Офіційний вісник Європейського Союзу опублікував рішення про безвізовий режим для громадян України. Згідно з ним українці зможуть в’їжджати в країни ЄС з 11 червня.
Президент Петро Порошенко вважає, що рішення Ради Євросоюзу — історичне: «Це — неначе повернення додому після довгої та виснажливої подорожі… Повернення до нашого спільного європейського дому». «Цінуйте свій український паспорт. І любіть Україну!» — додав він.
Отже, вже з 11 червня українці зможуть подорожувати до країн Шенгенської зони тільки з біометричним паспортом (не внутрішньою ID-карткою).
Без візи можна буде відвідати практично будь-яку країну ЄС: Австрію, Бельгію, Німеччину, Грецію, Данію, Іспанію, Італію, Латвію, Литву, Люксембург, Мальту, Нідерланди, Польщу, Португалію, Словаччину, Словенію, Угорщину, Фінляндію, Францію, Чехію, Швецію та Естонію, окрім Великобританії та Ірландії, які не входять до складу Шенгенської зони. Відкриті для нас і країни ЄС, які не входять у Шенгенську зону: Болгарія, Хорватія, Кіпр і Румунія, та інші країни, які не є членами ЄС, але входять до Шенгенської зони: Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія.
Віза не потрібна винятково для короткотермінових поїздок — до 90 днів за півроку. Будьте уважні: якщо ви перебуватимете довше, то вам узагалі можуть заборонити в’їзд на територію ЄС. При цьому кількість перетинів кордону України з ЄС не обмежується. Ви можете хоч щодня їздити до ЄС і назад. Головне — не перевищувати обмеження — 90 днів за півроку.
Безвізова поїздка не дає права працевлаштування в Європі. Якщо ви хочете поїхати до ЄС, щоб знайти роботу, отримати візу таки доведеться.
Які потрібні документи? Щоб потрапити до ЄС без візи, вам може вистачити лише біометричного паспорта. Але на практиці на кордоні у вас мають право попросити документи, які підтверджують вашу плато-спроможність та належні умови перебування. Можуть за-питати і про мету поїздки.
Чи є вірогідність того, що вас до ЄС не пустять? Незабаром побачимо, але українці можуть орієнтуватися на досвід Грузії, яка нещодавно також отримала безвіз від Європи і вже користується його перевагами. За місяць за спрощеною процедурою до Євросоюзу потрапили близько 11700 грузинів. Відмову отримали лише 26 осіб, тобто 0,2%.
Скільки грошей треба мати, щоб пустили без візи? Підтвердженням наявності коштів, необхідних для перебування в ЄС, можуть бути як готівка, так і кредитні картки міжнародних платіжних систем, декларації спонсора (коли хтось відповідно до закону підтверджує намір фінансувати вашу подорож) або гарантійні листи від сторони, що приймає (наприклад, про надання або оплату житла). Сума, необхідна для проживання під час поїздки, варіюється у різних країнах. Вона визначається залежно від середніх цін на дешеве житло та їжу. У різних країнах Європейського Союзу діють різні вимоги. Наприклад, щоб потрапити до Франції, вам може знадобитися 65 євро на добу, а до Німеччини — може вистачити і 45. Для того, щоб підтвердити свої статки, не треба мати виписку з банку.
Для отримання безвізового режиму з ЄС Україна впродовж останніх років ухвалила низку законів, які адаптують наше законодавство до стандартів європейської спільноти.
Віталій Рибак, експерт, «Інтерньюз-Україна»: «У перемовинах між Україною та ЄС з плану дій з візової лібералізації важливим є перелік пунктів щодо боротьби з корупцією,створення антикорупційних органів, запровадження електронних декларацій. Вони якраз є наслідком виконання умов плану дій стосовно візової лібералізації. Якщо, наприклад, з якихось причин держава ліквідує новостворені антикорупційні органи — Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП), якщо не буде довіри до електронних декларацій або в будь-яких інших сферах Україна не дотримуватиметься зобов’язань у рамках плану дій з візової лібералізації, то це може стати меседжем для європейських партнерів, що варто призупинити безвізовий режим для України. Такі ризики є».
Бліц-опитування на Дерибасівській показало, що ейфорії у зв’язку із затвердженням безвізу не спостерігається. Але дехто з прагматичних від природи одеситів поділився планами своєї першої безвізової поїздки до країн Євросоюзу.
Аліна з Ігорем одружилися взимку, але шлюбну подорож відклали на літо. Мріють побачити Італію, зокрема Венецію. Мають детально розроблений план, полетять лоукостом з румунської Тімішоари, дешеві авіаквитки вже придбали. Біометричні паспорти отримали ще до ажіотажу.
Андрій (28 років), фотограф, вегетаріанець, затятий велосипедист. Планує відвідати Словаччину та Польщу. Розповідає, що наприкінці сезону, восени, там великі знижки на нові велосипеди. Хоче собі придбати на розпродажу маунтінбайк, який у нас коштує надто дорого. На кордоні поляки йому повернуть податок на додану вартість, далі планує переїхати на велосипеді в Україну й переправити поштою до Одеси.
Олена (36 років). Її сестра — власниця готелю, вийшла заміж за грека і живе на одному з островів в Егейському морі понад 15 років. Вона запрошувала молодшу сестру погостювати, але грецьке консульство кілька разів відмовляло Олені у видачі візи. Пояснень не було, але жінка переконана, що відмова була через те, що вона самотня. Тепер Олена зможе відвідати сестру. Вона має цікаву роботу в Україні, тому еміграція ніколи не входила в її плани.
Дмитро (50 років) радіє, що врешті отримав польську робочу візу, йому не до прогулянок та екскурсій, його мета — заробити грошей. Вирушає туди найближчими днями, працюватиме помічником кухаря у ресторані. Безвізовий режим не для Дмитра, адже не дає права на роботу. Зауважує, що безвіз — хороша штука, але для тих, хто при грошах.
Софія Марківна, жвава пані молодшого пенсійного віку, у серпні поїде до Литви. Хоче відпочити в помірному кліматі від одеської спеки у санаторії на відомому курорті Друскінінкай. Софія Марківна востаннє була в Литві перед розпадом СРСР, але мала мрію туди повернутися. Син-моряк фінансуватиме поїздку.
Костя (35 років). Типовий рокер, довге волосся, вдягнений у чорне з металевими аксесуарами. Запитую жартома, чи не до Амстердама зібрався. Ні, посміхається, хіба що іншим разом. Костя відклав грошей на поїздку до Будапешта. У серпні там відбудеться знаменитий 25-й Сігет-фестиваль — мрія кожного шанувальника важкої музики. Житиме у наметі в кемпінгу, а харчуватиметься в місцевих китайців — у них і дешево, і смачно. Угорські друзі підказали, що й до чого. Можна туди поїхати і через тур-фірму, але самостійна подорож дешевша, вважає Костя.
«Після отримання безвізового режиму нам не вдасться спочивати на лаврах, користуючись його перевагами. Насправді ми повинні продовжувати роботу, перш за все пам’ятати, що безвізовий режим сприймається як певний символ наближення України до Європейського Союзу. Але це лише один з напрямків. Тому ми повинні далі працювати над впровадженням європейських стандартів, над покращенням життя тут, в Україні. Євроінтеграція є засобом саме для цього», — підсумував експерт Віталій Рибак.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |