У лютому 2018 року спільними зусиллями кіномитців Польщі, Шотландії, Німеччини, Бельгії та України розпочнуться зйомки художнього фільму «Гарет Джонс» про британського журналіста, який був одним із перших західних кореспондентів, котрі з ризиком для себе намагалися у своїх публікаціях донести світові правду про злочин убивства голодом мільйонів людей в Україні у 1932—1933 роках.
Гарет Джонс (1905—1935) отримав блискучу освіту, вільно володів німецькою, французькою та російською мовами. Був радником прем’єр-міністра Великої Британії Девіда Ллойд Джорджа, писав статті до The Western Mail, The Times, Manchester Guardian, Berliner Tageblatt. Тричі побував у Радянському Союзі.
Як зазначають в Інституті національної пам’яті України, тон перших (1930-й) публікацій Джонса доволі нейтральний, відчувається навіть захоплення планами більшовиків. Востаннє побував у СРСР на початку 1933-го. Порушив заборону ОДПУ на в’їзд іноземним журналістам до охопленої голодом України. У березні того року придбав квиток до одного з великих міст, але вийшов із потяга на півдорозі й далі подорожував Харківщиною пішки залізничними коліями — разом із селянами, які втечею з рідних місць рятувалися від голодної смерті. Їхні розповіді та власні враження від побаченого занотував до маленьких щоденників. Джонса затримала ОДПУ й фактично депортувала з СРСР.
«Голод практично скрізь. І мільйони вмирають від нього, — писав Ґарет Джонс у листі батькам, тільки-но повернувшись із СРСР. — Я бродив кілька днів Україною, і там не було хліба, у дітей боліли животи, всі коні та корови виздихали, й люди також вмирали з голоду. Терор набув нечуваних масштабів».
29 березня 1933-го він скликав у Берліні прес-конференцію, на якій вперше публічно заявив про катастрофічний голод в Україні.
Невдовзі Джонс публікує близько 20 статей у британських, американських і німецьких газетах. Розголос, якого набули ці публікації, змусили радянське керівництво розпочати проти нього цілу інформаційну війну на сторінках західної преси.
12 серпня 1935 року Гарет Джонс був убитий за загадкових обставин під час подорожі до Маньчжурії.
Інтерв’ю з режисеркою кінокартини «Гарет Джонс» всесвітньо відомою польською кіно- і театральною режисеркою та сценаристкою Аґнєшкою Голланд читайте у наступних статтях цього номера.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |