ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«НОВИЙ ВІДЛІК» НОВІ МОЖЛИВОСТІ, АБО ЯК АТОВЦІВ ВЧАТЬ БУДУВАТИ ВЛАСНИЙ БІЗНЕС
02.11.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 98(21889) / Тираж: 8525

За три роки роботи проекту «Новий відлік» 711 осіб подали заявки на участь у ньому, 220 успішно пройшли навчання і 131 конкурсант захистив свій бізнес-проект. Гранти на відкриття власного бізнесу отримав 41 переможець на загальну суму 2 мільйони 100 тисяч гривень.

Бізнес-інкубатор «Новий відлік» створено за ініціативи міжнародного фонду «Відродження» у 2015 році. Якщо спочатку групи в основному складалися з переселенців, то вже торік до «Нового відліку 2.0» підключилися й учасники АТО.

Мета проекту — адаптація людей, які постраждали у конфлікті на сході України і в Криму, сприяння їм у започаткуванні та розвитку власного бізнесу.

Як пояснює куратор «Нового відліку в Одесі» Ганна Підопригора, проект діє у двох напрямках: «З одного боку, ми допомагаємо адаптуватися в новому житті переселенцям, учасникам АТО та членам їхніх родин шляхом відкриття власного бізнесу. Отже, життя і кар’єра кожного учасника програми справді отримують новий відлік. З іншого боку, місто й країна збагачуються новими й корисними ідеями та людьми із сильною мотивацією втілити їх».

«Новий відлік» став успішною моделлю бізнес-інкубатора завдяки поєднанню зусиль переселенців, місцевого бізнесу та небайдужих волонтерів.

— З урахуванням мікробізнесів нині спільнота «Нового відліку» налічує понад 150 малих підприємств у різних містах України, — підкреслив директор програми «Громадські ініціативи нової України» Станіслав Лячинський.

В Одесі завершився третій бізнес-інкубатор, де для майбутніх підприємців провели двомісячний курс навчання. Цього року партнерами фонду стали благодійний фонд «Карітас-Одеса УГКЦ» та Impact Hub Odessa. Навчання і знайомство з експертами закінчилися захистом проектів. Із 250 кандидатів було відібрано 65 учасників. Серед підтриманих бізнес-ідей — виготовлення меблів, створення центру репродуктивного здоров’я, приготування та продаж кулінарних виробів української національної кухні, теплиця, гончарна студія тощо. А десятьом кращим надана грантова підтримка на загальну суму 300 тисяч гривень. Серед переможців — концепція кафе здорового харчування, дизайн-студія та багато інших послуг.

Як розповіла Ганна Підопригора, програма курсу включає досить широкий спектр лекцій, інтерактивів, нетворкінгів і практичних занять.

— В основному це канва бізнес-моделі, тобто проектний менеджмент, фінплан, маркетинговий план, бізнес-стратегія, підбір персоналу. Також у людей є унікальна можливість отримати об’ємні знання від тренерів різних бізнес-шкіл, а кожні два тижні відбуваються зустрічі з бізнесменами, відвідування працюючих підприємств для знайомства з їх досвідом роботи.

На навчання, здебільшого, приходять стартапери, які взагалі не мають навичок ведення бізнесу. Але є й люди з особистим багаторічним досвідом. Тому заходи проекту досить різноманітні, спрямовані на широку аудиторію.

Спікери та лектори — працівники Impact Hub Odessa й успішні бізнесмени. Наприклад, уже третій рік заняття з бізнес-канви на прикладі журналу «Le Boussole» проводить його редактор Тетяна Полонік. Тобто задіяно низку місцевих підприємців, які хочуть поділитися своїми досягненнями.

Щоб потрапити на такі курси, слід зробити кілька простих кроків: заповнити анкету, в якій розповісти про ідею свого майбутнього або наявного бізнесу та шляхи його розвитку, пройти співбесіду з координатором проекту і вчасно подати пакет необхідних документів.

— Для відкриття власної справи не обов’язково бути переможцем. Після нашого інтенсивного навчання у всіх є шанс, бо бізнес-спільнота, яка організувалася за три роки на основі «Нового відліку», досить активно взаємодіє з усіма конкурсантами. І якщо говорити про статистику, то більше половини випускників минулих проектів, які не отримали фінансування, також розпочали власний бізнес, — пояснила куратор одеського бізнес-проекту.

Спортсменка Ольга Гуз, яка приїхала з Донецька, запалилася ідеєю відкрити скеледром. Сьогодні ця концепція вже реалізована в Одеській національній академії зв’язку ім. О.С. Попова. Дівчина проводить безкоштовні майстер-класи для воїнів АТО та переселенців.

У рамках бізнес-інкубатора стартувало ще кілька проектів. Скажімо, з утеплення багатоповерхових будинків під керівницт-вом учасника АТО Романа Бойка. Дружина інваліда першої групи, учасника війни на сході, отримала перше замовлення на пошиття постільної білизни на 185 тисяч гривень. До кінця року на її потужностях планується створити не менше трьох робочих місць.

Учасники бойових дій Денис Жуковський і Сергій Васильєв налагодили виробництво металоконструкцій — пакет замовлень до кінця 2017-го вже склав понад 1,5 мільйона гривень. Хлопці забезпечують робочими місцями своїх побратимів. Зараз у них працюють троє учасників АТО та переселенець з інвалідністю.

Один з переможців проекту — атовець Володимир Калюжний — не тільки відкрив власний бізнес з деревообробки, а й, будучи головою Лиманської районної організації ветеранів АТО, сам організував бізнес-інкубатор для ветеранів бойових дій у цьому районі.

Нещодавно відбулася зустріч учасників усіх років бізнeс-спільноти «Новий відлік в Одeсі». Колеги презентували свої підприємства й дмовилися започаткувати програму лояльності: надавати знижку до 50% на свої товари й послуги переселенцям та учасникам АТО, які долучалися до «Нового відліку». Ну і, звісно ж, вирішили тісно взаємодіяти один з одним.

Автор: Оксана КАРПЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту