Сьогодні лише третина соціальних закладів Одеської області (а це 1868 закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей) відповідають, і то тільки частково, нормам пожежної безпеки.
За останні десятиліття так ні в кого й не дійшли руки, щоб навести лад у цій сфері, допоки в оздоровчому таборі «Вікторія» живцем не згоріли діти.
Нагадаємо, учасники муніципального хореографічного ансамблю «Адель» за перемогу в престижному творчому конкурсі у Болгарії були відзначені путівками до «Вікторії». Влітку місць там не знайшлося, тож діти погодилися відпочити у вересні…
Замовчати біду, яка сталася в Одесі в ніч на 16 вересня, не вдасться — люди не дадуть. У місті пройшли акції протесту з вимогою покарати винних. Лунали і лунають заклики про відставку місцевих посадовців.
Силовики й представники влади обіцяють бути максимально об’єктивними та добитися правди. З ініціативи голови облдержадміністрації Максима Степанова створено тимчасову комісію, яка вже займається вивченням усіх обставин масштабної пожежі у дитячому таборі «Вікторія». До її складу, крім правоохоронців та чиновників, увійшли також представники громадськості та батьки дітей, які перебували в оздоровниці під час пожежі.
Перше засідання комісії, на яку запросили ЗМІ, відбулося у четвер під головуванням Максима Степанова. Він наголосив, що комісію створено для того, аби розслідування було максимально неупередженим і прозорим. А ще повідомив, що створено міжвідомчу слідчо-оперативну групу, призначено понад 20 експертиз, допитано близько 90 осіб, вилучено матеріали в Одеській міськраді, у міськдепартаменті освіти, управлінні капітального будівництва, а також у підрядних та субпідрядних організаціях, які брали участь у проектуванні, будівництві та обслуговуванні табору.
Трагедія, що забрала життя трьох дівчаток, оголила проблеми, які довгі роки прикривалися звітами. Вона мусить стати відправною точкою для подальшої кардинальної зміни ситуації, бо під прицілом сьогодні кожен: спалахнути може будь-де і в будь-яку хвилину. Про це під час засідання ко-місії говорили батьки дітей, які відпочивали у «Вікторії», і вимагали від структур, що розслідують трагедію, детальної ін-формації про роботу.
Представники Національної поліції та прокуратури відзвітували про хід розслідування трагедії. Відомо, що розпочато три кримінальних провадження, тривають експертизи, зокрема пожежно-технічні, хімічні, будівельні тощо. Результати деяких з них будуть відомі не раніше, ніж за місяць. Утім, за словами фахівців, аналізується надто великий обсяг матеріалів, тож це може зайняти більше часу. До Одеси зі столиці прибули найкращі слідчі держави.
Заступник прокурора Одеської області Юрій Кічук, якому дали слово на засіданні комісії, категорично відмовився озвучувати версії причин трагедії у «Вікторії», не сказав навіть, скільки висунуто тих версій, мовляв, щоб не плодити чуток. Він лише заявив, що за цією надзвичайною ситуацією відкрито три кримінальні провадження, одне з яких — прокуратурою.
Того ж дня прокурор Одеської області Олег Жученко прокоментував хід розслідування трагічних подій у таборі «Вікторія» на відео, виставленому на офіційному сайті.
У тому відеокоментарі йдеться, що наразі слідство посекундно прораховує, скільки минуло часу від загорання до виклику спеціалістів служби з надзвичайних ситуацій. Для цього вивчаються матеріали, отримані з телефонних з’єднань, переписка дітей з батьками, інформація про спроби самостійного гасіння пожежі. Крім того, прокуратура області очікує на результати низки обов’язкових експертиз.
Слідчі поліції вже встановили наявність залишків кип’ятильника на тому місці, де був осередок загоряння.
Член комісії, активіст Оксана Алексєєва, зокрема, заявила, що громадськість вимагає повного звіту і про те, які саме заходи вживаються для повної перевірки пожежної безпеки
в оздоровчих, навчальних, спортивних закладах. Уже надходять скарги від батьків, що деякі директори кажуть, мовляв, у них не передбачені гроші на вогнегасники. То що, тепер на них доведеться скидатися батькам?
Нагадаємо, що Кабінет Міністрів дозволив контролюючим органам здійснювати позапланові перевірки стану техногенної безпеки в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я, будинках для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, а також закладах відпочинку та оздоровлення. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні уряду 20 вересня.
Мотивуючи прийняття цієї постанови, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков зазначив, що в 2017-у зафіксовано на 31% більше пожеж та на 8% більше загиблих, аніж торік.
«Деякі державні і недержавні діячі сприймають нашу ліберальну позицію як вседозволеність», — сказав він. Тож, за словами міністра, постанова уряду дозволить забезпечити належний контроль, щоб попередити в майбутньому такі катастрофи, як пожежа у дитячому таборі «Вікторія». Йдеться, уточнив, не про збирання штрафів, а про безпеку.
Саме так і чинилося в Одесі: відбуваючись штрафами, впродовж кількох останніх років ке-рівництво «Вікторії» систематично не виконувало приписів перевіряючих із ДСНС.
Заступник начальника ГУ ДСНС України в Одеській області із запобігання надзвичайним ситуаціям Михайло Вовк, якому дали слово на засіданні комісії, сказав, що після зняття мораторію уже складено план на позапланові перевірки таких об’єктів. Спеціальні комісії із жовтня по грудень оглянуть усі школи, дитсадки та лікарні, в середньому по 500—600 закладів на місяць. По кожному із закладів буде зроблений окремий висновок, що саме необхідно вжити чи придбати.
— Зараз відпрацьовуються заходи, які не потребують капітальних витрат: розчищення шляхів евакуації, зняття ґрат на вікнах, перезаправлення вогнегасників. Відпрацьовуються також заходи щодо оповіщення. Це якісь дзвоники, гучномовці, — зазначив він.
За словами представників ДСНС, наступного року до обласного бюджету будуть закладені кошти на встановлення сучасних систем пожежної безпеки у закладах соціальної сфери. Наразі експерти підраховують необхідну для цього суму грошей.
Слідство у справі про трагедію у «Вікторії» триває.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |