Громадськість Любашівки гостро відреагувала на переобладнання котельні місцевого НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» під альтернативні джерела опалення, що передбачає, зокрема, використання вживаних шин. Членів батьківського комітету, жителів прилеглих вулиць та інших небайдужих громадян схвилював той факт, що при спалюванні тонни гуми в атмосферу потрапляє 270 кг сажі та 450 кг токсичних газів і хімічних сполук. Тож і на адресу районної влади відразу було надіслано скаргу, підписану двома сотнями жителів райцентру.
Свого часу рішенням сесії райради задля економії бюджетних коштів було виділено понад 300 тис. грн для придбання та встановлення енергозберігаючого піролізного котла-утилізатора тривалого горіння «EkoProfit» виробництва харківського ТОВ «Вармкрафт». Цей пристрій працює на багатьох альтернативних видах палива, горючих відходах і смітті, серед яких – покористовані шини. Нині завершується його монтування та налагодження.
На нещодавній сесії звернення громадян бурхливо обговорювалося. Голова райради Сергій Паровик і голова райдержадміністрації Тетяна Скапровська близько до серця прийняли викладені в заяві звинувачення на свою адресу: адже їм і в страшному сні не спадало на думку труїти дітей димом із котельні. Тож категорично заявили: шкільна котельня запрацює лише після рішення спеціальної комісії.
Її очолив в. о. першого заступника голови РДА Володимир Сироватко, і вже відбулося два засідання. Члени комісії пропонували замість шин використовувати щепу, дрова або пелети, що передбачено технічними даними котла. Представник фірми-виробника, депутат райради Сергій Шевчук, розповідаючи про унікальність та економність високотемпературного піролізного твердопаливного котла газогенераторного типу, запевнив присутніх, що при згорянні будь-якого палива в атмосферу не потрапляє жодних шкідливих речовин. А спалювання тонни гуми заміняє шість кубометрів дров або дві тисячі кубів газу. За результатами випробувань у котлах «ЕкоРгоfit» можна використовувати як паливо кам’яне та буре вугілля, антрацит, торф, дрова, щепу, тирсу, пелети, брикети та іншу біомасу, гуму (автомобільні покришки легкових і вантажних автомобілів, відходи гумовотехнічних виробів), полімери (відходи пластикової тари і пакувальних матеріалів, відходи виробництва пластмас, лом пластикових ящиків і корпусів оргтехніки), відходи основного органічного синтезу і синтетичних волокон, целюлозно-паперового виробництва та інших галузей промисловості.
Керівники району, які були на засіданні комісії, підкреслили, що для них найважливіше – безпека дітей та їхнє здоров’я, тому без відповідного підтвердження екологічних служб котельня не буде працювати. Директор Центру зайнятості Михайло Панченко запропонував зробити запит, чи потрібно школі мати ліцензію на утилізацію шин та інших матеріалів. Щоб остаточно поставити крапку в цій проблемі, комісія вирішила запросити двох екологів від зацікавлених сторін, щоб вони зробили незалежну експертну оцінку та дали висновки про безпечність роботи котельні на гумі для людей та довкілля – або її спростували. Сергій Шевчук пообіцяв особисто профінансувати роботу фахівців та прибрати з території школи шини, які завозилися для проведення пусконалагоджувальних робіт у котельні.
В гімназії відбулися збори батьківського комітету, на яких було прийнято заяву до депутатського корпусу районної ради з категоричною вимогою в будь-якому разі не опалювати школу вживаними шинами, попри значний економічний ефект. Люди виступили не проти запровадження альтернативних джерел палива, а за безпеку своїх дітей.
Подібні батьківські збори відбулися й у любашівському НВК «ЗОШ І-ІІІІ ступенів-ліцей», де присутні також висловили свій спротив зазначеному способові утилізації шин, підписавши аналогічне звернення.
Близько тисячі любашівчан завізували свою вимогу до влади не створювати на території району ще одну екологічну проблему. На їхню думку, в районі й без того чимало несанкціонованих смітників, залишків непридатних для використання отрутохімікатів і пестицидів тощо.
Зі свого боку голова райдержадміністрації Тетяна Скапровська підписала розпорядження, в якому зазначено, що відповідно до статей 6, 13, 21, 25, 28, 36, 38, 39, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», законів України «Про охорону атмосферного повітря», «Про відходи», відділу освіти, молоді та спорту РДА, до прийняття рішення тимчасовою комісією райдержадміністрації (затвердження акту) з перевірки колективної скарги громадян, заборонено використовувати відпрацьовані автомобільні шини як альтернативний вид палива.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |