ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
РІК КІРІАКА КОСТАНДІ
21.10.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 94-95(21885-21886) / Тираж: 8525

Мистецький проект з ушанування пам’яті Кіріака Костянтиновича Костанді (1852—1921), ініційований торік Одеською філією Грецького фонду культури, цілком заслужено можна вважати безпрецедентним: упродовж 2016—2017 років на різних виставкових майданчиках міста відбувалися заходи за участі викладачів і студентів наших провідних художньо-освітніх закладів на ознаменування 165-ліття від дня народження та 95-ліття від дня смерті митця. Вони є частиною відкритого проекту «Маловідомий Костанді — його учні й послідовники».

Серед учасників проекту — Художня школа № 1 ім. К.К. Костанді, Одеське художнє училище ім. М.Б. Грекова, художньо-графічний факультет Південноукраїнського національного педуніверситету ім. К.Д. Ушинського, Архітектурно-художній інститут ОДБА, Одеська обласна організація Національної спілки художників України. Сьогодні цей список поповнили десять викладачів театрально-художнього училища, які представили свій творчий доробок у виставковій залі філії Грецького фонду культури. У проектах були також задіяні фотохудожники, мистецтвознавці, які виступали з лекціями про життя і творчість митця.

Кіріак Костанді — культова для Одеси постать. Нагадаю деякі загальновідомі факти. Художник є автором глибоко психологічних портретів, жанрових сцен, витончених імпресіоністичних пейзажів, у яких емоційно передав колорит півдня. Він вважається одним з основоположників одеської школи живопису, очолював її. У 1916 році був призначений директором Одеського музею красних мистецтв (нині — Одеський художній музей), виступив одним з організаторів Одеського літературно-артистичного об’єднання, Товариства південноросійських художників; впродовж життя викладав в Одеській рисувальній школі (згодом — Одеське художнє училище).

З-поміж нових проектів, які привертають увагу до цієї постаті, — «Бузковий фестиваль», що відбувся нинішньої весни у «дворику Костанді» (вул. Пастера, 46). У 2010-у в цьому дворику був встановлений пам’ятник художнику (скульптор Зоя Ломикіна, архітектор Володимир Бреславець), а нещодавно за спонсорської підтримки ця скульптура переведена у твердий матеріал. Є також ідея встановлення бронзового скульптурного зображення Костанді в одній із ніш фасаду Одеського художнього музею.

Як уже повідомлялося, серед заходів з відзначення 165-річчя від дня народження Кіріака Костанді — виставка творів знаменитого живописця та його послідовників з приватних одеських колекцій, відкриття якої відбудеться 26 жовтня в Одеській філії Грецького фонду культури. А фіналом стане вечір пам’яті, присвячений Кіріаку Костянтиновичу, та підведення підсумків відкритого проекту.

Ці заходи, які широко висвітлювалися у різних ЗМІ, дозволяють краще зрозуміти значення цього художника і педагога для культури Одеси, його мистецьку роль у всеукраїнському масштабі (див., зокрема, «ЧН» за 3.12.2016; 25.02.2017; 27.04.2017). Осмисленню творчості митця сприяє і виданий ще у 2002-у альбом «Кириак Костанди и художники-греки в Одессе, конец XIX — начало ХХ веков» — результат трирічної наполегливої праці авторського колективу, до якого увійшли працівники Одеської філії Грецького фонду культури та Одеської національної наукової бібліотеки.

Автор: Володимир КУДЛАЧ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту