ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЧИ КЕРОВАНА СТИХІЯ ПІД НАЗВОЮ «ГРИП»?
24.11.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 101(21779) / Тираж: 8525

Грип циркулює впродовж усього року. Навіть улітку, підтверджують медики, не бракує пацієнтів, які чхають та кашляють, температурять, вибуваючи з активного життя щонайменше на тиждень. Але особливо хвороба дошкуляє нам в осінньо-зимову пору, коли імунітет дещо ослаблений, коли ми більше часу проводимо не на свіжому повітрі, а в теплих приміщеннях (а це не тільки квартири та офіси, а й трамваї, магазини, ліфти тощо), де вірус розмножується швидко й діє агресивно. На вулиці ж, де холодно, морозно чи волого, грипом не заразитися.

Нинішнього сезону особливої тривоги, тобто катастрофічних наслідків епідемій, не очікується. Зрештою, як і самих епідемій. Але грип небезпечний своїми ускладненнями (бронхітами, пневмонією, менінгітами тощо), які можуть призвести до непоправного. Про це постійно нагадують відповідальні за здоров’я населення інстанції.

Так, Центр грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій Міністерства охорони здоров’я регулярно подає аналіз епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ в Україні. Наразі впродовж тижня на грип та ГРВІ захворюють до 160 тисяч осіб, серед яких діти до 17 років складають майже 70%. Простежується невелика тенденція до збільшення показників. Серед госпіталізованих — переважно діти віком до 4 років. Летальних випадків не зареєстровано.

Вірусологи лабораторних центрів МОЗ, досліджуючи зразки матеріалу від хворих, відзначають, що у більшості випадків домінують віруси парагрипу. Але як поводитимуться цього сезону віруси грипу, стовідсотково спрогнозувати ніхто не може.

Про те, як Одещина готується до сезону розгулу грипу та його можливих ускладнень, йшлося на засіданні колегії департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення облдержадмі-ністрації. Судячи з почутого, зроблено немало. Найперше, сформовано ліжковий фонд усіх медичних закладів, готовий прийняти «сезонних» пацієнтів, у тому числі й резервний. До організації протигрипозних заходів активно залучені реаніматологи, які пройшли відповідний підготовчий курс. Особлива увага, зазначали на засіданні, приділятиметься роботі служби «швидкої допомоги», де вже налагоджено відповідний епід-режим. Так, всі члени бригад та пацієнти, яких транспортуватимуть до медичних закладів, обов’язково будуть у захисних масках. Салони машин після перебування кожного такого пацієнта дезінфікують.

Щодо масок, то вони, йшлося при спілкуванні медиків на колегії, ефективні саме на хворій людині, щоб вона не поширювала вірус. На вулиці заразитися грипом практично не можливо. Безпечні для оточуючих сухі маски, зокрема хірургічні, які мають водонепроникний прошарок і служать набагато довше.

Про правила профілактики пневмонії та інших захворювань бронхів і легень, які часто є ускладненнями після перенесеного грипу, говорили на нещодавньому брифінгу в департаменті охорони здоров’я Одеської міської ради. Найімовірніше, зазначали, нинішнього епідсезону в Україні циркулюватимуть три штами вірусу грипу: H1N1 (Калі-форнія), H3N2 (Брісбен) та В (Гонконг). Питання пневмонії особливо актуальне для каліфорнійського та «свинячого» грипу.

Головний пульмонолог Одеси Людмила Ротар застерегла, що при перших ознаках застуди необхідно звернутися до сімейного лікаря, адже тільки він може встановити діагноз і призначити ліки. Особливої уваги потребують антибіотики, які, нагадала, безсилі перед вірусами, але можуть зруйнувати імунну систему. Самостійно їх призначати собі чи рідним категорично забороняється! При застуді слід дотримуватися ліжкового режиму, а не йти на роботу, вкотре наголосила вона, адже всі, хто в минулі роки загинув від ускладнень грипу, не «вилежували» його, а переносили на ногах.

Сильний кашель, біль у грудях, задишка, лихоманка, часто висока температура тіла — сигнали для виклику лікаря додому. Якщо він рекомендує госпіталізацію — необхідно дослухатися. Людмила Ротар нагадала, що іноді пацієнти, які відмовлялися їхати до лікарні, згодом потрапляли туди у тяжкому стані. Часто — без свідомості.

Особлива увага в сезон розгулу застуд та грипу — до загальнозміцнюючих заходів, скерованих на підвищення імунітету: ноги в теплі, повноцінні сон та раціон, у якому присутні цитрусові, кисла капуста, яблука, трав’яні чаї, відмова від цигарок тощо. А ще, наголошувалося на брифінгу, потрібно зробити повну ревізію домашніх аптечок, вилучивши з них препарати з простроченим терміном вживання.

Спеціалісти обласного центру здоров’я підготували пам’ятку-рекомендації з профілактики грипу та інших гострих респіраторних інфекцій, з якою, гадаємо, не зайве буде ознайомитися кожному.

ГРІ — це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Грип є найпоширенішим гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого — у надзвичайно швидкому поширенні й вираженій інтоксикації. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

Профілактичні заходи спрямовані насамперед на підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.

Ефективні, особливо в період підвищення захворюваності, такі методи профілактики:

повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

загартовування та часте провітрювання приміщень;

вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів і препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зо-крема:

часто мити руки з милом, особливо після відвідування вбиралень та місць масового перебування;

прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чханні;

застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь.

Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу в різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з’явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. В осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні недуги, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.

Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.

Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до трьох діб.

Здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На третю-п’яту добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

Уже в перші години температура тіла може сягати 39—400С й утримуватися на такому рівні дві-три доби. Якщо гарячка продовжується довше або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5—7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.

Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно займатися самолікуванням — це небезпечно! За своєчасного і правильного лікування хвороба закінчується повним одужанням.

Автор: Підготувала Ніна ЗАЛЕВСЬКА.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту