Цьогоріч виповнюється 75 років з часу створення Української повстанської армії, символічним днем заснування якої є 14 жовтня 1942-го. В лютому сотня УПА під командуванням 35-літнього Григорія Перегіняка дала перший бій — це була атака на нацистський гарнізон містечка Володимирець на Волині.
«Відповідь нескореного народу. Таким є гасло інформаційної кампанії і так ми пояснюємо феномен УПА. Підпільної армії, котра боролася з тоталітаризмами найдовше в Європі», — зазначає Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті.
УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи, які стали частинами Української повстанської армії. Армії, через яку пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей.
Упродовж семи десятиліть архівні дані про українських повстанців були засекречені. Вільний доступ громадянам до документів КГБ та конфіскованих спецслужбою матеріалів УПА Украї-на відкрила щойно з 2015 року. Тож, на переконання Інституту національної пам’яті та громадських діячів, існує потреба донесення до громадськості фактів з історії боротьби ОУН та УПА під час та після Другої світової війни.
Українська повстанська армія — військово-політична формація україн-ського визвольного руху. Заснова-на в кінці 1942-го, діяла до вересня 1949-го, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950-х років. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, відтак боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Впродовж усьо-го часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР, як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат — масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Поруч з тим УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба, наголошують в Інституті національної пам’яті (www.memory.gov.ua).
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |