У четвер 276 народних депутатів проголосували за внесення змін до законів «Про основи національної безпеки України» та «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», що передбачають відновлення «цілеспрямованого прагматичного курсу України на набуття членства в НАТО як стратегічного зовнішньополітичного пріоритету нашої держави». Проти виступили 25 обранців: позафракційний Я.Я. Безбах, від «Відродження» — А.І. Кіссе та 23 представники «Опозиційного блоку» (решта членів цієї фракції або не голосували, або були відсутні).
Голова ВР Андрій Парубій, за-кликаючи колег підтримати закон, нагадав, що 9 липня сповнюється 20 років з дня підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-атлантичного договору — одного з основоположних документів у відносинах України з НАТО.
Він наголосив, що єдине об’єд-нання вільних країн, яке може ефективно боротися проти ро-сійської агресії, — Північноатлантичний союз. У свою чергу, наша армія, яка за три роки захисту незалежності на східному фронті набула неоціненного бойового досвіду, посилить сам Альянс. «Переконаний, — заявив Андрій Парубій, — що північноатлантичний щит, зміцнений Україною, стане надійним бар’єром від московської орди, яка, на моє глибоке переконання, ніколи не змириться з існуванням вільної України на її кордонах. І не має різниці, який би Путін її не очолював».
«Безумовно, це рішення не тішитиме росіян, воно запроваджує чіткість намірів і політичного напряму України. Це також остаточно розвіює у російської сторони сподівання, що Україна збереже позаблоковий статус як щось постійне», — прокоментував рішення Верховної Ради колишній міністр національної оборони Польщі Януш Онишкевич, додавши, що в офіційній риториці Росія намагатиметься гостро відреагувати на позицію Києва.
І не помилився. Того ж дня прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, зауваживши, що Кремль традиційно недовірливо і негативно ставиться до процесу розширення НАТО в бік кордонів Росії, оскільки «в цьому проглядається загроза безпеки і порушується баланс сил у євразійському регіоні», запевнив: «Росія вживає всіх необхідних заходів для ребалансування ситуації і захисту власних інтересів та безпеки».
Про те, що Україна перейде на стандарти НАТО не у неозоро віддаленій перспективі, як заявляють опоненти зближення з Північноатлантичним альянсом, а вже до 2020 року, висловив упевненість міністр закордонних справ України Павло Клімкін в ефірі одного з телеканалів. При цьому очільник зовнішньополітичного відомства підкреслив: «НАТО сьогодні — єдина система безпеки, яка заснована не просто на інтересах, а саме на цінностях. І я абсолютно впевнений, що ми вже зараз починаємо працювати як елемент східного флангу НАТО».
«Уже зараз усі члени Альянсу розуміють, що Україна може зробити унікальний внесок у безпеку. Всі розуміють, що ми зробили за три роки, яку армію і сектор безпеки побудували. Ми довели, що здатні боротися за свободу і за цінності. І я впевнений, що ми підемо до кінця, будемо успішними. І НАТО піде до кінця», — заявив Павло Клімкін.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |