавши неволі, вони зрозумі-ли, якою важливою для національної громади є можливість самовизначення, можливість бути справжнім господарем у власному домі.

У країні, де історично сформована ідентичність, культура та мова шануються й оберігаються. Наш історичний досвід допомагає зрозуміти нам важливу істину: свобода не є благом, яке можна здобути раз і назавжди, це — завдання і виклик. Зусилля покоління 1918 року не закінчилися в той момент, коли Польща знову стала суб’єктом міжнародного права. Поновлюючи державні структури, молода республіка від самого початку була змушена обороняти свої кордони, зміцнювати збройні сили, розвивати й модернізувати промисловість,

аби змогти піднятися після воєнних втрат. Впроваджувати сучасні законодавчі системні рішення, сприяти розвиткові освіти, науки та культури. Багато з тогочасних здобутків до сьогодні викликають гордість і пошану. Незалежність — це поняття дуже близьке і відчутне на дотик для кожного громадянина, який має право пишатися своєю незалежною вітчизною. Для мене велика честь представляти свою країну, країну суверенну й незалежну, яка може вільно формувати свою політику — і внутрішню, і зовнішню. Сьогоднішня Польща — це сильна стабільна демократична, правова держава з розвинутою ринковою економікою, яка має близько 4% росту, що є одним з найвищих показників у Євро-пейському Союзі. Успіх Польщі є прикладом для інших країн.

Шановне панство, Польща та Україна — це країни, що прой-шли складний історичний до-свід. У нас багато спільного, ми пишаємося своєю ідентичністю, а вітчизна для нас — це найвища цінність. Історія вчить, що наші інтереси нероздільні. Ми віримо, що польсько-українська дружба, хоч і була моментами непроста, є найкращою гарантією миру і добробуту в наших країнах. Необхідно пам’ятати, що в своїй боротьбі за збереження незалежності Україна не залишається сама. Польща підтримуватиме її, оскільки ми переконані, що нема безпечної Європи без демократичної і вільної України. Згуртовані довкола незаперечної цінності, якою є незалежність, зичимо вам радісного святкування, з почуттям гордості за наші традиції, культуру і велику історію.

Із словом-відповіддю виступила Соломія Бобровська, тимчасова виконувачка обов’язків голови Одеської облдержадміністрації:

— Дорогі друзі, вітаю вас з 98-ю річницею незалежності. Вам свого часу пощастило більше за нас. Попри всі трагічні, але й щасливі моменти ХХ століття, нам дуже приємно, що сьогодні ми творимо вільну державу Україну в рамках Європи. Польща виступає нашим адвокатом і надає нам підтримку. Хочу звернутися і до народу Польщі в тому числі. Мені здається, що історики і народ мають вірою й мудрістю будувати ці стосунки і відходити від будь-яких політичних маніпуляцій, які можуть внести певну тріщину в наші відносини. Мені здається, що ми маємо ставати мудрішими, як народ польський, так і народ український, і простягати руку один одному. Адже пан консул правильно зауважив, що не можна бачити Європу вільною і стабільною без незалежної, суверенної держави України фактично в центрі Європи. І не можна не згадати всіма шанованого папу Іоанна-Павла ІІ, який говорив про те, що попри темні плями в історії все ж таки треба рухатися і набудовувати світле у наших подальших взаємних стосунках. Пам’ятаю його промови, як він, етнічний поляк, любив Україну. Пам’ятаю, як він приїжджав і підтримував нас. Дякую вам. З Днем незалежності!

Редакція «Чорноморських новин» також вітає польських друзів з національним святом — Днем Незалежності.

Автор: Володимир ГЕНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту