Трагедії, на жаль, досить часто стають каталізаторами суспільних процесів чи, принаймні, змін у якомусь конкретному секторі. Всі ще, мабуть, пам’ятають Врадіївку, трагедію, яка там сталася, і подальший розвиток подій в усій Україні. Жахливий злочин, скоєний минулого тижня в Одеському слідчому ізоляторі, матиме, поза сумнівом, також далекосяжні наслідки.
У четвер, 17 серпня, на території Одеського слідчого ізолятора було вбито 34-річну співробітницю. Її тіло, розчленоване, заховане у пакети, виявили у контейнері для сміття. У скоєнні злочину підозрюють 39-річного в’язня, який не вперше відбуває покарання. В його «активі» уже є умисне вбивство, зґвалтування, грабіж, незаконне позбавлення волі тощо.
На брифінгу, який відбувся наступного дня, прокурор області Олег Жученко повідомив, що порушено два кримінальні провадження — за фактом вбивства і за фактом службової недбалості та неналежного виконання обов’язків співробітниками СІЗО, внаслідок чого, власне, ув’язнений і зміг скоїти злочин.
На той момент слідство з’ясувало, що арештант незаконно знаходився на території пенітенціарної установи більше двох годин на добу. За інформацією свідків, в останній місяць у камері не перебував. Йому доручили доглядати за свійськими тваринами (на території установи вирощують свиней, кроликів, курей), і фактично він проживав у технічному приміщенні. Мав доступ до ножів та сокир, якими розпоряджався без відповідного обліку та дозволу.
У рамках відкритих проваджень встановили також, що адмі-ністрація пенітенціарної установи допустила порушення щодо організації несення служби черговими мобільними постами, внаслідок чого не було ніякого контролю за тим, як арештований дотримується режиму.
Олег Жученко зауважив також, що з початку цього року вже було внесено більше 20 документів прокурорського реагування на порушення в Одеському слідчому ізоляторі вимог чинного законодавства.
І то був лише початок.
Вже у суботу, 19 серпня, співробітники прокуратури Одещини за участі представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області виявили факти жорстокого, нелюдського поводження з утриманими у СІЗО. За результатами проведеної перевірки розпочато розслідування у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень, що супроводжувалося насильством, діями, які ображають особисту гордість потерпілого).
У вівторок, 22 серпня, прокурор області Олег Жученко знову скликав брифінг, на якому розповів про кричущі факти поводження працівників пенітенціарної установи з арештантами, продемонстрував відео з камер спостережень, на якому зафіксовані «виховні» заходи, до яких вдалися у СІЗО.
З огляду на виявлені факти прокуратура змінила правову кваліфікацію у кримінальному провадженні — з перевищення службових повноважень на катування (ч. 2 ст. 127 КК України). Санкція статті передбачає до 10 років ув’язнення.
«Прокуратура, — йдеться у повідомленні прес-служби відомства, — виявила факти вибіркового ставлення працівників установи до деяких утриманих, надання їм преференцій. Зокрема, після вбивства співробітника СІЗО обшуки та інші заходи проводилися не в усіх камерах. До деяких місць утримання арештантів співробітники установи взагалі не заходили та не перевіряли дотримання режимних вимог. Тим часом документація, яку вивчили слідчі прокуратури, свідчить про проведення обшуків та всіх необхідних заходів у всіх камерах та корпусах. У зв’язку з цим розпочато розслідування за фактом службового підроблення (ч.1 ст. 366 КК України)».
У повідомленні також зазначається, що з огляду на виявлений в одному з кабінетів працівників пенітенціарної установи предмет, який популяризує тоталітарний режим (мова про портрет Дзержинського, котрого, вочевидь, дехто й досі має за кумира), прокуратура розпочала ще й кримінальне провадження за ч. 2 ст. 436-1 КК України (пропаганда представником влади комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів).
У середу до Одеси прибув заступник міністра юстиції Денис Чернишов, щоб долучитися до розслідування ситуації, яка склалася в слідчому ізоляторі і навколо нього.
З цього приводу прес-служба заступника міністра поширила інформацію, в якій, зокрема, зазначається:
«Для нас це відео виявилося таким же шоком, як і для багатьох користувачів Фейсбуку, де воно й було оприлюднене. Ке-рівництво Одеського слідчого ізолятора поінформувало нас про те, що всі роботи були проведені відповідно до регламенту та жодних перевищень повноважень нема, зокрема й скарг з боку ув’язнених. Нам надсилали фотографії, які не мали доказів завдання тілесних ушкоджень. Ми керувалися цією інформацією, адже це — офіційні документи. Інформація виявилася недостовірною. Що в черговий раз підтверджує: система потребує подальшого глибокого реформування з фінансуванням на достатньому рівні...».
Щодо службового розслідування, яке ведеться за фактом смерті співробітниці ізолятора, в повідомленні наголошується: «Це справді трагедія. Ми виявимо всіх винних, які понесуть як дисциплінарну, так і кримінальну відповідальність. Зараз працюємо разом із Генеральною та обласною прокуратурами, управлінням СБУ Одеської області... Наша ціль — не тільки віднайти винних та притягнути їх до відповідальності, а й отримати чітке розуміння, який саме алгоритм у роботі з реагування на такого роду випадки неправильно діє на системному рівні, та вирішити це питання».
Каталізатором яких іще процесів у закритій від стороннього ока пенітенціарній системі України стане трагедія в Одеському СІЗО?
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |