Як завадити розкраданню комунальної власності. Відкрита зустріч з експертами на таку більш ніж актуальну тему відбулася в Одесі минулої п’ятниці з ініціативи місцевої команди «Самопомочі». Назва системи — «ProZorro. Продажі» — говорить сама за себе.
Як продавати комунальну власність за вигідною ціною та збільшити надходження до бюджету? Як зробити процес продажу прозорим та відкритим? Як мінімізувати вплив чиновників на процес проведення торгів?
Сьогодні в Одесі вже функціонує система «ProZorro. Закупівлі», завдячуючи якій місто щодня закуповує товари та послуги для шкіл, лікарень та інших муніципальних закладів за вигіднішими цінами. Аналогічну систему, на думку експертів, слід впровадити і в сфері продажу комунальної власності, щоб чиновники забули, що таке віддавати «потрібним людям» міську нерухомість чи землю за безцінь. І в цьому Одесі може допомогти «ProZorro. Продажі».
Чого бракує для запуску цієї системи? Які складнощі очікують? Як ця ініціатива реалізується в інших містах?
Юлія Казьмина, асистент координатора розвитку продажу та оренди державного майна «ProZorro. Продажі», зазначає:
— В Одесі державне та комунальне майно може реалізовуватися прозоро, швидко та ефективно в разі запровадження системи «Prozorro.Sale». Система «Prozorro» добре знайома українцям як система тендерів. Проте вона розширюється і дозволяє не лише проводити закупівлі, а й здавати в оренду та проводити конкурси на продаж комунальної власності.
За словами пані Казьминої, на сьогодні в рамках «Prozorro.Sale» в Україні проведено 212 аукціонів, які принесли 54 мільйони гривень доходу. В торгах брали участь мінімум 2—3 пропозиції. А стартова ціна за лот збільшувалася на 7—8%.
До системи вже приєдналися кілька міст. Найуспішніші кейси — у Краматорська та Маріуполя. У процесі за-провадження ця система у Вінниці та Львові. Цими днями підключився Харків. А найпоказовіший кейс у Києва.
— У столиці «Prozorro.Sale» реалізує комерційну нерухомість ефективніше за КМДА. Ми взяли дані за 2017 рік і порівняли їх з 2016-м. Так, цього року дохід від продажу майна склав 65 мільйонів гривень, що на 83% більше, ніж до того. Більше того, ми продавали майно дорожче: підвищили ціну за 1 квадратний метр на 21%, — розповіла Юлія Казьмина.
Олександр Борняков, депутат фракції «Самопоміч» в Одеській міській раді, член комісії з питань торгівлі, міжнародних відносин та інформаційних технологій, автор проекту «Онлайн-карта комунальної власності Одеси», наголошує:
— «Prozorro.Sale» дозволяє мінімізувати корупційні ризики та показати дані, які сьогодні приховані від очей звичайних одеситів: як проходять аукціони, хто бере в них участь, які ціни пропонують тощо. Нагадаю, кілька місяців тому наша команда розробила карту комунальної власності міста, що надає вичерпну інформацію про нерухомість, якою володіє територіальна громада. З’ясувалося, що за 26 років незалежності в нас ще залишається велика кількість об’єктів комунальної власності — від 5 до 7 тисяч, хоча ми постійно скаржимося, що вона розбазарюється. Це колосальний ресурс, але як він реалізовується — ніхто не знає.
Зараз стоїть завдання донести інформацію про систему «Prozorro. Продажі» до керівництва міста та Департаменту економіки:
— Для запровадження системи в Одесі необхідно, щоб міський голова підписав відповідний меморандум. Після цього почнеться співпраця спеціалістів «Prozorro.Sale» з про-фільними департаментами. Система може бути запроваджена вже до кінця нинішнього року, — висловив впевненість Олександр Борняков.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |