Восьмий Одеський міжнародний кінофестиваль закінчився, хоча його відлуння ще довго нагадуватиме про величне і прекрасне свято кіно...
Церемонія закриття, що проходила у Театрі опери та балету, зібрала в одному залі тисячі учасників, які з нетерпінням очікували на оголошення результатів.
Головну нагороду ОМКФ-2017 отримав фільм режисерів Петера Бросенса та Джессіки Вудворт «Король бельгійців», створений кінематографістами трьох країн (Бельгія, Нідерланди, Болгарія). Цій прекрасній, мудрій, іронічній стрічці глядачі віддали переважну більшість своїх голосів.
Продюсер картини Міра Сталева, вийшовши отримувати нагороду, не приховувала свого захоплення:
— Я бачила, як зростав і розвивався цей фестиваль, як він щороку ставав ще потужнішим. У другий рік кінофестивалю я приїздила до Одеси за нагородою для болгарського фільму, створеного іншими кінематографістами. Зараз стою тут й отримую Гран-прі за власну роботу...
І хоча «Король бельгійців» — це весела комедія, він водночас порушує дуже важливі теми: підтримки демократії та прав людини, самовизначення цілих країн. Теми, що перегукуються із ситуацією в нашій країні. Саме про це глядачам щод-ня нагадував ролик про незаконне утримання за ґратами українського кінематографіста Олега Сенцова, з якого починався кожен кінопоказ ОМКФ.
На церемонії закриття виступали віце-прем’єр-міністр Павло Розенко та голова Державного агентства з питань кіно Пилип Іллєнко. Оскільки дійство відбувалося 22 липня, а цього дня минуло п’ять років, як пішов із життя видатний актор, народний артист України Богдан Ступка, присутні вшанували його пам’ять хвилиною мовчання. Міністр культури Євген Ніщук вручив присутній на святі легендарній акторці Лії Ахеджаковій символічний подарунок — картину, на якій вона зображена з Богданом Ступкою.
— Ми були партнерами на сцені, грали спектаклі, разом гастролювали. Партнер — це більше, ніж просто друг, знайомий. Партнер — це особливий зв’язок, це коли людина, яка на сцені, — частинка тебе, — сказала акторка, отримуючи дарунок.
У Конкурсі європейських документальних фільмів перемогла картина «Головна роль» Сергія Буковського, що була представлена одразу і в національному, і в європейському конкурсах.
Режисер вийшов за нагородою разом із своєю мамою, 82-річною акторкою Ніною Антоновою, яка стала головною героїнею стрічки:
— Мама казала, мовляв, не треба мене знімати — я занадто маленька, мене ніхто не побачить. Вона маленька, але дуже сильна, і треба постаратися, щоб цей характер зіпсувати. Я сподіваюся, що не зіпсував.
Ніні Антоновій була присуджена також нагорода за найкращу акторську роботу.
Короткометражний фільм «Бузок» Катерини Горностай та повнометражна стрічка «Рівень чорного» Валентина Васяновича отримали дипломи ФІПРЕССІ. Цікаво, що в обох картинах-переможцях знімалася акторка Катерина Молчанова, яка, окрім того, зіграла головну роль у минулорічному фільмі, що отримав нагороду кінофестивалю, — «Моя бабуся Фанні Каплан».
Найкращою українською короткометражною стрічкою журі Національного конкурсу визнало
«Випуск’97» Павла Острікова. Володарем «Золотого Дюка» за найкращий фільм стала робота «Диксиленд» (Україна, Латвія, Німеччина). Режисер Роман Бондарчук, отримуючи нагороду, зазначив:
— Ця стрічка — це сім років зйомок, сім років нашого життя...
Спеціальні призи від журі Національного конкурсу присуджені «Припутнім» Аркадія Непиталюка та «Бузку» Катерини Горностай.
Спеціальним призом за демонстрацію суміші реальності міжнародне журі під головуванням Крістіана Петцольда відзначило фільм режисера Ґен Цзюна «Вільно й легко» (Китай).
Грузинсько-німецька стрічка «Моя щаслива родина» режисерів Нани Еквтімішвілі та Сімона Ґросса отримала дві нагороди — «За найкращу акторську роботу» та «За найкращу режисуру».
Картина Карли Сімон «Літо 1993» (Іспанія) стала найкращим фільмом Міжнародного конкурсу за версією журі.
Вручаючи нагороду режисерці, голова журі Крістіан Петцольд зазначив:
— Це дуже особиста стрічка, що розповідає про персональні переживання. У цьому і є сила кіно — ви берете те, що сталося давно, і знову це переживаєте.
Дві прекрасні жінки були відзначені на фестивалі призами «За внесок у кіномистецтво».
Польська сценаристка, режисерка, тричі номінована на премію «Оскар» Агнєшка Голланд, отримуючи нагороду, сказала:
— Україна має свій кінематографічний голос. У вас чимало цікавих історій. Вам є що розповісти.
Почесну нагороду із рук президента ОМКФ Вікторії Тігіпко отримала знаменита французька акторка Ізабель Юппер.
— Я особливо ставлюся до вашої країни. Кілька років тому я знімалася у фільмі «Повінь» режисера Ігоря Мінаєва, що працював на Одеській кіно-студії, тому мені хотілося приїхати сюди, — зізналася акторка, додавши, що хотіла б зняти фільм в Україні.
Після церемонії вручення нагород Вікторія Тігіпко підсумувала:
— Наша прекрасна команда не змінюється багато років. Нас стало тільки більше, цьогоріч до нас приєдналося ще два майданчики. Ви самі помітили, що нам уже мало місця на тих локаціях, де зазвичай проходять події фестивалю. Нам потрібно більше місця. Тому що це важливо не тільки для кіноманів, а й для іноземних гостей. Ми щороку привозимо 4000 кінопрофесіоналів. І наша місія незмінна!
Фестиваль не завершується, він розширюється і набирає нових обертів!
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |