ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
НОВЕ ПОКОЛІННЯ ВІДКРИТОГО СВІТУ
03.06.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 53(21844) / Тираж: 8525

У відкриття в Саврані молодіжного центру «Нове покоління» мало хто вірив. Найперше потрібно було переробити, зовсім по-іншому облаштувати для нього приміщення, подбати про зручності для відвідувачів, забезпечити необхідним, у тому числі і новітньою оргтехнікою. І це в період нестабільності, економічної кризи в країні…

Та молодіжний центр не тільки почав функціонувати. За короткий час він став першим в Україні, який зумів напрацювати власний досвід.

Невдовзі ініціатора цього проекту, голову райдержадміністрації Віталія Свічинського запросили до Верховної Ради на парламентські слухання, де його виступ на тему «Ціннісні орієнтири сучасної української молоді» привернув увагу присутніх. І до Саврані потягнулися з усіх куточків країни, щоби на власні очі побачити, як працює «Нове покоління». А нещодавно адміністратор центру, волонтер Сергій Низькохат за програмою «Відкритий світ» у складі україн-ської делегації із шести осіб здійснив поїздку до США. Ми попросили Сергія поділитися враженнями від побаченого.

— Сергію, вочевидь, у тебе дуже багато цікавої інформації — про все відразу й не розкажеш. Тому спробуймо виокремити найголовніше. Спершу коротко розкажи про організацію, яка вас приймала.

— Це Рада з міжнародних справ Південної Дакоти — некомерційна організація, яка заснована й управляється громадою. Вона сприяє обґрунтованому та об’єктивному обговоренню світових справ і зовнішньої політики. Інформацію про закордонні справи та зовнішню політику вона надає у вигляді гостьових лекцій, форумів-дискусій, а також практичних можливостей і воркшопів, щоб люди були обізнані з глобальними проблемами нашого часу.

— У якому форматі проводилася ваша робота? Що хотіли вам показати?

— Ми побачили реальні приклади того, що може зробити громада, які проявляє ініціативи, як їх реалізовує. Скажімо, наша делегація відвідала ботанічний сад, який обслуговується Державним університетом Південної Дакоти. Фінансується цей сад значною мірою з пожертв. У громади виникла потреба, аби такий об’єкт через освіту виконував місію єднання людей з природою, і громадяни почали вносити кошти, забезпечуючи проведення там досліджень і насолоджуючись природним та штучним середовищем.

У Брукінгсі нам презентувати Клуб хлопчиків та дівчаток. Він охоплює дошкільнят і підлітків. Це теж ініціатива громади. Клуб надає можливість юному поколін-ню реалізовувати свій потенціал, особливу увагу приділяючи тим, хто насправді цього потребує. Ми оглянули також три будинки, які зводять волонтери, допомагаючи потребуючим сім’ям отрима-ти доступне житло. А ще наша делегація побувала у парку, де колись було сміттєзвалище. У громади виникла ідея облаштувати там місце відпочинку. І нині у парку можна поплавати на каное, пограти у гольф, футбол, інші ігри, взяти участь у цікавих заходах, що проводяться в спе-ціально облаштованому приміщенні.

Зауважу, що такі дії громади базуються на потребі по-ліпшувати те середовище, в якому вона проживає. Звідси й активність. Люди розуміють, що все, що вони роблять, у що вкладають гроші, вони роблять для себе. А влада, обрана ними, допомагає втілювати задумане.

— Така модель суспільної поведінки прийнятна для наших реалій?

— Безперечно. І такі починання уже є у нас, у Саврані. Далеко, як кажуть, ходити не треба. Коли ми готували приміщення для відкриття молодіжного центру, нам допомагали своєю працею учні ПТАУ, місцева молодь, батьки дітей, просто небайдужі, і це значно зменшило фінансові затрати. А скільки людей всіляко сприяли якнайшвидшому відкриттю у райцентрі тренажерного залу! Звісно, велика заслуга у тім, що ми маємо такий прекрасний зал, належить селищній раді, райдержадміністрації. Але до справи долучилися і спортсмени, і підприємці, і просто жителі селища. Хтось допомагав професійними порадами щодо спортінвентарю, хтось фарбував, щось підправляв, хтось давав пожертви на придбання необхідних матеріалів.

Як відомо, Сполучені Штати Америки розбудували свою державу століттями років, а наша Україна ще зовсім молода. Тож будемо вчитися в інших, напрацьовувати власний досвід, і в нас усе вийде! Необхідний потенціал для цього у нас є.

— Що ще ти взяв собі на олівець під час навчання за океаном?

— У США дуже розвинуте волонтерство. Це одна із складових самодостатнього громадянського суспільства. Якщо ти, скажімо, студент, то волонтерській діяльності в обраному тобою напрямку ти повинен щомісяця виділяти певну кількість годин. Така практика варта наслідування. Це приносить користь як суспільству, так і громадянину, якого, до речі, до волонтерства призвичаюють ще з раннього дитинства.

Запам’яталося знайомство з програмою розвитку лідерства серед студентів у державному університеті. До цієї програми долучаються студенти з другого курсу, щоб до останнього курсу встигли завершити відповідне навчання. Здібних студентів (а за перший рік навчання вони вже себе показали) підбирають викладачі. Потім таким студентам комісія дає завдання. У результаті із десяти осіб може залишитися дві-три кандидатури. Відбір там суворий і об’єктивний. По завершенню навчання за програмою, сформованою на філософії сильного лідерства, та одержання відповідного документа перед молодою людиною відкриваються хороші перспективи. Її знання, природні задатки будуть спрямовані на розвиток громадянського суспільства.

— Сергію, ще таке питання. Члени вашої делегації проживали у сім’ях. А сім’я — це частинка держави. Що ти можеш сказати про сімейні традиції американців, систему сімейного виховання, про стосунки між членами родини?

— Американські сім’ї добровільно погодилися прийняти нас до себе на проживання. Для них — це норма поведінки. Вони привозили нас на навчання, потім, після насиченої програми, забирали додому. Ми багато спілкувалися, розповідали одне одному про себе, я почувався як вдома. Для американців сім’я — велика цінність. Вони разом проводять вільний час, разом відпочивають. Дуже люблять дітей. Але не опікають їх на кожному кроці, а стимулюють до того, щоби вони самі приймали рішення, передбачали можливі наслідки своєї поведінки. Скажімо, трирічна дитина вже вміє користуватися електро- та газовими приладами, вирішує, як їй одягнутися відповідно до погодних умов і т. д. Молодь Америки рано стає самостійною, вчиться заробляти гроші.

— А чим ти міг похвалитися перед американцями як громадянин України?

— Ми багато чим можемо похвалитися. Але краще скажу, як ставляться до України і її громадян самі американці. Громадяни США не дуже переймаються тим, де розташована яка країна, що там відбувається, але про Україну вони знають багато. Поважають наше волелюбство, прагнення зберегти цілісність держави, наш патріотизм. Відзначають кмітли-вість і розум наших людей. І вірять в майбутнє нашої держави.

— Сергію, що дала тобі участь у такому заході? Чого ти навчився? Що як адміністратор молодіж-ного центру та головний спеці-аліст відділу молоді і спорту РДА будеш реалізовувати у районі?

— У мене, у моє навчання, хоч було воно і не дуже тривалим (з 28 квітня по 6 травня), вкладено великі гроші, виділені Конгресом США. Це для того, щоб ми знали, що таке неурядові організації, як повинно будуватися і розвиватися громадянське суспільство. І я маю працювати в Україні і на Україну. Після навчання за програмою «Відкритий світ» у нас налагоджена співпраця з урядовими та неурядовими організаціями України і США. Ми можемо готувати і номінувати свою молодь на багато освітніх програм. Мені пос-тійно надходить інформація про те, які заходи проводяться американцями в Україні, повідомлення про конкурси та різноманітні вакансії, які можна запропонувати нашій молоді.

А висновки для себе я зробив такі: необхідно виробити комплексну стратегію дій, яка об’єднувала б усіх, хто працює з дітьми та молоддю (сімейне та поза-шкільне виховання, дитсадки, освітні заклади і т.д.). Необхідно створювати також клуби за інтересами, аби дати можливість людям займатися тим, що їм цікаво. У навчальних закладах слід створювати вільні простори (на зразок молодіжного центру), реалізовувати лідерські програми.

Хочу також підкреслити, що зміни у нашому селищі залежать від нас. Скажімо, у школі проводиться ремонт. Якщо якусь частину робіт виконають волонтери (наприклад, учні ПТАУ, яким необхідно пройти практику, чи місцеві жителі, що освоїли будівельні професії), то заощаджені кошти можна спрямувати на придбання для учнів комп’ютерів чи чогось іншого. Такий досвід вже маємо: ті ж молодіжний центр та тренажерний зал. І таких прикладів повинно бути якомога більше.

Діана МУДРА.

Савранський район.

P.S. Поки матеріал готувався до друку, на базі молодіжного центру «Нове покоління» відбувся семінар-тренінг на тему «Розвиток громадянського суспільства», в якому взяли участь лідери учнів-ського самоврядування профе-сійно-технічних училищ Одеської та Донецької областей, викладачі, методисти навчальних закладів. А ще тут відбувся семінар «Активні громадяни», який провели тренери благодійного фонду «Молода громада» за програмою Британської ради в Україні. На запрошення Британської ради голова Савранської райдержадміністрації Віталій Свічинський відвідав Київ, де взяв участь у дводенному форумі «Стабільність через співро-бітництво».

Д.М.

НАШІ ПАРТНЕРИ

Cайт Національної спілки журналістів України

ПЕРЕДПЛАТА

НАЙКРАЩА ПІДТРИМКА

ГАЗЕТИ –

ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

на 1 місяць — 18 грн.

на 3 місяці — 54 грн.

на 6 місяців — 108 грн.

на 12 місяців — 216 грн.

Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

на 1 місяць — 13 грн.

на 3 місяці — 39 грн.

на 6 місяців — 78 грн.

на 12 місяців — 156 грн.

Iндекс — 40378

ОГОЛОШЕННЯ

НАПИСАННЯ,

РЕДАГУВАННЯ, ПЕРЕКЛАД

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,

099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

НА ГОЛОВНУ

ПРО ГАЗЕТУ

КОНТАКТИ

ПЕРЕДПЛАТА

АРХІВ ЗА НОМЕРАМИ

АРХІВ ЗА РУБРИКАМИ

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ

ГРАФІКИ ПЛАНОВИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ

АРXІВ ПЛАНОВИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ

ПРИЄДНУЙСЯ ДО НАС!

ПАМ’ЯТКА

СПІЛКИ ЧИТАЧІВ ГАЗЕТИ

«ЧОРНОМОРСЬКІ НОВИНИ»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник. Читати далі.

БАЖАЄШ ДОПОМОГТИ?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).

Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту