Програма візиту Президента України Петра Порошенка на Одещину 26 травня була дуже цікавою та насиченою. Шкода лишень, що візит очільника держави супроводжувався такими знайомими до болю з радянських часів елементами показного окозамилювання.
По-перше, радянську атрибутику на стіні з іменами Героїв Радянського Союзу та Соціалістичної праці, що на Театральній площі, напередодні приїзду Президента закрили жовто-голубими кульками, які зняли одразу ж після його відльоту. По-друге, величезну територію, починаючи від Ланжеронівської, огородили височенним металевим парканом, за який пропускали лише людей за списками і лише через рамки металошукачів. Це були працівники бюджетної сфери, підпорядковані департаментам комунального господарства, освіти, культури, яким довірили зустрічати Президента. Дозволялося пройти також акредитованим журналістам. Всередині були ще школярі у вишиванках, моряки-курсанти, військові, полі-ція та представники рад ветеранів районів міста.
— Ми тут стоїмо з дев’ятої ранку, чекаємо на Президента, — розповідає вчителька музичної школи Галина Іванівна. — Дуже вже стомилася чекати...
Величезна кількість «зустрічальників» (напевно, кілька тисяч), перебувала на огородженій території, де працював лише один туалет і не було можливості у страшенну спеку впродовж чотирьох годин купити води. Неподалік чергувала карета швидкої допомоги, і вона таки знадобилася — одній із школярок стало зле на пекучому осонні, куди поставили дітей. З іншого боку залізного паркану також людей було чимало, але їх не пускали всередину, щоб не зіпсувати ретельно зрежисовану картину зустрічі Президента. Чомусь згадалася історія про потьомкінські села, які демонстрував відданий васал своїй імператриці. Згадалося ще й тому, що однією з причин візиту глави держави було відкриття після реконструкції Потьомкінських сходів. Значна частина міста зранку була перекрита для руху транспорту, що призвело до заторів, тим більше, у п’ятницю, наприкінці тижня.
Президент з’явився вчасно — о першій годині. Він висловив вдячність одеситам за те, що ми не піддалися на спроби країни-агресора дестабілізувати ситуацію і зробили свій вибір на користь єдиної суверенної України:
— Дякую одеситам за непохитний вибір на користь єдиної України, її соборності, територіальної цілісності. Особливі слова підтримки хотів би скласти україн-ському патріотичному активу міста... Дякую за вашу тверду громадянську позицію, за здат-ність боротися і давати рішучу відсіч всім спробам країни-агресора та її агентури дестабілізу-вати ситуацію в місті, її потугам поставити бодай під найменший сумнів приналежність краю до України, а його мешканців — до єдиної української політичної нації, яку ми будуємо на засадах спільного громадянства.
Саме під час робочої поїздки до Одеської області Президент підписав указ про додаткові заходи щодо забезпечення безперешкодної реалізації громадянами України права на безвізові подорожі до Європейського Союзу, тож наголосив, що з отриманням безвізу українцям не потрібно буде принизливо стояти в чергах до консульських установ чи візових центрів, не доведеться сплачувати візові збори та послуги посередників; витрачати час та гроші на бюрократичну роботу зі збирання нікому непотрібних паперів.
Президент зазначив, що, за словами голови Одеської облдержадміністрації Максима Степанова, попит одеситів на біометричні паспорти різко зріс, бо з’явилася довіра й потреба переконатися на власному досвіді, що таке Європа, в чому її переваги. Відтак запевнив присутніх:
— Ми маємо зробити все можливе, щоб були лоукости, дешеві авіаперельоти, де вартість вимірюватиметься кількома десятками євро, дешеві транспортні сполучення, дешеві тури. Й українці зможуть відчути ті набутки, яких ми досягли за останні три роки.
Глава держави говорив також про необхідність зміцнювати єдність та глибоко поважати специфіку, неповторність й унікальне культурне різноманіття Одеси. Окремо він відзначив міжрегіональне співробітництво, контакти на міжрегіональному рівні між Стамбулом та Одесою:
— Одеса і Стамбул — два міста, що є воротами у світ для своїх країн. Активна присутність Туреччини в Одесі, відкриття прямого поромного сполучення між Стамбулом та Одесою сьогодні дуже важливі. І надзвичайно важливе сьогодні в Одесі відкриття Стамбульського парку. Це лише початок нашої глибокої взаємодії. Ми маємо сер-йозний потенціал для нашого двостороннього співробітництва. Йдеться про величезні можливості у сенсі двосторонньої торгівлі, інвестицій, в гуманітарній сфері, галузях освіти та культури, — зазначив Петро Порошенко. За його словами, нині одним з головних пріоритетів двосторонніх відносин між країнами залишається укладення угоди про вільну торгівлю.
Міський голова Стамбула Кадир Топбаш передав привітання від президента Туреччини і нагадав присутнім про те, що між Одесою та Стамбулом — давні побратимські відносини:
— Одеса виділила нам чудове місце для будівництва парку для одеситів. Сподіваємося, що Стамбульський парк стане символом розвитку цих відносин у майбутньому.
Кадир Топбаш пообіцяв найближчим часом відправити делегацію із Стамбула до Одеси для того, щоб обговорити розвиток інфраструктури у нашому місті, і приготував чудовий сюрприз від своєї мерії — одесити отримали в подарунок тридцять автобусів для перевезення пасажирів.
Міський голова Одеси Геннадій Труханов подякував турецькому колезі за уважне та дружнє ставлення до нашого міста.
— Стамбульський парк — це не просто черговий зелений куточок на карті міста. Це частинка Туреччини в Одесі, її історії та культури. І, звичайно, це гідна прикраса нашого багатонаціонального та полікультурного міста, яке щодня стає красивішим і комфортнішим, — відзначив він.
Петро Порошенко оглянув Стамбульський парк та реконструйовані Потьомкінські сходи, де подивився виступ школярів, присвячений відкриттю одеської перлини.
— Потьомкінські сходи — це візитна картка не тільки Одеси, а й Півдня України, вона відома туристам всієї Європи і всього світу, — наголосив він.
Побував Петро Олексійович і на урочистій церемонії у відреставрованому Палаці одружень, де привітав з визначною подією молодят — військового Сергія Тімановського та волонтерку Ірину Стасюк.
Пара зустрілася в зоні АТО: у липні 2015 року Сергій перебував на ротації в Донецькій області, де й познайомився з Іриною, яка тоді активно допомагала його підрозділу.
Петро Порошенко від усього серця подякував молодятам за їхню участь у боротьбі за збереження цілісності Української держави. Подружжя отримало ве-сільний подарунок від Президента — сертифікат на двокімнатну квартиру. Глава держави також додав, що радий тому, що шлюбна церемонія відбувається у відреставрованому Палаці одружень, який після незаконного відчуження був у 2016 році повернений Вищим господарським судом України у влас-ність територіальної громади міста. Вартість реставраційних робіт склала 8,35 мільйона гривень.
Президент відвідав також комунальний заклад «Міський оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія», де зустрівся зі школярами і привітав їх зі святом останнього дзвоника.
— У житті кожної людини є події, які запам’ятовуються на все життя. І серед них — останній дзвоник і закінчення школи. Ви не розлучаєтеся зі своїми вчителями та друзями, але багато що змінюється в вашому житті. Ви обираєте собі дорогу, долю, — сказав він.
Петро Порошенко зазначив, що нинішній рік увійде в історію України, оскільки саме в 2017-у українці вибороли право без віз подорожувати Європейським Союзом.
— Найбільше цьому радіє наша молодь. Я переконаний, що ви житимете в Україні, яка буде членом Європейського Союзу. Не маю сумнівів, коли ви поїдете в Європейський Союз — може, ви там будете навчатися, проходити курси, але ви обов’язково повернетесь в Україну, щоб ми разом продовжували будувати фантастичну державу, яка рішенням про безвіз виборола собі право сказати остаточне «ні» Російській імперії, Радянському Союзу та повернутися в нашу європейську родину.
Глава держави поспілкувався з юними спортсменами. На запрошення капітана футбольної команди він зробив символічний перший удар по м’ячу на початку гри.
А ще Петро Олексійович взяв участь у відкритті відремонтованої ділянки дороги Т-16-28
(М-15) село Спаське — місто Вилкове, загальна протяжність якої складає 44,7 км. Автодорога, що проходить територією Кілійського та Татарбунарського районів, була прокладена ще в 1940—1950 роках і є туристичним маршрутом, що з’єднує місто Вилкове з основною транспортною магістраллю півдня Одещини — автодорогою державного значення М-15 Одеса — Рені. Внаслідок збільшення інтенсивності руху великовагового транспорту дорожнє покриття було зруйноване на всій ширині проїжджої частини, також була відсутня дорожня розмітка та частково — дорожні знаки. Загальна договірна вартість поточного ремонту склала майже 236 мільйонів гривень. Зокрема, були проведені роботи з відновлення основи, вирівнюючого та верхнього шарів дорожнього покриття, з упорядкування узбіч.
Відкриваючи дорогу, Президент зазначив:
— З чого починається життя? З дороги. Бо є дорога — є робота, є туристи, є можливість вивезти врожай, є можливість залучити інвестиції. Раніше тут дороги не було. А зараз ми подивилися — виглядає... ну як не в Україні. Сьогодні робиться все, щоб кардинально змінити думку про нашу державу в світі: будуються дороги, підвищується заробітна плата, до кінця року планується підвищення пенсій.
Петро Порошенко переконаний, що в питанні будівництва доріг уже наведено порядок: почали надходити гроші, розпочалися реальні роботи, відбуваються чесні та прозорі тендерні процедури, електронні закупівлі.
— Цього року ми збудували і збудуємо вдвічі більше доріг, ніж торік. Ми виділимо набагато більше коштів. Ми розвиватимемо не лише цю дорогу, а й всю мережу, — пообіцяв Петро Порошенко та додав: — Одещина — найбільша область в Україні за територією, а тому вона потребує найбільше доріг.
Президент України також акцентував увагу присутніх на розвитку туристичної інфраструктури і пообіцяв, що рекламуватиме Вилкове на всіх шпальтах міжнародних видань, розповідаючи про дельту Дунаю, україн-ську Венецію, знаменитий дунайський оселедець.
— Але найголовніше — це гостинні люди. Дружний, гостинний, працьовитий, український народ, — переконаний очільник держави.
Під час спілкування з тамтешніми мешканцями Президент отримав на згадку про відвідання Вилкового від місцевого майстра Даниїла Крюкова макет символу міста — смоляний човен.
На одному з полігонів Президент разом з міністром оборони Степаном Полтораком та секретарем Ради національної безпеки й оборони Олександром Турчиновим оглянули випробування новітньої української ракетної техніки.
У виробництві ракети, призначеної для враження цілей різного класу, задіяні понад 10 підприємств українського оборонпрому. І бойова частина, і двигун, і система керування ракети — українського виробництва. Випробування показали її високу точність і надійність.
Президент подякував головному конструктору та військовим, які брали участь у випробуваннях:
— Вітаю вас з успішним завершенням випробувань. Вітаю вас з тим, що ракета вразила мішень. Бажаю якнайшвидшої постановки її на озброєння. Це — наш спільний успіх.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |