Третю річницю битви за Одесу, яка відбулася 2 травня 2014 ро-ку й уже назавжди увійшла в історію нашого міста, у вівторок почали вшановувати покладанням квітів до меморіалу на перетині вулиць Дерибасівської та Преображенської.
Саме там, нагадаємо, три роки тому по мирній ході, серед учасників якої переважали па-тріотична молодь і футбольні вбо-лівальники, по-чали стріляти. І саме там, у середмісті Одеси, того чорного дня від вогнепаль-них поранень загинули євро-майданівці Ігор Іванов та Андрій Бірюков.
Покладали у вівторок квіти і до Будинку профспілок, який три роки тому став місцем загибелі 48 осіб. Превентивні заходи, вжиті напередодні трагічної дати, і рішучість у заявах голови облдерж-адміністрації та керівників правоохоронних структур, що будь-які спроби розхитати ситуацію в Одесі та будь-які провокації будуть жорстко зупинені, таки дали результат: ні нашестя георгіївських стрічок, ні ще якоїсь символіки всіляких там «новоросій» у місті не допустили. Хоча спроби таки були. Але частину провокаторів не пустили на територію України ще на кордоні, кільком нагадали про відповідальність уже під час поминальної акції на Куликовому. Сама площа перебувала під пильним наглядом правоохоронців, а в якийсь момент навіть була закрита для доступу (надійшло повідомлення про начебто замінування, тож територію довелося перевіряти вибухотехнікам, зокрема й чотирилапим). О 14-й там пройшов молебень у пам’ять про загиблих, присутні під уже традиційне «Нє забудєм, не прастім!» запустили в небо спочатку чорні кульки, а потім — білих голубів.
А й справді: ні забувати, ні пробачати, ні, тим більше, втрачати пильність щодо тих, які прагну-ли і досі прагнуть перетворити й нашу Одещину на зону «руской вєсни», не маємо права, якщо хочемо жити у мирній демократичній державі.
Завершальним акордом поминальних заходів став міжконфесійний молебень на Грецькій площі, в якому взяли участь представники багатьох церков (традиційно, серед них не було представників УПЦ МП, але треба визнати, що того дня й вони молилися за всіх жертв 2 травня). Багато з присутніх на спільному молебні в пам’ять про загиблих (а поминали й одеситів, і Героїв Небесної Сотні, і всіх, хто поліг в АТО) стали на коліна. Після молитви гуртом заспівали «Пливе кача». На площі із лампадок виклали тризуб, тут же були встановлені стенди з фотографіями Героїв Небесної Сотні та полеглих у зоні АТО воїнів-уродженців Одещини.
Учасники молебню взяли участь у відкритті на перетині вулиць Дерибасівської та Преображенської меморіальної дошки на честь загиблого на цьому місці Ігоря Іванова. Як уже мовилося, він став першою жертвою трагічних подій 2 травня 2014-го. Посмертно Ігор Іванов нагороджений орденом «За мужність» III ступеня, орденом «Народний Герой України» і медаллю «За жертовність і любов до України».
Замість післяслова. Голова облдержадміністрації Максим Степанов на своїй сторінці у Facebook подякував одеситам і гостям міста за мудрість, витримку та толерантність, а правоохоронцям — за злагоджену роботу. Очільник області також наголосив, що одеські правоохоронці працюватимуть у посиленому режимі до 17 травня, і запевнив: «Сил у нас достатньо, щоб припинити будь-які провокації, щоб люди не боялися виходити на вулицю. Між ОДА та правоохоронними органами є чітке розуміння і взаємодія. Ми готувалися до цих днів заздалегідь. Я добре розумію, що несу відповідальність за все, що відбувається в Одесі та області, зокрема за порядок у місті. Я гарантував людям безпеку, тож безпека в Одесі є і буде».
О.В.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |