ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ДАЧА КОВАЛЕВСЬКОГО, 93
21.09.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 85(21876) / Тираж: 8525

У ніч на 16 вересня в дитячому таборі «Вікторія» в Одесі, який працює цілорічно, сталася жахлива пожежа, яка забрала життя трьох дітей. На лікарняному ліжку опинилися троє дівчаток: одна — із забиттям хребта та тупою травмою черева, у другої — опіки ніг та, як і в третьої, — отруєння продуктами горіння.

Ймовірною причиною пожежі Державна служба з надзвичайних ситуацій вважає несправність електроприладів у кімнаті виховательки. Про це під час оперативного засідання заявив начальник головного управління ДСНС в Одеській області Віктор Федорчак. Він наголосив, що новітня світлозвукова протипожежна сигналізація, встановлена у «Вікторії» торік під час високовартісної реконструкції, на момент пожежі була відімкнена. Загальна площа, яку охопило полум’я, — 560 кв. м. До гасіння було залучено 60 рятувальників та 18 одиниць техніки.

За словами Віктора Федорчака, гасіння пожежі ускладнювалося поривами вітру, неможливістю забору води з пожежного водоймища, яке було заповнене лише на третину, та віддаленим розміщенням відповідного джерела води. Виявилося також, що рятувальники отримали виклик лише через 45 хвилин після займання, а прибули за п’ять хвилин після тривожного дзвінка.

Невже майже годину ніхто з персоналу не бачив, що живцем горять діти?

Героїзм проявили самі діти. Так, тринадцятирічний школяр Максим Тихончук із п’яти кімнат, охоплених полум’ям, виніс 15 дітей. Про це на сторінці у Facebook розповів депутат Одеської міськради Олександр Іваницький, який розмістив світлину відважного хлопчини. Він написав, що в понеділок Максим з обпеченими руками прийшов у школу на уроки.

Кілька днів у реанімації обласної дитячої лікарні перебувала ще одна юна героїня — Катя Ной, яка отримала опіки ніг і верхніх дихальних шляхів, коли рятувала із пожежі у «Вікторії» вісьмох дітей.

Голова облдержадміністрації Максим Степанов подав клопотання Президентові України про нагородження Максима Тихончука та Катерини Ной медалями «За врятоване життя».

Люди хочуть знати правду, що там насправді трапилося, хто винен у трагедії та хто і як за це відповість. Наразі відомо таке.

Як уже мовилося, новітня світлозвукова протипожежна сигналізація, встановлена в муніципальному дитячому таборі «Вікторія», на момент пожежі в ніч на суботу була відключена.

Пожежники перевіряли табір 23 червня цього року і виявили там порушення. Зокрема й вимкнуту сигналізацію. Договір з компанією «Укртехбезпека», яка повинна обслуговувати цю систему, табір розірвав. Відповідальну за протипожежну безпеку особу тоді оштрафували і видали припис про усунення порушень. Але нічого з того припису виконано не було.

«У 2016 році в таборі була куплена, встановлена і введена в експлуатацію сучасна протипожежна сигналізація, однак потім її навмисно довели до неробочого стану», — заявив заступник начальника ГУ ДСНС України в Одеській області Михайло Вовк, додавши, що система була відключена від пульта.

Водночас, міський голова Одеси Геннадій Труханов заперечив інформацію про те, що на території «Вікторії» не працювали гідранти. «Ми у 2014-у почали приводити до ладу оздоровчий комплекс «Вікторія», прибравши не пристосовані для дітей корпуси, а на їх місці звели нові екологічно чисті, безпечні будинки, застосувавши вогнестійкі покриття, про що є всі сертифікати», — заявив він, додавши: «Щодо внутрішньої проводки і системи пожежної безпеки, то вони виконані за всіма вимогами, про що є відповідні висновки. Поки що ми не бачимо порушень як щодо будівництва, так і щодо встановлення проводки».

У свою чергу, начальник головного управління Нацполіції в Одеській області Дмитро Головін повідомив, що всі потенційні фігуранти кримінального провадження за фактом пожежі і загибелі дітей доставлені в поліцію, де з ними проводяться слідчі дії.

Єдиним «неохопленим» фігурантом був директор табору, який на той момент перебував у лікарні. За словами мера, в ніч на 16 вересня директора «Вікторії», який обіймає цю посаду впродовж 20 років, госпіталізували через зупинку серця.

Втім, сховатися за лікарняним листком посадовцеві не вдалося — за рішенням суду він, як і співробітниця табору, відповідальна за протипожежну безпеку, взяті під арешт на 60 діб без права внесення застави.

Трагедія сколихнула місто. Одесити розуміють, що не тільки посадові особи «Вікторії» винні у тому, що сталося. Винні перед-усім ті, хто замовляв і фінансував реконструкцію оздоровниці, закриваючи очі на невідпо-відність витрачених мільйонів якості зробленого чи й наживаючись на різниці.

Уже кілька днів в обласному центрі не вщухають акції протесту. От і вчора на Думській перед мерією, де мала відбутися сесія міськради, зібралися сотні людей, які вимагали притягнути винних у трагедії чиновників, передусім самого мера, до відповідальності. Сталася штовханина із застосуванням сльозогінного газу. Постраждали десятки осіб з обох сторін.

Навіть у супроводі прокурора області Олега Жученка ініціативній групі від протестувальників потрапити до сесійної зали вдалося не з першої спроби. На момент, коли їх таки пропустили, ні депутатів, ні мера у залі засідань уже не було — в сесії оголосили безстрокову перерву. Учасники мітингу запевнили, що домагатимуться, аби в ситуацію втрутився Президент і щоб Геннадій Труханов пішов з посади. Мер натомість заявив, що в акції на Думській брали участь «понаєхавшіє» і в нього, мовляв, є відеодокази звезення до міста «активістів-радикалів».

А ще Геннадій Труханов, котрий, нагадаємо, одразу після трагедії запевняв, що реконструкція у «Вікторія» здійснювалася відповідно до вимог і за стандартами, пообіцяв оприлюднити всі документи, які мають стосунок до табору. Жодних фактів чи даних, заявив він на початку сесії, приховувати ніхто не збирається.

Слід зауважити, що на час розслідування обставин трагедії від роботи відсторонені віце-мер з гуманітарних питань Зінаїда Цвірінько, начальники управлінь капітального будівництва й архі-тектурно-будівельного контролю Борис Панов та Олександр Авдєєв, а також директор департаменту освіти Олена Буйневич (вона, до речі, одразу написала прохання про відставку і, як коментують у соцмережах, виявилася єдиним справжнім чоловіком, здатним на вчинок).

Окрім офіційного розслідування, яке проводять правоохоронні структури, причини, що призвели до трагедії, аналізують і громадські активісти та журналісти.

Скажімо, експерт-біохімік, член «Групи 2 травня» Влади-слав Балінський, який з однодумцями дослідив територію «Вікторії», акцентує увагу на допущених численних серйозних порушеннях будівельних норм (починаючи від деревини, використаної для зведення корпусів, й закінчуючи прокладанням електропроводки та підключенням самих електроприладів).

Зі свого боку, «Думская.net» звертає увагу громадськості на такий ось дивний збіг у часі: у розпал реконструкції «Вікторії» син директора закладу й собі обзавівся готелем із дерев’яними екобудиночками, ставши власником готельно-ресторанного комплексу у Вапнярці Лиманського району. При цьому саме директор, за даними цього ЗМІ, наполіг, щоб замість старих корпусів табору нові зводили не із бетонних панелей, а з дерева, зі зрубу.

Низка ЗМІ акцентує увагу на 11 мільйонах гривень, у які обій-шлася (виходить, тільки на паперах) протипожежна сигналізація «Вікторії». Громадські гроші, мовляв, були просто розкрадені. Ось як що про оборудку із сигналізацією (і не тільки з нею) пише видання «Наші гроші»:

«Управління капітального будівництва Одеської міськради влітку 2016 року освоїло 11,08 мільйона на додаткових роботах з реконструкції дитячого табору «Вікторія», серед яких були роботи і з установлення автоматичної пожежної сигналі-зації. Про це повідомляється у «Віснику державних закупівель».

10 червня УКБ уклало з ТОВ «Юг-Укрстрой» угоду на виконання додаткових робіт з реконструкції табору по вул. Дача Ковалевського, 93, не зазначених у початковій проектно-кошторисній документації, але які стали через непередбачувані обставини необхідними для завершення проекту.

«Додаткові роботи виникли при виконанні робіт зі встановлення автоматичної пожежної сигналізації (двоповерхові спальні корпуси №1— №4), з благоустрою території, з внутріш-ньомайданчикового електро-освітлення та електропостачання, з виконання будівельних робіт та інше», — вказано в обґрунтуванні переговорної процедури з фірмою, яка була підрядником і з основних робіт з реконструкції.

Також у «ВДЗ» розміщено звіт про виконання цього додаткового договору, за яким сума оплати становила 11081088 гривень.

Основний підряд на реконструкцію табору вартістю 22,22 млн грн «Юг-Укрстрой» виграло у липні 2015 року. Переговорну процедуру на додаткові роботи дозволяється проводити, якщо їх вартість становить не більше 50% від основної угоди. У цьому випадку додаткові роботи, включно з непередбаченою пожежною сигналізацією, було оцінено у 49% від основного кошторису.

Як зазначається на сайті youcontrol.com.ua, у «Юг-Укр-строя» є дві ліцензії — одна від Державної архітектурно-будівельної інспекції на створення об’єктів архітектури й одна отримана у грудні 2016-го (вже після виграшу підряду на реконструкцію «Вікторії») у територіальному управлінні Держ-гірпромнагляду в Одеської області, на що саме — невідомо. Даних про наявність у фірми ліцензії від Держслужби з надзвичайних ситуацій на роботи протипожежного значення — також нема.

У тендерній документації основного контракту був розділ про «улаштування автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу». Однак з додаткової угоди невідомо, що ще знадобилося зробити для освоєння додаткових мільйонів на цьому пункті кошторису.

При цьому одеська поліція ще у травні 2016-го порушила кримінальне провадження №12016161470001082 щодо реконструкції «Вікторії». «Встановлено, що посадовими особами ТОВ «Юг-Укрстрой» та ПП «Моноліт» для проведення тендерного конкурсу надано документи, які містять однакові відомості щодо належності одного і того самого обладнання, наявність якого передбачена умовами тендерного конкурсу, кожному із підприємств, тобто внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей», — вказано в ухвалі Малиновського райсуду Одеси про доступ до тендерних документів у мерії. Ця ухвала датована 14 червня 2016 року і жодних нових даних у судовому реєстрі про рух слідства відтоді не було.

Ці закупівлі проводило Управління капітального будівництва Одеської міськради під керівництвом Бориса Панова, який і підписував тендерні документи. За даними видання «368.media», Панова ще у 2015-у підозрювали у службовій халатності у справі щодо підрядів УКБ та фірми «Ростдорстрой», яку пов’язують з мером Геннадієм Трухановим, щодо каналізації Одеси на гроші Світового банку.

Компанія «Юг-Укрстрой» належить Світлані Донченко, «Моноліт» заснувала Любов Резнікова. Вони є бізнес-партнерками — обидві входять до складу засновників ТОВ «Пасажирська канатна дорога», що орендувало на 49 років єдину в Одесі канатну дорогу.

Директором і співзасновником «Пасажирської канатної дороги» є чоловік Резнікової — Юрій Резніков, із сім’єю котрого Донченко прописана в одній квартирі. Резніков володіє будиночком і басейном на міському пляжі «Відрада». А ще «Пасажирська канатна дорога» орендує прилеглий комунальний пляж за 650 грн/місяць. Улітку 2015-го активісти знесли паркан на пляжі після того, як там побили журналістів місцевого телебачення, котрі розслідували тему вільного доступу на пляжі міста.

«Юг-Укрстрой» виграло низку будівельних підрядів в Одесі на 50,13 млн грн в 2011 році. Потім компанія не вигравала тендерів до 2015-го, а з того часу виграла підряди на 411,00 млн грн.

У тому числі в березні 2017-го фірма виграла 29,20 млн грн на «капітальний ремонт стадіону та елементів благоустрою території за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 93 (коригування)». Саме це і є адресою табору «Вікторія»...

Автор: Підготувала Яна СТАСІНА.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту