ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ШКОЛА ПРАГНЕ ЖИТИ ПО-НОВОМУ, АБО ПРО ЩО ЙШЛОСЯ НА НЕКОНФЕРЕНЦІЇ ВЧИТЕЛІВ
25.11.2017 / Газета: Чорноморські новини / № 106-107(21897-21898) / Тираж: 8525

Школа — влада — громада. Ці три поняття визначають головний зміст сучасного демократичного суспільства. Й опановувати основи демократії потрібно з раннього дитинства. Про це говорили учасники неКонференції «Освіта для демократичного громадянства: школа, влада, громада», яка відбулася цими днями на базі Одеського обласного інституту вдосконалення вчителів за участі вітчизняних та європейських експертів, педагогів та керівників, представників влади і громадськості.

Цікаво, що такий формат, як неКонференція, досить давно існує в сучасному світі й передбачає дискусійний захід, учасники якого самостійно визначають хід його роботи. Цей термін застосовується, щоб підкреслити відсутність офіціозу, рекламних презентацій та організаційних внесків.

Основна ідея цієї неКонференції — поширення досвіду успішних практик учителів, керівників навчальних закладів Одещини у розбудові нової україн-ської школи на засадах демо-кратичного врядування та

забезпечення прав людини. Нинішній форум — один із заходів швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні — DOCCU», а його основна мета — підтримка розвитку громадянського суспільства шляхом поширення знань і навичок за допомогою системи підвищення кваліфікації вчите-лів та підготовки керівників шкіл.

Наталя Протасова, керівник проекту в Україні, розповідає:

— Дуже часто ідея громадянства полягала в тому, щоб піти на вибори, проголосувати за того чи іншого кандидата. Але річ у тім, що громадянство — поняття значно ширше, і навчатися бути громадянином потрібно з дитинства, зі школи. Весь уклад життя школи має бути демократичним, і директор школи також має навчитися керувати по-новому — демо-

кратично, залучати громадськість до управління школою, в тому числі учнів, батьків і всі зацікавлені сторони.

Під час неКонференції відбулися цікаві та наповнені практикою майстер-класи. Що таке демократичний урок, яким має бути учнівське самоврядування, як налаштувати взаємодію між учнем, учителем, директором, батьками по-новому — ці та інші теми педагоги разом зі школярами розглядали й вирішували під керівництвом досвідчених тренерів, напов-нюючи поняття новим змістом.

— Це непросто — зацікавити вчителів навчатися жити і викладати по-новому, — зізнається тренер проекту Олена Котенко, яка проводить майстер-клас «Урок через призму демократичних цінностей і практик», — але іншого шляху в них нема. Або навчатися, або ж поступитися дорогою новій, сучасній генерації, яка вже на підході! Концепція нової школи вже почала діяти!

В Одеській області проект впроваджується з 2014 року. До нього залучено 75 пілотних шкіл. Близько 4000 педагогів проходять навчання щорічно під час курсів підвищення кваліфікації, семінарів, тренінгів. З ними працюють 20 майстер-тренерів (викладачі вишів, керівники шкіл, вчителі). За результатами проекту налагоджується тісніша співпраця в межах школи, впроваджуються заходи і проекти, спрямовані на розвиток взаємодії школи та громади, створюються групи підтримки в районах з представників місцевих громадських організацій, органів влади, навчальних закладів та активних вчителів.

Учні деяких шкіл дуже зацікавилася проектом, почали охоче долучатися до шкільного врядування, самостійно проводити різні акції, готувати пропозиції місцевій владі щодо благоустрою свого навчального закладу.

Так, учитель історії та правознавства Балтської школи-гімназії №2 Сергій Настечин розповідає:

— У нашій гімназії зараз проходить акція «Збери найбільше макулатури». Той клас, що збере найбільше, буде забезпечений безкоштовним wi-fi на цілий місяць. За гроші, виручені за макулатуру, придбаємо велику плазму і розмістимо її у вестибюлі. На перервах там «крутитимуться» кліпи, музика, замовлені дітьми.

Учасники неКонференції переконані: на Україну чекає потужний рух уперед як на освітянській ниві, так і в громадянському суспільстві. Бо школа починає жити по-новому.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту