Учора, 1 вересня, набула повної міжнародно-правової чинності Угода про асоціацію між Україною і Європейським Союзом, включаючи створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі.
Як відомо, Угода про асоціацію була підписана у два етапи: політична частина — 21 березня 2014 ро-ку, економічна — 27 червня. Тоді ж, у вересні 2014-го Верховна Рада України та Європейський парламент синхронно ратифікували угоду. Для повного набуття чинності її повинні були ратифі-кувати ще й усі 28 країн-членів ЄС. Через референдум у Нідерландах процес ратифікації Угоди затягнувся на три роки і був завершений лише нинішнього літа.
Нагадаємо, що переговори щодо нового базового договору між Україною та ЄС на заміну чинної тоді Угоди про партнерство та співробітництво стартували у березні 2007 року. 11 листопада 2011-го у Брюсселі відбувся завершальний, 21-й раунд переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, на якому були узгоджені всі її положення.
Планувалося, що на саміті Східного партнерства, який відбувся у Вільнюсі 27—28 листопада 2013 року Угоду між Україною та ЄС буде парафовано, але офіційний Київ в особі тодішнього президента Януковича відмовився обрати європейський вектор розвитку держави, зробивши черговий розворот у бік Москви. Тоді, у Вільнюсі, європейське майбутнє обрали Грузія та Молдова, а в Україні почалася Революція Гідності, і ли-ше після зміни влади перемовини з Європою по-новилися. Але й подальший шлях не був легким — Росія, яка над усе боїться випустити нашу державу з орбіти свого впливу, намагалася заблокувати повноцінне партнерство України з Євросоюзом. Через тиск Москви торговельні положення угоди були заблоковані до 1 січня 2016-го. У період з 1 листопада 2014-го і до вчорашнього дня Угода про асоціацію між Україною та ЄС перебувала у статусі тимчасового виконання (механізм ЄС, який дозволив почати виконання угоди, не очікуючи на її ратифікацію, що була заблокована вже згаданим ре-ферендумом у Нідерландах).
З учорашнього дня угода стала юридично чинною, відтак почали діяти і ті статті, що були заморожені в режимі тимчасового виконання. Це, зокрема, стосується таких секторальних напрямків, як макроекономічне співробіт-ництво, управління державними фінансами, статистика, космос, наука і технології, політика у сфері промисловості і підприємництва, інформаційне суспільство, туризм тощо.
Як наголошує «Європейська правда», від учора набула чинності і глава «Громадське здоров’я». В рамках угоди Україна повинна імплементувати близько 20 різних актів Євросоюзу, але стосуються вони не ліжок у лікарнях, а тютюнопаління, боротьби з інфекціями, алкогольною та наркотичної залежністю, раковими захворюваннями і так далі. Створення ж усебічної та поглибленої зони вільної торгівлі має сприяти поступовій інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС.
Загалом Угода про асоціацію налічує понад тисячу сторінок (преамбула, сім частин, 43 додатки та 3 протоколи). Відтак після 1 вересня наше життя не зміниться тут і зараз на краще — попереду величезний обсяг роботи на всіх рівнях державного управління, економічних і суспільних взаємин, але асоціація з ЄС — це той шлях, ідучи яким, ми справді можемо збудувати цивілізовану країну. Натомість уся Європа разом з нами стане сильнішою — впевненість у цьому висловив президент Європейської Ради Дональд Туск, вітаючи Україну з повним набуттям чинності угоди.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.025Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |