ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Згадати віхи, щоб не заблукати
02.12.2017 / Газета: Одесские известия / № спецвыпуск / Тираж: 18937

Свято дає привід не тільки для того, щоб полічити здобутки і поділитися мріями на майбутнє. Є сенс бодай побіжно пригадати, як відбувалося становлення місцевого самоврядування на наших теренах, чим воно жило п’ять, десять, п’ятнадцять років тому. Щоб не повторити вже одного разу зроблених помилок. А може й надибати якесь добре забуте старе, що нині виглядатиме як цілком собі новинка.

Нашу прогулянку історією одеського обласного самоврядування — із задоволенням і не без моралі — ми вирішили здійснити у компанії людей, котрі у різний час очолювали наш обласний парламент і напевне мають що сказати про його історію та сьогодення.

Сергій ГРИНВІЦЬКИЙ.

Всю владу — радам, через особисту унію

Для одеситів Сергій Гриневецький — це передусім посадовець, який довше за всіх — від 1998-го до 2005 року — перебував на посаді голови місцевої облдержадміністрації. На цьому тлі губиться навіть той факт, що Сергій Рафаїлович був депутатом Верховної Ради трьох скликань. А ще він — теж випадок наразі унікальний — двічі очолював Одеську обласну раду. Першого разу він перебував на цій посаді з вересня 2000-го до квітня 2002-го, одночасно з виконанням своїх губернаторських повноважень. Зараз, як і в ті часи, він не вбачає в такому поєднанні повноважень нічого лихого.

- Тут дуже важливо продивитися історію сучасної України, — почав свою розповідь Сергій Рафаїлович. — Тисяча дев’ятсот дев’яносто четвертого року, коли Президент Кравчук пішов на перевибори, — одночасно обиралися і Верховна Рада, і Президент, і місцеві ради, — тоді створилася ситуація, що обирали голову обласної ради всією областю. Він же був і голова виконавчої влади. Це був голова обласної ради, який формував виконком — з допомогою ради. Я думаю, що це одна з найцікавіших моделей, до якої ми ще повернемося.

- Тобто модель для області була та, що зараз є для великого міста на кшталт Одеси?

- Так... Далі жодне засідання Кабінету Міністрів і жодна нарада у Президента без голів обласних рад не проходили. Вже тоді їх назвали, в лапках, «губернаторами». Вони були легітимні, їх обирала ціла область. І будь-який міністр і будь-який член уряду і будь-хто з центрального органу виконавчої влади — всі вони зважали на думку голів обласних рад. Всі проекти рішень уряду присилалися їм на опрацювання. І тоді почали формуватися регіональні лідери. Таким став зокрема Лазаренко в Дніпропетровську. А це ж був потужний потенціал.

І Кучма побачив, що почали на місцях дуже самостійно вести політику. А ви пам'ятаєте, в Криму тоді з’явився Мєшков і теж президентом себе обрав там... І Кучма під оцю мотивацію, що треба навести конституційний лад у Криму, «навів свій лад» по всій Україні. І почав змінювати голів обласних держадміністрацій.

- Але ж в Одесі не змінив...

- Тому й переміг. За великим рахунком, я тоді ці вибори проводив, як перший заступник. До речі, я тоді, так би мовити, легітимізувався, бо був обраний народним депутатом. А потім, коли у 2000 році Конституційний суд дозволив поєднувати посади, я пішов на вибори по найбільшому округу. В Одесі. Мені тоді Кучма казав: «Ти що робиш? Іди в Роздільну, де тебе знають, або в Тарутине». Я відповів: «Я маю легітимізуватися і підтвердити, що Ви не даремно мене призначили. Тут вісімсот тисяч виборців». А тоді ж голосували за багатомандатною мажоритаркою. Перша трійка проходила в депутати. І я набрав 86 відсотків голосів одеситів. Тобто одесити мене легітимізували. Я був третя легітимна людина в Україні. Після Президента і Олександра Омельченка. І у мене були всі підстави на основі рішення Конституційного суду поєднати посади голови обласної ради і голови облдержадміністрації. І я хочу сказати, що найефективнішою була робота в області, коли я поєднував ці посади.

І ось тоді сталося так, що на цей період випало стихійне лихо, і це був приклад злагодженої роботи всіх районів. Не було конфліктів між головою райради і головою райдержадміністрації. Вони розуміли, що у них є один керівник, і от як я сказав, так і треба робити. І область вийшла вперед. І за інвестиціями, і за валовим внутрішнім продуктом, і в сільському господарстві окремо. Ми ж тоді перейшли тримільйонний рубіж. Навіть із тією застарілою технікою.

- Виходить, по суті, ви згодні з тим, що поєднання двох посад — голови облради і губернатора — це було прообразом тієї моделі, коли є виконком і коли є обраний керівник самоврядування, який автоматично очолює ці обидві структури. Така собі особиста унія.

- Так. Абсолютно правильно. І повірте, що ні про який сепаратизм тут не може йтися, бо людина, яка пройшла школу, яка обрана населенням і яка розуміє, що питання оборони, безпеки, податків — це питання центру, і ніколи центр не має права їх комусь віддавати, то все решту можна вирішувати на місцях. Але в питаннях безпеки, оборони, податків -треба, щоб там були фахівці, а нелюди, які пройшли за квотним принципом. Які й дня не працювали у цих сферах.

- Тобто по суті виходить так, що час, який минув, відколи можна було поєднувати дві посади, — це втрачений час? І ми тільки зараз знову повертаємося до того?

- А ми повернемося до цього. Абсолютно точно, що повернемося до цієї сильної регіональної політики, яка об’єднає нашу державу. Бо раніше — то були політичні амбіції. І був квотний принцип.

- Наскільки важко Вам було виконувати обов'язки, коли Ви залишилися тільки на посаді голови обласної ради? І, я так розумію, тоді були певні тертя з тодішнім губернатором?

- Я ж обирався головою обласної ради всупереч вимогам Президента України. Навіть погрожували — не просто адміністративними заходами, а з усіх боків. Але я ж пішов геть з етичних міркувань. Бо мені некомфортно було приїжджати одному, а всі інші на нараді у Президента чи в уряді дивляться в інший бік. Я знав, що вони йдуть на розвал держави. А я не хотів у цьому брати участь. Тому написав заяву — з етичних міркувань склав обов'язки. Але коли я говорив, пояснював аргументи, то сказав, що на початку вересня уряд піде у відставку. І восьмого вересня уряд відправили у відставку. Хоча я говорив це в липні. Для мене це було абсолютно прогнозовано. Ну, якби я не знав цю публіку... Я ж їх бачив з усіх боків.

- Зараз Ви якимось чином співпрацюєте з обласною радою?

- По-перше, я виконую свої обов’язки як почесний громадянин і міста, і області. І я майже єдиний, який звітує щороку перед обласною радою і обласною держадміністрацією, і міською радою,

- письмово. Я даю свій звіт — що я зробив. Ми зараз активно працюємо за програмою збереження Куяльницького лиману. Разом з ученими створили перший том енциклопедії лиману. Там буде сім чи вісім томів. З обласною державною адміністрацією буквально на минулому тижні спілкувався — з заступниками, з начальниками управлінь. Я дав деякі рекомендації, які вони сприйняли з задоволенням і зараз втілюють у життя. Тобто працюємо.

-1 наостанок, оскільки це у нас святковий випуск: що б ви хотіли побажати працівникам місцевого самоврядування, депутатам усіх рівнів?

-Для працівників місцевого самоврядування головне — бюджет. І я розумію, що сьомого грудня свято... Якщо сьомого грудня в другому читанні приймуть державний бюджет, то я хотів би побажати, щоб там було менше вилучень на центральні органи, щоб більше залишилося з податків на місцях. А тоді вони все вирішать.

- Наче таке коротке, лаконічне побажання, але люди, які розуміють, про що йдеться, збагнуть, що це дуже багато.

- Та це власне все!

Николай СКОРИК.

Когда советы Оыли вредными

Депутат Верховной Рады нынешнего созыва Николай Скорик в свое время также возглавлял Одесский областной совет, причем в течение довольно-таки длительного периода — больше четырех лет, с мая 2006-го по ноябрь 2010-го. Тогда сложилась, пожалуй, уникальная для Одесского обл-совета ситуация: руководство ОГА и большинство в облсове-те принадлежали к разным политическим лагерям, и периодически возникали различные конфликты на этой почве. В то время это было типичным для многих регионов страны. «Вредные советы» — так была озаглавлена одна из публикаций в центральной прессе того времени, посвященных тогдашней облсоветовской фронде. Что же касается конкретно нашего регйона, то здесь ситуация, как водится, имела свою специфику. Если с облгосадминистрацией, возглавляемой Иваном Плачковым, у Николая Скорика был явный конфликт, то с его преемником Николаем Сердюком, хоть тот и принадлежал все к тому же конкурирующему лагерю, у совета были весьма ровные отношения. Что же может стать залогом нормальной, бесконфликтной работы, даже когда политическая конъюнктура к этому не располагает? Это было первым, что мы захотели выяснить, общаясь с Николаем Леонидовичем.

- Залогом нормальной, конструктивной работы могут быть в первую очередь ограничения собственных амбиций, и соотнесение их с амбициями, а также интересами своих политических партнеров и Соперников, и если ты их грамотно выстраиваешь и грамотно гармонизируешь с интересами противоположной стороны, то может получиться конструктив.

- Вы возглавляли Одесский облсовет в течение довольно длительного периода. Чем стали для Вас эти годы?

- Это был для меня первый опыт в политике. Я не ожидал, что туда попаду, для меня это было достаточно неожиданно. Эта работа дала опыт для всех дальнейших моих ступенек — и для работы в Крыму, и для работы в статусе народного депутата Украины. Переход из бизнеса в органы местного самоуправления, где специфика совершенно иная. Для меня это время было очень важным и достаточно значимым.

- Реально ли рассчитывать на то, что советы могут находиться преимущественно вне политики, сосредоточившись исключительно на выполнении своих хозяйственных функций?

- Местные советы давно уже не являются аполитичными, и, наверное, это неизбежно, если учесть определенную партийную принадлежность депутатов. Главное, чтобы партийные интересы не превалировали над интересами хозяйственной деятельности, над интересами региона и — в первую очередь — интересами избирателей. Задача депутатского корпуса — уравновешивать эти интересы, какие-то политические предпочтения центра и интересы региона. В принципе, при нормальных взаимоотношениях внутри политсилы это возможно.

- Чего, по-Вашему, не хватало самоуправлению во времена Вашей каденции и восполнен ли этот пробел сейчас? Как Вы относитесь к идее создания исполнительных комитетов при органах местного самоуправления?

- Когда мы пришли в 2006 году, и я попал в местные советы, то в первую очередь говорилось о том, что должен быть второй этап конституционной реформы 2004-2005 годов. Должны были быть приняты соответствующие изменения в Конституцию, и местные советы должны были формировать исполнительные комитеты. Это не было сделано, и я считаю, что это главная ошибка предыдущей власти, потому что если бы больше власти было на местах, не было бы того, что произошло в 2013-14 годах.

Я работал и председателем областной государственной администрации, и председателем обл-совета. И могу сказать, что более независимым я себя чувствовал на должности председателя областного совета. Когда за мной было депутатское большинство, когда меня поддерживала на тот момент наиболее рейтинговая политическая сила, я чувствовал себя увереннее, в том числе и перед такими действиями Киева, которые, с моей точки зрения, не шли на пользу региону. Я считаю, что выборность местных органов власти и подчинение их в первую очередь избирателям на местах — необходимость, к которой мы давно пришли, и то, что этого не происходит, вредит и региону, и государству. Дискуссионный вопрос — должна это быть прямая выборность губернатора или следует формировать исполкомы местных советов, но местную власть в любом случае должны выбирать люди.

Хочется поздравить работников и ветеранов органов местного самоуправления!

Сегодня это самый близкий к населению уровень власти, где решаются многие важные вопросы и задачи, и одна из них — повышение уровня жизни людей. Это праздник не только глав муниципальных образований, муниципальных служащих и депутатов. Это праздник всех жителей Одессы и области, у которых есть активная жизненная позиция и желание менять жизнь к лучшему.

Желаю вам энергии, неисчерпаемого оптимизма, профессиональных успехов и новых достижений!

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту