ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Концесія – смерть лісам
29.08.2017 / Газета: Одесские известия / № 63(4989) / Тираж: 18937

За інформацією, оприлюдненою на сайті Кабінету Мі­ністрів України, 4 липня цього року уряд схвалив пропозицію Мінекономрозвитку, згідно з якою державні підприємства лісового господарства у довгостроковому періоді мають бути передані у концесію.

Твердження урядовців, що передача у концесію державних підприємств лісового господарства дозволить значно збільшити загальний економічний ефект від їх діяльності, не відповідає дійсності, а є одним з найгірших варіантів ведення господарства в лісах.

Жодна країна Європи з розвинутою економікою наразі не використовує концесійну модель управління. Переважна більшість країн, навпаки, викуповує приватні ліси і намагається повернути їх назад у державну власність.

Досвід концесії у Росії, Грузії, Болгарії свідчить лише про збільшення як прямих, так і опосередкованих втрат бюджетів усіх рівнів, стрімке погіршення стану лісів: руйнуються економічні основи лісового господарства, внаслідок чого спеціалізовані підприємства втрачають здатність за рахунок власних коштів утримувати штат, виконувати лісогосподарські роботи з охорони і захисту від порушень, шкідників, хвороб, пожеж та інших стихійних лих. Фактично знищується державна лісова охорона. Погіршується доступ до сировини для місцевих громад та підприємств. Кількість людей, зайнятих в лісовому господарстві, зменшується в декілька разів, що також катастрофічно впливає на громади міст і сіл. Скорочується надходження коштів до місцевих бюджетів. Зростають ризики виведення лісових земель з державної власності через недосконале та часом суперечне законодавство у лісових та земельних відносинах.

Сьогодні лісове господарство має стратегічне значення для Савранського району та області. В цілому воно ведеться збалансовано.

З початку 2016 року всі лісогосподарські підприємства півдня та сходу країни були позбавлені державного фінансування, залишені сам на сам зі своїми проблемами. Коштів на виплату заробітних плат, фінансування протипожежних та лісогосподарських заходів просто не було. Підприємства цілеспрямовано доводилися до банкрутства. Крім цього, через засоби масової інформації постійно транслювалися тезиси про незаконні вирубування. Також були долучені громадські активісти, щоб усіляко дискредитувати роботу лісівників.

В результаті значна частина кваліфікованих працівників звільнилася, лісові насадження залишилися без охорони. В них лютують «чорні» лісоруби, знищуючи все те, що створювалося роками. В залишених без нагляду лісах вирують пожежі, що вже переросли у стихійне лихо. Боротися з ними нічим і нікому.

Попри брак коштів, ДП «Савранський лісгосп» у повному обсязі виконує усі роботи, здійснює відрахування і платежі до бюджету. Лише за півріччя поточного року загальні витрати підприємства на ведення лісового господарства власним коштом склали майже п’ять млн грн, до бюджету перераховано 1,9 млн грн, рентабельність виробництва і середньомісячна заробітна плата працівників зросла удвічі і становить відповідно 4,7 тис. грн та 5%.

Лісівники Савранщини докладають чималих зусиль, аби зберегти лісове господарство району, державність галузі.

Лісове господарство має 100-річний цикл виробництва та охоплює весь комплекс питань з охорони, захисту, відтворення та раціонального використання лісів. Жоден із суб’єктів приватної форми господарювання не зможе забезпечити таких господарсько-фінансових умов та вкладення відповідних інвестицій. Жоден приватник не зацікавлений вкладати свої кошти у такий тривалий обіг, передусім його цікавить лише ресурс, тобто деревина, причому зараз, сьогодні, незважаючи на перспективу. На створення лісових культур у приватників часу не буде.

Про важливу соціальну роль лісів свідчить те, що підприємства лісової галузі, як правило, розташовані у сільській місцевості та селищах і є основними роботодавцями та бюджетоутворюючими суб’єктами в районах з низьким рівнем промисловості. В умовах децентралізації влади концесія в лісовому господарстві буде негативно сприйнята як населенням, так і радами різних рівнів.

Ліси України мають важливе значення для екологічної рівноваги та забезпечення потреб людини. Тому лісову галузь необхідно зберегти, підтримувати і розвивати.

Автор: А. Слободянюк


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту