ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Екологічно-оборонний компроміс
11.03.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 24-25(21815-21816) / Тираж: 8525

В Одеській обласній державній адміністрації 6 березня відбулися одразу дві наради, мета яких — знайти шляхи для вирішення екологічних проблем нашого краю.

Перша робоча нарада під головуванням очільника ОДА Максима Степанова була присвячена ситуації, що склалася на території ландшафтного заказника місцевого значення «Тарутинський степ».

Про варварське розорювання заповідного степу наші читачі знають з репортажу «Аграрії» у лампасах, або Атака на Тарутинський степ» («ЧН» за 5 листопада 2016 року).

Нагадаємо коротко. Після війни тут був військовий полі-гон, який з розпадом СРСР перестав функціонувати. 26 квітня 2012-го рішенням Одеської обласної ради №445-VI на частині території колишнього полігону створено ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ», який є об’єктом природно-заповідного фонду України. Судова тяганина між Міноборони та Тарутинською РДА триває п’ять років. Військове відомство намагається узаконити право розпоряджатися цією землею, але аж ніяк не для військової підготовки, а для сільськогосподарського виробництва та отримання прибутків.

Як з’ясувалося, останнім часом на території заказника знову працювала сільськогосподарська техніка, незважаючи на обіцянку Міністерства оборони припинити будь-які дії щодо роз-орювання степу до з’ясування всіх обставини справи.

На вимогу Максима Степанова пояснити ситуацію, як сталося, що 1600 гектарів унікального степового масиву знищено, представники Міноборони стверджують: мовляв, заказник відсутній документально, нема визначених законом меж запові-даної зони. Водночас вони заперечують факт обробітку земель, посилаючись на те, що в усній формі попросили приватні підприємства, з якими укладали договори, припинити роботи. З’ясувалося також, що Міноборони вже подало на розгляд до Одеської обласної ради звернення про ліквідацію заказника.

У свою чергу, представники територіальної громади та активісти підтвердили, що нищення заказника триває — за останні тижні було розорано ще 20 гектарів.

Абсурдність ситуації полягає в тому, що досі ані на місцевому, ані на державному рівні не затверджені юридичні межі заказника «Тарутинський степ». Тобто 5200 гектарів вказані в плані-проекті, але положення про сам заказник відсутнє.

У роботі наради, крім двох основних фігурантів конфлікту — Міноборони та Тарутинської РДА, взяли участь чиновники, які представляли різні відомства, причетні до цієї проблеми: департамент екології ОДА, проектну організацію, Веселодолинську сільську і Тарутинську районну ради, головне управління Нацполіції в Одеській області, Національний природний парк «Тузловські лимани».

Максим Степанов терпляче і ретельно з’ясовував, у кого в «шухляді», які положення, які юридичні висновки, які накази. А потім поставив запитання усім, від кого залежало, щоб документ зі встановленням меж був підготовлений оперативно, — скільки їм на це потрібно часу?

Ті, хто звик зволікати, або гальмувати, спочатку говорили щось про «комплексний підхід», називали місячні терміни, але, зорієнтувавшись, що цього разу так не вийде, почали озвучувати строки — «один день» і навіть «дві години».

Максим Степанов вислухав обидві сторони і наголосив на тому, що будь-яка діяльність, яка знищує унікальний ландшафтний заказник, має бути негайно припинена. Він запевнив присутніх, що перемовини з керівництвом Міністерства оборони бере на себе. Після цього голова ОДА запропонував послідовний план забезпечення недоторканності «Тарутинського степу», який з боку Міністерства оборони полягає у припиненні робіт та розірванні договорів із приватними підприємствами, що проводять заборонені сільськогосподарські роботи, а з боку представників територіальної громади — у встановленні на законному рівні меж заказника площею 5200 гектарів, передачі документації у Міністерство екології, після чого буде можливо додати ще 800 гектарів та створити Національний парк «Тарутинський степ». Максим Степанов підкреслив: «Мене зараз цікавить, щоб заказник був збережений, а всі незаконні роботи були припинені».

Рішення голови ОДА зал підтримав оплесками — такою була реакція присутніх екологів, природоохоронців та громадських активістів.

По закінченні наради професор Іван Русєв відзначив, що задоволений її результатами. Голова ОДА оперативно розібрався в тому, що відбувається. Військові маніпулюють ситуацією, вони розорали частину унікального степу і заплющують очі, що є документ — Закон «Про природно-заповідний фонд», де у статті 7 чітко прописано, що в межі об’єкта природно-заповідного фонду, навіть до того, як буде проект землеустрою, не можна заходити і проводити господарську діяльність. Тарутинська РДА на чолі з Іваном Кюссе вболіває за цю територію й узгодила на сесії райради 10 тисяч гектарів Тарутинського степу плюс кілька лісових масивів неподалік від нього, щоб включити їх у межі національного парку. Це унікальний степ, внесений у Смарагдову мережу Європи Бернською конвенцією, не може мати низького статусу. Сьогоднішнє засідання Іван Русєв оцінив на «відмінно», зазначивши, що Максим Степанов як мудрий керівник прийняв правильне рішення, дав чіткі завдання у найближчі дні вирішити питання, які роками тліли і за які ніхто не хотів братися.

Друга нарада проходила без преси у зв’язку з тим, що питання, які розглядалися, є військовою таємницею. Відомо, що йшлося про розміщення державного полігону з випробування озброєння та військової техніки в районі села Тузли Татарбунарського району.

По закінченню наради Максим Степанов розповів, що сторонам вдалося дійти згоди. «Ми знайшли механізм, який влаштував усіх. Ми розуміємо, що в ці важкі часи, які переживає наша країна, нам усім потрібна боєздатна армія. Тому полігон, на якому проходитимуть випробування української ракетної техні-ки, зараз є для нас необхідністю. Раніше ці випробування проводилися в Криму, але нині, коли півострів окуповано, є умови для того, щоб наша армія проводила їх тут, в Одеській області. Але так само нам важливо й зберегти унікальні заповідні землі Одещини, як-от Тузловські лимани. Ніякого полігону в заповіднику не буде і не може бути. Полігон розташується в іншому місці, на державних землях, там, де він не загрожуватиме екології регіону».

Максим Степанов також підкреслив, що з жителями населених пунктів, які проживають поблизу військового об’єкта, де проводитимуться випробування, обов’язково проведуть належну роз’яснювальну роботу.

Автор: Володимир ГЕНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту