У вівторок у рамках 33-го Варшавського кінофестивалю відбулася світова прем’єра повнометражного документального фільму про письменників «Розстріляного відродження» «Будинок «Слово», — повідомив «Укрінформ».
«Представлення нового українського кіно відкриває нову Україну. Я сподіваюся, що сьогоднішній фільм, буде добре сприйнятий польською публікою та журі й отримає найкращі відгуки, а потім ми матимемо можливість цей фільм та багато інших демонструвати в Польщі, зокрема в рамках тижня українського кіно у Варшаві», — заявив перед прем’єрою посол України в Польщі Андрій Дещиця.
Режисер фільму Тарас Томенко важливим назвав те, що світова прем’єра стрічки відбувається саме у Варшаві, оскільки це потверджує, що Україна є країною Європи і Заходу. «Винищення української інтелігенції відкинуло Україну на сотні років назад. Зараз ми робимо спробу повернути цих письменників, розповісти про них світові», — сказав Тарас Томенко, підкресливши, що гасло Миколи Хвильового «Геть від Москви!» зараз дуже актуальне.
Зі свого боку голова комітету ВР України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар зазначила, що сьогодні, як і 100 років тому, Україна опинилася перед тими ж викликами і загрозами. «Зараз ми намагаємося творити українське кіно, утверджувати культуру. Тому для нас цей показ і визнання серед наших європейських партнерів саме нині надзвичайно важливі. Це означає, що Україна творить свою ідентичність», — підкреслила політик.
Член цього ж парламентського комітету, асоціативний продюсер фільму Юрій Павленко наголосив, що «Будинок «Слово» повинні побачити якомога більше українців і всі діти старшого шкільного віку. «Ці люди були знищені за слово, за те, що вони говорили і як вони говорили. Ці люди були розстріляні за свою позицію», — наголосив він.
Директор Варшавського кінофестивалю Стефан Лаудин зауважив, що на участь у конкурсній програмі претендували 4,5 тисячі картин із 99 країн світу. «Я дуже тішуся, що цей фільм став одним із 119-ти, які ми обрали. Тут не було жодних розрахунків, жодної політики. Він нам просто дуже сподобався як мистецький витвір», — підкреслив господар кінофоруму.
Довідково. Кінострічка «Будинок «Слово» розкриває одну з найдраматичніших сторінок історії України — винищення української інтелігенції, спеціально зібраної під одним дахом будинку письменників «Слово». Цей дім у вигляді літери «С» звели у Харкові для поліпшення побутових умов письменників. Кооператив літераторів, який опікувався будівництвом, очолював Остап Вишня. Заселили будинок у 1930-у, а вже наступного року там почалися арешти. До 1938-го репресій зазнали мешканці 40 квартир із 66-ти, що були в «Слові». Це історія про те, як рай обертається на пекло, як система ламає митця, кажуть творці фільму.
«Автори провели грандіозну роботу з архівами, багато матеріалів будуть оприлюднені вперше, а також органічно поєднали їх із кадрами сучасності, запропонувавши одночасно цікаве історичне дослідження та майстерне художнє висловлювання», — вважає голова Держкіно Пилип Іллєнко.
Українська прем’єра «Будинку «Слово» відбудеться 27 жовтня у Харкові. З листопада картину можна буде побачити й в інших містах України.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |