«Янголи України: доля Героїв Майдану очима сучасників». 16 лютого в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.C. Грушевського годиною пам’яті вшанували Героїв Небесної Сотні. На захід запросили учнівську та студентську молодь, користувачів книгозбірні, учасників тих подій.
Один із запрошених спікерів — доктор історичних наук, професор Тарас Гончарук — зауважив, що Україна перебуває в постійному потоці переродження і для нашої держави це цілком звичний процес. «У суспільстві зараз є думка, наче Україна народилася на Майдані. Але ті, хто цікавиться цим питанням, знають: Україна «народжується» дуже часто. Просто дуже багато хто, і в нас, і в Європі, забувають про це. В часи давньоруської держави, в часи Богдана Хмельницького теж казали, що Україна «народилася». Народжувалася вона і в 1917 році, і в 1991-у, і потім за часів першого Майдану. Тобто треба розуміти: вона не «народжується», а «відроджується»», — зауважив історик.
І навіть сьогодні, коли Україна значно зміцніла, в тому числі й отримала нормально функціонуючу, боєздатну армію, їй є ще куди рости. Взяти ті ж символи нашої держави. Ми досі не маємо Великого герба. До 25-річчя затвердження парламентом Малого герба про це також треба говорити. «25 років тому Верховна Рада України схвалила постанову про затвердження Тризуба Володимира Великого Малим гербом нашої Незалежної держави. Але ще в 1918-у Українська Народна Республіка теж визнавала Тризуб як герб, це 99 років тому. І молоде покоління повинне знати, що нам, українцям, не 25 років, а набагато більше. Тризуб карбувався на монетах Володимира Великого. Цим злотникам — більше тисячі років. Наші співвітчизники мають усвідомити, що символи нашої держави — вони не лише символи ХХ—ХХІ століть, вони символи української державності, яким більше тисячі років. І це дуже правильно, що Україна прийняла давній герб, а не вигадала щось нове. Щодо Великого герба, то чому його в нас досі нема? На мою думку, причина в тому, що Україна тривалий час наслідувала Росію, все робила після неї. Зокрема, це стосується й слів гімну. Тут теж чогось вичікуємо, хоча проекти Великого герба України є давно, і досить непогані проекти, де є Тризуб і герб Війська запорізького, як це прописано в Конституції. І проекти ці є з 1996 року. Але щось не складається. Політики якось забувають про необхідність існування Великого герба», — зазначив Тарас Гончарук.
До Дня Героїв Небесної Сотні бібліотекарі підготували експозицію із журналів, книг і світлин про часи Майдану. Присутні переглянули кілька відеофільмів, зокрема хроніку «Мамо, я повернусь».
«Події Майдану дуже вплинули на нашу молодь. Я пишаюся нею! Сьогоднішні хлопці і дівчата набагато кращі, ніж ми були в свій час, — зазначив у своєму виступі один із гостей заходу, електрик за професією Олег Цуркан. — Це люди вільні, в їхніх душах уже нема рабства. Радянське суспільство виховувало рабів, а нинішня молодь вільна, це люди світу, космополіти. Щодо самого Майдану... Я теж там був. Хочу згадати одну історію. Якось до нас приїхала жінка з 12-річним сином. Я спитав її, чого ви сюди приїхали, чи не боїтеся, що може щось трапитися? А вона сказала мені, що приїхала показати синові історію нової країни, в якій йому жити, показати людей, які ціною свого життя здобувають для нього свободу. І нам усім завжди це треба пам’ятати. Пам’ятати про тих людей, які віддали своє життя за нову Україну».
Учасники зібрання вшанували пам’ять полеглих хвилиною мовчання.
Замість післяслова. Світовий конгрес українських молодіжних організацій (СКУМО) та міжфракційне депутатське об’єднання «Співпраця: Україна — діаспора» закликали долучитися до міжнародної акції «Тризуб — це Україна».
До такої ініціативи спонукали останні події у світі: через недостатню поінформованість міжнародної спільноти про національну символіку нашої держави виникла проблема ототожнення традиційних українських національних символів із символами ультраправих рухів. Це дозволяє окремим політичним та громадським силам за кордоном використовувати українську символіку з метою негативної пропаганди, що, в свою чергу, призводить до дезінформації світової громадськості про реальний стан справ в Україні.
Кожен з нас може приєднатися до акції. Для цього слід роздрукувати плакат з гаслом «Тризуб — це Україна» або «Trident is Ukraine» та зробити горизонтальне фото, розмістивши його на офіційній сторінці акції www.facebook.com/events/234505363677566/ (там же й детальніша інформація про акцію) або на своїх сторінках у соціальних мережах.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |