Два дні, 28 і 29 вересня, в Одеській обласній науковій універсальній бібліотеці ім. М.С. Грушевського проходив ХХІ фестиваль української книги пам’яті видатного історика і державного діяча, чиє ім’я носить ця поважна установа (директор Ю.С. Амельченко).
У рамках фестивалю, крім, без сумніву, бага-тьох інших цікавих зустрічей, дискусій, презентацій, відбулися й історичні читання «Відродження української державності. 100-річчя Української революції та сьогодення держави Україна». Перед загалом виступили авторитетні вчені — доктори історичних наук, професори кафедри історії України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Тарас Гончарук і Тарас Вінцковський та кандидат історичних наук, письменник, краєзнавець Віктор Савченко. Усі троє — лауреати щойно заснованої премії «Чорноморських новин» (до 100-ліття газети і відтепер до кожного наступного -ліття) — «Лицарі українського чину».
Як не побувати на такому заході! Як не скористатися можливістю послухати авторитетних дослід-ників, поспілкуватися з ними! Тим паче, що для такої зустрічі був і ще один привід. На ювілейному вечорі «Чорноморки», що проходив 19 липня в Одеському літературному музеї, нашу премію ми вручили лише чотирьом із шести переможців: згаданим вище Тарасові Гончаруку і Вікторові Савченку, кандидату історичних наук, докторанту кафедри історії України ОНУ ім. І.І. Мечникова Олександрові Музичку та магістрантці історичного факультету цього ж вишу Ксенії Сорокіній. На жаль, ще двоє лауреатів — професор Тарас Вінцковський і кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Одеського історико-краєзнавчого музею Сергій Боган — того дня з вагомих причин не змогли побувати на нашому святі. Тож домовилися вшанувати їх на бібліотечному фестивалі. Що разом з очільницею Українського клубу Одеси Наталією Чайчук і зробили.
Кілька слів про саму премію. Ідея її заснування належить давньому другові газети Наталії Олександрівні Чайчук. «Є багато різних премій. Різних фондів, організацій, товариств. А чому нам, українцям Одеси, нашій українській газеті не мати своєї?! — сказала вона. — Щоби вшановувати тих, хто докладає найбільше зусиль у справі утвердження на одеських теренах українськості, українства, України».
А й справді, чому? Крім Українського клубу Одеси, ідею підтримали такі поважні громадські інституції, як Фонд Івана та Юрія Лип, «Інтелектуальний форум», ну і, звісно ж, читачі «Чорноморських новин». З-поміж багатьох назв зупинилися на запропонованій заступником редактора «ЧН», заслуженим журналістом України Ольгою Сірою — «Лицарі україн-ського чину».
З першими лауреатами визначилися одностайно: впродовж останнього часу названі історики зробили вагомий внесок у дослідження минувшини Одеси і всього Причорноморського краю, задля повернення з небуття імен звитяжців Українських визвольних змагань, 100-ліття яких нині всі ми відзначаємо. Це тоді, 100 років тому, українці після тривалого колоніального ярма та руїни знову сказали на повен голос, що вони не «малороси» і не «хохли», як їх обзивали, а самостійний народ, який хоче мати самостійну ж, ні від кого не залежну, державу і готовий боротися за це до загину. Українська революція 1917—1921 років зазнала поразки, але, без сумніву, відіграла величезну роль у пробудженні та формуванні україн-ської нації, у здобутті в 1991-у незалежності й мужньому захисті її нині від посягань того ж таки агресора зі сходу.
Як уже мовилося, премія «Чорноморських новин» відтепер буде щорічною і присуджуватиметься до дня заснування нашої газети —
19 липня. Сподіваємося, що вона стане престижною для української громади нашого краю.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |