Село Шабо, що в Білгород-Дністровському районі, відоме далеко за межами нашої держави. Передусім своєю славою село завдячує непересічним успіхам місцевих виноградарів та виноробів. Продукцію торгової марки «Шабо» можна бачити в магазинах багатьох країн.
А з вересня цього року село збагатилося ще однією цікавинкою. В Шабському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – гімназія» учні двох перших класів – «А» і «Б» – долучилися до пілотного проекту «Нова українська школа», започаткованого Міністерством освіти і науки України. Сорок один першачок навчається за програмою проекту. І схоже, дітлахи першими кроками в країну знань задоволені. Тож коли голова ОДА Максим Степанов, який разом із головою облради Анатолієм Урбанським на початку листопада відвідав Шабо, запитав у первачка Олекси, що йому найбільше подобається у школі, хлопчина на задумуючись відповів: «Навчатися!». А його ровесниці Віці, як виявилося, подобається сама школа і… уроки. Саме це – бажання учнів навчатися, і навчатися добре – ставить на меті освітня реформа, нещодавно схвалена Верховною Радою України.
В першому «Б» класі, де побували одеські гості, вразили передусім парти, зовсім не схожі на ті, за якими вчилися ми.
– Це протисколіозні парти, аби у діток не псувалася статура, – пояснили вчителі.
І розташовані вони не строгими рядами, а по дві – одна навпроти другої. Чимось невловимо нагадують квіточки з чотирма пелюстками – ошатними, веселими школяриками. А як вони виконали пісеньку англійською мовою, вітаючи гостей! Тут уже від оплесків ніхто не міг утриматися.
– Кожен навчальний день ми починаємо з ранкової зустрічі, – розповіла класна керівниця Тетяна Гуркіна. – Піднімаємося на другий поверх до актової зали, сідаємо в коло і розмовляємо, позитивно налаштовуємося на новий навчальний день. Бо найперше наше завдання – розбудити в дитині бажання вчитися, йти до школи.
Шабівським педагогам це вдалося. Діти дуже переживають, коли з якихось причин вони змушені пропустити уроки, наприклад, через хворобу.
– Просять батьків, щоб пішли до школи й дізналися, що вчили цього дня, взяли завдання. – Тетяна Миколаївна показує на задню стіну класу. – Бачите ці смайлики? Їх дітки щодня самі обирають, аби показати, з яким настроєм вони йдуть зі школи – чи вдоволені, чи сумні, чи зацікавлені, а чи здивовані.
– А вам не важко працювати за новими стандартами? – запитую у вчительки.
– Важко. Бо доводиться багато готуватися. Адже змінилася структура навчання. З’явився індикативний курс, якого до цього часу не було. Тобто є предмети, інтегровані в один курс. Кожен тиждень навчання має свою тему, яку ми розкриваємо щодня, виконуючи певні завдання, – розповідає Тетяна Гуркіна. – Для роботи маємо гарні зошити, наочні посібники, приладдя. Нині у нас ігровий тиждень. Вивчаємо, які бувають ігри – настільні, рухливі, логічні… Далі буде тиждень, присвячений театру, театральним виставам, костюму, за ним – тиждень моди…
Педагоги не приховують: спочатку побоювалися, як до експерименту поставляться батьки первачків. Перші місяці навчання по-новому перевершили всі сподівання – діти з таким бажанням ідуть до школи, що батьки не натішаться.
– Майбутнє у проекту «Нова українська школа» є, – резюмує директорка Шабського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – гімназія» Людмила Чебан. – Педагоги нашої школи вже напрацьовують власну базу. Вони пройшли курси в обласному інституті вдосконалення вчителів, де ознайомилися з програмою і методиками експерименту.
Ми брали участь у семінарах і конференціях, які проводило Міносвіти. А 15 червня цього року у нас побувала міністерка Лілія Гриневич. Те, що освітня реформа давно назріла, відомо всім. А от якого учня отримає школа, родина, держава – має показати нинішній експеримент. І доробки «пілотників», звичайно, стануть доброю підмогою для вчителів. Бо вже наступного навчального року вся країна перейде на нову систему освіти. Що ми зрозуміли за час експерименту? Ця система дає дитині змогу адаптуватися і полюбити школу і уроки. Це «система дитиноцентризму», коли дитина в центрі всіх подій, а всі ми – навколо цієї дитини. Система освіти має бути найефективнішою, найпродуктивнішою в країні, бо ми формуємо майбутнє держави.
Додам, що викладання у школі ведеться виключно українською мовою, виняток – уроки англійської. Їх у первачків дві години на тиждень.
Довідка «ОВ». Паростки нової школи
Шість навчальних закладів Одещини долучилися до реалізації пілотного проекту «Нова українська школа», започаткованого Міністерством освіти і науки України. Серед них і Шабський НВК «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – гімназія».
Матеріально-технічна база закладу відповідає вимогам експерименту: у школі є доступ до інтернету, мультифункціональне обладнання, сучасні мобільні протисколіозні парти, наочні посібники. Білгород-Дністровська районна рада виділила школі 150 тисяч гривень на підтримку пілотного проекту.
В області розроблена і діє освітня концепція голови ОДА Максима Степанова «О-12. Дванадцять кроків назустріч сучасній освіті». Керівництво області разом з освітянами роблять усе, аби освітня реформа була ефективною. Сьогодні вже у 277 школах області працює Wi-Fi. Саме Одещина обрана для реалізації проекту з підготовки вчителів нового покоління.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |