![]() |
|
![]() |
![]() |
З першого грудня 2016 року в Україні буде проведено чергове підвищення пенсій, що пов’язане зі зростанням такого соціального стандарту, як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Про те, які саме пенсії та їхні складові підвищаться, чи стосується таке підвищення надбавок, додаткових пенсій та інших виплат і яка буде найменша пенсійна виплата, нам розповів начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Олександр БУРЯЧЕНКО.
– Олександре Євгеновичу, багатьох громадян цікавить, кому саме буде підвищено розмір пенсійної виплати.
– Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» із 1 грудня 2016 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшується з 1130 до 1247 гривень. Отже, відповідно до цієї суми підвищується й мінімальний розмір пенсій. В результаті цього підвищуються складові пенсії непрацюючим пенсіонерам (надбавки до пенсій за понаднормовий стаж, доплата до мінімального розміру пенсії за віком), а також одержувачам пенсій за інвалідністю та за втратою годувальника. Крім того, будуть підвищені надбавки, додаткові пенсії та інші виплати, розмір яких обчислюється виходячи з прожиткового мінімуму. Збільшуються і пенсії за особливі заслуги, які, відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», встановлюються в розмірі від 20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
– А ветеранам війни слід чекати зростання пенсії?
– Так. Адже разом зі зростанням прожиткового мінімуму збільшуються пенсійні виплати, розмір яких обчислено виходячи з цього мінімуму. Це зокрема стосуватиметься розміру мінімальної пенсійної виплати інвалідам війни та інвалідам – учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Мінімальна пенсія цим особам становить 285, 255 і 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для інвалідів першої, другої й третьої груп відповідно, що в грошовому вираженні з 1 грудня становитиме для першої групи 3553 гривні 95 копійок, для другої групи – 3179 гривень 85 копійок і для третьої групи – 2805 гривень 75 копійок. Отже, якщо інвалід війни першої групи в листопаді отримував не менше 3220 з половиною гривень, то вже у грудні він отримає на 333 гривні 45 копійок більше, що, погодьтеся, є істотним збільшенням.
– Ось уже два роки працюючі пенсіонери отримують пенсію в розмірі 85 відсотків. Чи слід їм очікувати якихось змін у грудні?
– У вашому запитанні є деяка неточність, адже ця норма не стосується інвалідів першої та другої груп, інвалідів війни третьої групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців. А от для всіх інших пенсіонерів передбачено, що в період роботи виплачується 85 відсотків призначеного розміру пенсії, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Починаючи з травня по листопад 2016 року ця сума становила 1695 гривень. З грудня цей поріг підвищується і становитиме вже 1870 із половиною гривень.
– Олександре Євгеновичу, а скільки по Одеській області працюючих пенсіонерів?
– Наведу статистичні дані. Станом на 1 листопада 2016 року на обліку в органах Пенсійного фонду України в Одеській області було 633 тисячі 700 пенсіонерів, із них 124 тисячі 200 осіб продовжують працювати після призначення пенсії. Зазначу, що середній розмір їхньої пенсійної виплати становить майже 1741 гривню, а от середня пенсія по області – 1617 гривень 81 копійка. Різниця понад 123 гривні.
– Отже, є сенс працювати після виходу на пенсію?
– Так. Тим паче що кожні два роки роботи працюючі пенсіонери мають право на перерахунок пенсії.
– Повернімося до підвищення пенсій із 1 грудня. Коли мешканці області отримають перераховані пенсії і куди звертатися, щоб провели перерахунок?
– Звертатися нікуди не треба, адже цей перерахунок здійснюється в автоматичному режимі і офіційного звернення до органів Фонду не потребує. Зазначу, що він торкнеться близько 490 тисяч пенсійних справ. І хоча прожитковий мінімум для непрацездатних громадян збільшився на 117 гривень, підвищення у кожного пенсіонера буде індивідуальним і залежатиме від складових пенсійної виплати.
– Отже, у грудні пенсії вже будуть перераховані?
– Так. Наприкінці листопада спеціалісти Фонду проведуть нарахування на грудень. Як завжди, виплатний період починається з четвертого числа і закінчується двадцять п’ятого.
– А якщо виникнуть якісь питання щодо пенсійної виплати, то куди звертатися в такому разі нашим пенсіонерам?
– На всі запитання щодо пенсійного забезпечення громадяни можуть отримати відповідь, звернувшись до органу Пенсійного фонду за місцем проживання або до Головного управління на телефон гарячої лінії – 722-02-56. Хочу також звернути увагу, що отримати необхідну інформацію та здійснювати контроль за персональними даними, що містяться в пенсійній справі, громадяни зможуть, зареєструвавшись на веб-порталі Пенсійного фонду України.
– Тобто пенсіонери можуть одержати необхідну інформацію, не виходячи з дому?
– Так! І до речі, це дуже зручний сервіс, оскільки дає можливість, не виходячи з дому, ознайомитися з новаціями в пенсійному законодавстві, дізнатися про нараховану суму заробітної плати, надати в електронному вигляді запит або заяву за різними питаннями, роздрукувати бланки заяв і зробити багато чого іншого.
– Дякую вам за вичерпні відповіді. Дозвольте побажати вам успіхів у нелегкій та важливій справі.
– І вам усього найкращого.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |