Надзвичайний і Повноважений посол США в Україні Марі Йованович у вівторок, 20 грудня, здійснила озна-йомчий візит в Одеську область. Це перша її поїздка до Одеси після призначення у серпні нинішнього року.
Пані посол ознайомилася з роботою Центру обслуговування громадян на проспекті Шевченка, 4а та відзначила високий рівень його організації.
— Ваш центр, — звернулася вона до співробітників установи, —є тим, до чого має прагнути будь-який орган місцевої влади: прозорість, ефективність і відкритість для всіх громадян. Уряд Сполучених Штатів пишається тим, що може підтримати вашу чудову працю. В Україні вже насправді існує розуміння того, що саме таким чином треба надавати послуги. Подібні моделі центрів надання послуг мешканцям громади створюються вже і в інших містах та областях, зокрема в Харкові та Маріуполі. Як і інші реформаторські зусилля, Центр зустрівся з опором, з труднощами, але він їх подолав і рухається вперед. Я сподіваюсь, що ці важкі моменти, принаймні основні, вже позаду і Центр далі розвиватиметься на благо суспільства. Жителі Одеси, громадяни всієї України, не повинні стикатися з бюрократичними затримками і вимаганням додаткових оплат за ті сервіси, що їм належить отримувати. Елементарні засади функціонування цієї системи полягають в тому, що всі громадяни мають бути спроможними вести свої приватні або бізнесові справи, як-от реєстрація шлюбів чи реєстрація бізнесу, в дружній атмосфері. Механізми мають бути ефективними і створювати позитивне налаштування у веденні справ. Одна з інновацій, які обговорюються, — це можливість заплатити за прискорення оформлення документів. Надзвичайно важливо, що інформація про те, як надаються послуги, є абсолютно прозорою, доступною для всіх і дозволяє дуже швидко зорієнтуватися. А ще одеський центр є проривом тому, що він реально платить своїм працівникам зарплату, на яку можна прожити. Відповідно, це знімає проблему в тому, що працівники в подібній сфері не вдаються до спроб заробити щось додатково, незаконно. Отже, продовжуйте цю чудову роботу всі. А вас, журналістів, я закликаю зайти сюди у справах, щоб на власному досвіді пересвідчитися, що все, про що ми зараз говорили, це правда. Я впевнена, що всі одесити побачать, як цей центр розвиватиметься, зростатиме і виконуватиме свої функції. З часом, ми сподіваємося, такі ж центри постануть по всій Україні, бо це є нашим дороговказом.
Цього ж дня Марі Йованович зустрілася з виконувачкою обов'язків голови Одеської облдержадміністрації Соломією Бобровською.
— Ми обговорили широкий спектр питань стосовно співпраці Одеської області зі Сполученими Штатами Америки. Ми торкнулися багатьох сфер взаємовідносин, насамперед безпеки та культури. Йшлося і про діяльність Центру надання адміністративних послуг, який ми вважаємо важливим об'єктом у будь-якому цивілізованому місті. А ще збираємося направити додаткових волонтерів Американського корпусу миру для безкоштовного навчання жителів Одещини англійської мови, — сказала високий гість.
Серед іншого пані посол поінформувала, що у січні в Одесі урочисто відзначатимуть 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та США. В програмі святкування — великий джаз-концерт.
Кілька слів про нашу гостю. Марі Йованович народилася 1958-го у Канаді. У віці трьох років переїхала з сім'єю до США, виросла в штаті Коннектикут. У 1976-у закінчила школу Kent School, в якій її батько викладав французьку та російську мови, а мати — німецьку. Закінчила Принстонський університет і Пушкінський інститут. Здобула ступінь магістра в Національному військовому коледжі.
Із 1986 року — на дипломатичній службі. Працювала в представництвах США в Могадішо (Сомалі), Лондоні, Москві та Оттаві. У травні 1998-го була призначена заступником директора відділу у справах Росії Державного департаменту США. Із серпня 2001-го по червень 2004-го працювала заступником американського посла та була тимчасовим повіреним в Україні.
Після України деякий час займала посаду старшою радника заступника державного секретаря США з політичних питань, після чого в 2005-у відбула послом у Киргизстан. У 2008 році її перевели на посаду посла США у Вірменії, де працювала до літа 2011-го. Із 2012 року обіймала посаду головного заступника помічника держсекретаря США у бюро з європейських та азійських справ.
У 2016 році призначена Надзвичайним І Повноважним послом США в Україні.
* * *
Того ж дня посол США Марі Йованович відвідала центр «Вікно в Америку», що діє в Одеській національній науковій бібліотеці.
Тут з поважною гостею мали змогу поспілкуватися члени розмовних клубів, волонтери, випускники американських програм обмінів, громадські діячі та науковці. Зустріч пройшла в невимушеній атмосфері в режимі «питання—відповідь».
Пані посол наголосила на помітних змінах в українському суспільстві порівняно з 2004 роком, а також на пріоритетних напрямах допомоги Україні урядом США. Це, зокрема, територіальна безпека, підтримка демократичних реформ, боротьба з корупцією та культурні програми.
Марі Йованович підкреслила важливу роль бібліотеки та читання в житті людини (її мама працювала бібліотекарем). Улюблена книга пані посла — «Убити пересмішника» Гарпер Лі, яка порушує глибокі філософські питання та спонукає читача до роздумів.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |