![]() |
|
![]() |
![]() |
Римма Олексіївна Литвин — учасниця програми «Золота осінь людей похилого віку», відома колегам-пенсіонерам виступами на сцені з авторськими піснями під гітару. А ще вона записує свої життєві історії, яких за її 80 з лишком років назбиралося чимало. Одна з таких оповідок — «Орбіт 1943 року» — була надрукована в «Чорноморських новинах» 28 січня. Нині пропонуємо вашій увазі ще одну бувальщину із радянського періоду життя.
У деякому царстві, у диво-государстві жили-були у будинку на шостому поверсі селища Котовського дід та баба. Надумали якось вони кухоньку підчепурити — наклеїли нові шпалери. Гарна стала кухонька, як дівчина у віночку.
Залишилося у них три рулони шпалер. Дід і каже: «А поїхали, бабуню, на базар, продамо ті шпалери і купимо тобі подарунок на жіноче свято!».
Шостого березня вибралися раненько на «Привоз». Вздовж вулиці рядочком стояли люди з різним крамом: рукавичками, посудом, книжками — торгували. Зі своїм товаром стали й дід з бабою: стоять, тупцюють, бо ноги замерзли, вже й зголодніли, їстоньки хочеться. Не продаються кляті шпалери: то мало, то дорого, то «некрасиві».
Пішов дід по пиріжки і десь забарився, а тут до бабусі підходять чоловік із жіночкою, молоденькі, чорнявенькі.
— Мабуть, приїжджі, винаймають житло, — подумала баба і пожаліла їх: — Бідолашні.
За скільки візьмуть — за стільки й віддам, — вирішила собі.
Чорнявий глянув якось вороже на бабу й пита:
— Продайош обої, бабка?
— Продаю, синку, беріть, скільки дасте — за стільки віддам, — привітно відповіла.
— А вот сєйчас поєдішь с намі, а там посмотрім, сколько тєбє дадут, спєкулянтка! — гаркнув і разом з жіночкою підхопили бабусю під боки і потягли до машини.
А тут дід з пиріжками — кричить:
— Бабо, ти куди?
Бабуся йому пояснює:
— Діду, мене в тюрму везуть! Винеси борщ і кашу на балкон, щоб не прокисли!
Чорнявенькі завантажили
бабусю в автобус і гогочуть:
— Нє в тюрму, бабка, а в комєндатуру!
Плаче бідна:
— Відпустіть мене, я там ніколи не була, я боюся...
Але таки поїхали. В автобусі була ще одна жіночка, плакала дуже... Кружляли, кружляли — приїхали.
У комендатурі — довжелезний коридор. Блимає одна-однісінька лампочка, повно циганок з дітьми. Ґвалт — люди гуртуються, то шепочуть, то лаються.
Бабуся присіла на стілець, умостилася і почала чекати, коли її викличуть до начальника у кабінет. Зігрілася й задрімала, а прокинулася — чорнявенький біжить.
— Синку, ти не забув про мене?
Той пробрався крізь натовп до баби і повів до кабінету. А в кабінеті стіл великий, на ньому лампа, а за столом — начальник, кремезний такий. Бабуся ледве не зомліла, коли він на неї глянув:
— Продавала обої? — питає.
— Продавала… Не сама, з дідом продавала. Кухоньку ремонтували, три рулони лишилося...
Начальник гахнув по столу папкою:
— Давно спікуляцієй занімаєтесь?
— Ні, недавно, пояснює сердитому дядькові баба. — Ми хотіли й мою спідницю продати, а дід каже: не бери, ще спекуляцію пришиють. А я постаріла, схудла — вона на мене завелика...
— Вот вам штраф, 10 рублєй, заплатішь на Жуковского, і чтоб я тєбя больше нє відєл! — гримнув.
Взяла баба бомагу, а тут блим-блим — і світло згасло зовсім. Надворі темно і в кабінеті темно й тихо. Постояла бабуся, подумала та й пішла. Приїхала додому, зуби цокотять, змерзла, голодна. Підійшла до дверей, чує — гомонять чоловіки-сусіди, а дідусь співає:
«По тундре, по широкой дороге,
Где мчится скорый
«Воркута-Ленинград...».
Ніколи бабуся не забуде, як її зустріли «хлопці»: цілували, обій-мали, горілочкою пригощали, пиріжками частували!
Восьмого березня дідусь подарував бабусі мохеровий шарф, який вона йому подарувала на 23 лютого, в день Радянської армії, і на тому вся ця історія закінчилася.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |