Нещодавно уряд презентував концепцію пенсійної реформи, яка, без перебільшення, шокувала мільйони українців. Незважаючи на всі попередні декларації Кабміну, що збільшення пенсійного віку не відбудеться, ця норма в документі є. Хоча і в «гібридному» вигляді. Замість віку уряд передбачив підвищення страхового стажу, спочатку до 25, а згодом — до 35 років. З таким підходом не згодні у партії «Відродження» та пропонують урядовцям шукати інші рішення для збільшення доходів Пенсійного фонду.
Під час презентації пенсійної реформи прем’єр-міністр Володимир Гройсман говорив переважно про її позитивні моменти. Про те, що уряд планує провести осучаснення пенсій, а також назвав пенсійну реформу відновленням справедливості. Підвищувати розмір пенсій в Україні необхідно, і терміново, вважають у партії «Відродження». Однак не за рахунок самих пенсіонерів, як пропонує уряд.
«Наразі розмір мінімальної пенсії в нашій державі не перевищує 50$ (1312 грн) на місяць. А пенсіонери — це єдина категорія громадян, яким уже три роки не переглядають рівень соцвиплат! У держави є ресурси для підвищення пенсій, і було б злочинно перед мільйонами українців цими ресурсами не скористатися. Але ми виступаємо категорично проти об’єднання питання осучаснення пенсій з іншими непопулярними кроками, передбаченими пенсійною реформою прем’єр-міністра», — заявляє перший заступник голови партії «Відродження» Володимир Пилипенко. Головне з них — збільшення страхового стажу.
Дожити до пенсії
Реально страховий стаж для отримання пенсії за віком уже з наступного року хочуть підвищити одразу на 10 років — до 25 років (з 2018-го), а згодом — до 35 років (з 2028-го). Ті, хто має страховий стаж 25 років і більше, зможуть піти на пенсію у 60. Для громадян, страховий стаж яких у межах 15—24 років, пенсійний вік зросте до 63 років. А от працівники, які мають трудовий стаж менше 15 років, фактично, право на пенсію втрачають. Її хочуть замінити мізерною соцдопомогою від держави, яку громадянин зможе почати отримувати тільки після 65(!) років. За експертними оцінками, кількість громадян, які втратять право на пенсію через невеликий стаж та отримуватимуть винятково соцдопомогу, становить не менше трьох мільйонів.
«Нашій державності трохи більше 25 років. Упродовж усіх цих років держава не могла забезпечити офіційної роботою мільйони українців. Зараз, по суті, можуть підтвердити 25-річний страховий стаж тільки державні службовці та працівники окремих підприємств безперервного циклу, яких можна перерахувати на пальцях. А що говорити про 35-річний стаж? Скільки потрібно
працювати, щоб мати пенсію? У нас середня тривалість життя чоловіків — 65 років. У такому разі граничний пенсійний вік у 65 років — це просто знущання над людьми, які реально відпрацювали все життя, мали надію на пенсію, а цією реформою, по суті, їх такого права позбавляють. Перш ніж підвищувати страховий стаж, уряду необхідно скоротити до прийнятного рівня тіньову економіку в Україні. Так, щоб у ній не отримувала зарплату половина наших громадян. Партія «Відродження» категорично проти прийняття пенсійної реформи у запропонованому урядом вигляді», — наголосив голова Одеської обласної організації партії «Відродження» Василь Гуляєв.
Докупити стажу?
Ще однією новацією пенсійної реформи уряду є пропозиція «докупити» стаж для більш раннього виходу на пенсію. Його «продаватимуть» у кількості від одного до п’яти років. Чим менший період стажу потрібно докупити, тим дорожче він коштуватиме. Вартість компенсації буде прив’язана до мінімальної зарплати та визначатиметься з регресною залежністю.
В абсолютних цифрах вартість виглядатиме так: 1 додатковий рік стажу обійдеться у 16896 грн! Або у понад 12 разів більше, ніж розмір мінімальної пенсії сьогодні. Два роки трудового стажу можна буде купити за 30413 грн, три — за 40550 грн. Докупити 4 та 5 років страхового стажу уряд пропонуватиме за 47309 грн та 50688 грн відповідно, якщо проводити розрахунки, відштовхуючись від розміру мінімальної зарплати в державі за 2017 рік. Суми, скажімо відверто, малопідйомні для багатьох українців.
«За логікою уряду, чомусь вважається, що в людей, які не працювали офіційно, є вільні кошти. Але більшість таких громадян — це не підпільні мільйонери, а звичайні люди, які виживали самостійно, годували свої сім’ї. У більшості з них просто немає цих відкладених капіталів. Виходить, що та частина громадян, яка найбільше потребує, цим проектом пенсійної реформи пенсій якраз і позбавляється. Другий момент — момент довіри. Сьогодні уряд пропонує купити в нього пенсію, а завтра у нас буде новий уряд, який скаже, що нічого не обіцяв. За новітню історію таких випадків у нас було більш ніж достатньо — згадати хоча б ті ж вклади в «Ощадбанку» СРСР», — аргументує голова Одеської обласної організації партії «Відродження» Василь Гуляєв.
Він нагадав, що в роки незалежності, особливо у 1990-х, мільйони українців не мали офіційного працевлаштування не з власної вини. А тепер уряд пропонує за це спалити у прямому розумінні.
Пропозиції «Відродження»
Партія «Відродження» категорично проти прийняття пенсійної реформи у запропонованому урядом вигляді, — наголошує голова партії «Відродження» Віктор Бондар. «Запропонований депутатською групою «Партія «Відродження» законопроект № 6146 про встановлення тарифної ставки залежно від рівня мінімальної зарплати, а не прожиткового мінімуму, дасть Пенсійному фонду набагато більше, ніж урядова пенсійна реформа», — каже Віктор Бондар. І додає: уряд повинен пам’ятати, що його головне завдання — захистити людей похилого віку, а не знищити їх.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |