ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Артем СИТНИК: «Корупція — це справді зло»
08.04.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 35(21826) / Тираж: 8525

У вівторок у приміщенні Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, що на Французькому бульварі, представники Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) зустрічалися з молоддю у рамках кампанії «Студенти проти корупції».

Експерти говорили про перебіг анти-корупційної реформи, її досягнення, про систему органів, робота яких спрямована на боротьбу з корупцією, зокрема НАБУ. Відвідувачі ознайомилися з фотовиставкою «Будні НАБУ», яка ілюструє особливості діяльності спецпідрозділів, оперативних служб і детективів бюро, спеціалізоване обладнання.

Звичайно, найбільший інтерес у присутніх викликав Артем Ситник — директор Національного антикорупційного бюро України. Після лекції він відповів на запитання журналістів.

— Пане Ситник, розкажіть про зустріч з нашими студентами.

— Ми проводимо просвітницькі заходи, щоб пояснити різним цільовим аудиторіям, що таке антикорупційна реформа і на якій вона стадії, які виклики з’явилися в ході антикорупційної боротьби. Донести максимально до людей, що корупція — це справді зло. Ми у своїй роботі намагаємося спиратися на широкі маси населення, на громадянське суспільство, бо без їхньої підтримки така серйозна боротьба не матиме позитивних наслідків.

— Відомо, що ваші детективи працювали в Одеській мерії. Не порушуючи таємниці слідства, чи є результати роботи?

— Справа стосується придбання за рахунок комунального бюджету певного приміщення (на території заводу «Краян». —Авт.). Раніше воно перебувало в державній власності, потім вибуло фактично за мізерною вартістю з держвласності, пройшло низку «перекидок» між структурами, у тому числі з ознаками фіктивності, і менш ніж за рік було викуплене за комунальні кошти. Але сума придбання за комунальні гроші у 25 разів перевищує вартість приміщення, яка була перед цим. Тому все це зараз перевіряється. Звичайно, є ознаки, що сума завищена в рази, і в рамках цього провадження були проведені обшуки, в тому числі і в приміщенні мерії, були вилучені документи, зараз проводиться експертиза і за її результатами встановлюватиметься коло підозрюваних та, відповідно прийматиметься остаточне рішення. Справа пріоритетна, я тримаю її на особистому контролі.

—Друга частина питання. Одразу після того як ваші детективи попрацювали в міській раді, в соцмережах з’явилася інформація, що мера деякий час в Одесі не було, бо він, начебто, поїхав «вирішувати питання» в НАБУ.

Ви можете це прокоментувати?

— Я не виключаю, що він був на допиті, хоча точно сказати не можу. Але мені здається, що ця справа є цікавою, резонансною

для Одеси і має судову перспективу. Словосполучення «вирішувати питання» некоректно звучить, бо в НАБУ це практично неможливо. Тому, мабуть, ми відчуваємо такий супротив нашій роботі.

— Чому так складно йде процес формування територіального представництва НАБУ в нашій області, що цьому заважає?

— Конкурсні комісії вибирали кандидатів. Щодо останнього кандидата в ЗМІ з’явилася інформація, що він причетний до якогось розслідування. У зв’язку з тим, що був скандал, я прийняв рішення про переого-лошення конкурсу. Адже ми розуміємо, що призначений керівник територіального управління, як і всі працівники НАБУ, повинен мати певний кредит довіри для того, щоб проводити розслідування і приймати рішення, бо рішення серйозні. Нерідко вони супроводжуються спробами дискредитації. У частині конкурсів переможці самі відмовлялися. Зараз в Одесі є група детективів, і ми підшукуємо приміщення, бо підходить до кінця новий повторний конкурс на керівника, і, сподіваюся, ця спроба буде успішною. Одеські територіальні детективи вже призначені. Керівника, на жаль, нема. Цей процес в Одесі пішов повільніше ніж, скажімо, у Львівській області. Детективи вже є, і потрібно, щоб вони тут працювали і мали офіс.

— Коли можна очікувати, що цей офіс відкриється? Через місяць, два, три?

— Буквально зараз вони доповідатимуть мені, що вони.побачили, які є варіанти. Тобто офіс це не проблема, проблема

— вибрати керівника. На посаду керівника, заступника та низку інших посад триває конкурс. Територіальні детективи — це паралельний конкурс. Там частково вже є переможці. Сам офіс з’явиться найближчим часом, і люди з’являться найближчим часом, а коли буде керівник — думаю, десь за два місяці.

— Якщо повернутися до зустрічі зі студентами. Вони хочуть скласти сесію, тому бояться заявляти про випадки корупції. Зрозуміло, що майже на всіх факультетах корупція є. Що ви очікуєте?

— Давайте будемо до кінця відвертими. Багато студентів самі намагаються «зацікавити» викладача. Коли ми мали з ними бесіду, то якраз хотіли донести, що корупція — це зло. Нема такого, що біле-пухнасте суспільство, чи в нашому випадку — білі-пухнасті студенти, і викладачі, які вимагають. Так само і державні чиновники — мовляв, вони корупціонери, а всі інші потерпають від корупційності нашої влади. Ця бесіда не спрямована на те, що ми чекаємо від студентів якихось дій. Ми хочемо їх зацікавити, показати, що відбувається у напрямку анти-корупційної реформи.

Ми хочемо, щоб студенти перед тим, як працев-лаштовуватися, мали нульову толерантність до корупції. Ми хочемо донести, що добра освіта є чинником, який допомагає. Якщо ми говоримо, наприклад, про НАБУ, то ми хочемо донести, який у нас порядок відбору персоналу, щоб люди зрозуміли: якщо ти давав хабарі і тобі ставили оцінки на екзаменах просто так, то в НАБУ ти не потрапиш, бо не доведеш, що ти кращий. Щоб була мотивація навчатися чесно. Я впевнений, що більшість студентів не дає хабарів, і ми хочемо, щоб таких студентів ставало більше й більше.

— Тобто, щоб потрапити до НАБУ, треба не зізнаватися, що ти давав хабарі?

— Справа в тому, що в нас детектор брехні іноді виявляє такі речі. Це важко приховати.

— Запитання стосовно одеського аеропорту. Знаю, що певна зацікавленість цією темою була. Може, скажете щось нове?

— Там не зацікавленість темою — є провадження за цим фактом. Там було проведено низку слідчих і процесуальних дій, триває також експертиза, бо по кожній справі, пов’язаній із завданням збитків бюджетові, комунальному чи державному, потрібно відповідно до законодавства проводити експертизу, яка встановить розмір збитків. Детектив сам по собі, з огляду на свої повноваження, не може встановити розмір збитків. Зараз нам потрібна експертиза. Ми про цю справу пам’ятаємо, розуміємо, що на рівні Одеси вона дуже актуальна, тому намагаємося якомога швидше прийняти по ній рішення.

— Чи є вже коло підозрюваних?

— Підозрювані — це ті, кому оголошено про підозру. У цій справі підозру ще нікому не оголошували, але є особи, які перевіряються на причетність до скоєння можливих протиправних дій. Для того, щоб констатувати, що точно протиправні дії скоєно, потрібно, щоб експертиза вирахувала наслідки можливих протиправних дій. На сьогодні експертиза ще не завершена.

— Ще одне іболюче питання — щодо забудови одеського узбережжя. Чи займається НАБУ хоч якимись розслідуваннями? У нас узбережжя забудоване повністю. Чи є хоч якісь справи?

— Мені колись приносили працівники нашого аналітичного департаменту матеріали з цього приводу. Чесно кажучи, дивитися на це дуже страшно. Частково це не наша компетенція, тому що не всі чиновники міської влади, причетні до цих рішень, підслідні антикорупційному бюро. Але там є низка чиновників, які підслідні НАБУ, і вони

Якби ще й

У центральній частині Одеси ведуться безпрецедентні за своїм масштабом дорожні роботи.

Під Пересипським мостом триває укладання трамвайної колії, яка повинна з’єднати житломасиви Котовського та Таїровський. Роботи розширилися й на узвіз Маринеска, де старі рейки вже зняли та готують місце під нові. Щоправда, назвати ударними ті роботи язик не повернеться. Скажімо, вранці 4 квітня, коли мені довелося туди заїхати, там працювали від сили з десяток робітників та однин технічний засіб.

з

не завжди зможуть пояснити походження цього майна, особливо що стосується особняків, зведених на узбережжі. Тому ми цим займаємося, але, на жаль, нагадаю, у нас 150 детективів, і по всій Україні нашого ресурсу замало, щоб охопити всі питання. Якщо ми говоримо про Одесу, то відверто скажу, що нам пріоритетніше прийняти рішення по тих справах, про які ви запитували раніше, — щодо аеропорту і щодо міської ради.

Замість післяслова. У рамках кампанії «Студенти проти корупції», яка стартувала 6 березня, планується проведення зустрічей з молоддю, що навчається у 13 вишах дев’яти міст. Такі зустрічі вже відбулися у Рівному, Вінниці та Львові.

Метою кампанії, організованої НАБУ спільно з проектом «Прозорість і доброчесність публічного сектора» Програми розвитку ООН в Україні, є інформаційно-просвітницька діяльність серед студентства та громадських організацій як найактивніших представників громадянського суспільства.

Проект ПРООН втілюється за підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

В.Г.

Довідково: Артем Ситник (37 років) народився у смт Компаніївка на Кіровоградщині, там же закінчив школу. Навчався у Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого. На початку 2000-х працював помічником прокурора Ленінського району м. Кіровограда, потім — слідчим і старшим слідчим. У серпні 2008-го був переведений на посаду начальника слідчого відділу прокуратури Київської області, де працював до 2011 -го. Звільнився за власним бажанням через «незгоду з політикою режиму Януковича, криміналізацією правоохоронних органів, згортанням боротьби з корупцією, абсолютним не-професіоналізмом та ангажованістю режимом тодішнього прокурора Київської області Вітязя М.І.», — написав А. Ситник в автобіографії. До останнього часу працював керуючим партнером в об ’єднанні «Юридичні гарантії» та юристом у фірмі «Компас».

У своїй анкеті вказав, що має «досвід розслідування кримінальних справ будь-якої складності, будь-яких злочинів та щодо будь-яких службових осіб».

Резонансну кримінальну справу щодо голови Державної фіскальної служби Романа Насірова, (за підозрою в корупції), відкрило саме НАБУ, очолюване Артемом Ситником.

Автор: Володимир ГЕНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту