Багато які науковці беруться за вивчення доленосних подій боротьби за українську державність, перевидається чисельна кількість спогадів, листувань, біографій, публікуються нові дослідження. Адже є потреба не лише пригадати, а й зрозуміти великий подвиг наших попередників, осягнути його глибину. Цьому слугує, зокрема, й виставка «Соборність України: лідери ЗУНР у державотворчому процесі», яка експонуватиметься з 22 по 29 січня в Одеській національній науковій бібліотеці за адресою: вул. Пастера, 13.
Серед представлених видань чільне місце посідають найсучасніші з них.
Окремо можна виділити перше академічне видання твору «Холодний Яр» Юрія Горліса-Горського (1898-1946) – українського письменника, громадського діяча, старшини армії УНР. Упорядник відобразив усі відомі прижиттєві версії 1932-1938 рр., позбавив текст одруків й осучаснив правопис.
Книга «Україна у боротьбі за державність в 1917-1921 рр. Спомини і роздуми» належить перу Михайла Шкільника, видатного юриста, громадського й політичного діяча часів визвольного руху в Україні 1917-1920 років. Вона насичена цікавими фактами та особистим баченням подій української революції 1917-1921 років.
Унікальною в своєму роді є праця Павла Гай-Нижника «Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917-1922 рр.)», написана на ґрунті раніше невідомих архівних документів.
Постаті лідера Західноукраїнської Народної Республіки присвячене видання Р.В. Сопівника «Громадсько-політична діяльність Є. Петрушевича: пошуки виховного ідеалу». Дослідження проведено не лише в історичному, а й у педагогічному плані.
Корисною для дослідників є монографія «Кость Левицький: від адвоката до прем’єра ЗУНР». Її авторка Ірина Василик багато років вивчала діяльність української політичної та юридичної еліти, правничу пресу та її вплив на суспільно-політичні процеси.
«Історик і влада» – це колективна монографія Ірини Колесник, Віталія Андрєєва, Олени Богдашиної, Володимира Ващенка, Ігоря Верби – науковців Інституту історії України НАНУ. Видання чи не вперше в українській історіографії торкається теми механізмів взаємодії представників історичної науки та владних структур.
Автори колективної праці «Чорноморська хвиля Української революції: провідники національного руху в Одесі у 1917-1920 рр.» Тарас Вінцковський, Олександр Музичко, Вадим Хмарський, Тарас Гончарук й Анатолій Мисечко (якого, на жаль, вже немає з нами…) – представники сучасної генерації одеських університетських істориків.
У монографії Тараса Вінцковського та Олександра Музичка «Іван Митрофанович Луценко (1863-1919): український націєтворець» уперше докладно висвітлено діяльність лікаря, науковця, публіциста, лідера українського національного руху в Одесі, одного з найвідоміших пропагандистів українізації війська та організаторів Одеської української військової ради у 1917–1919 роках.
Збірка багаторічної авторки «Чорноморських новин» Аліни Пляченко «Шануймо борців за державність України» містить 46 статей, які висвітлюють життєвий шлях видатних українських діячів, проблеми української культури, мови, освіти, національної самоідентифікації і патріотичного виховання сучасної молоді.
Це далеко не всі видання, які експонуються в головній читальній залі Одеської національної наукової бібліотеки. Запрошуємо дізнатися про книжкові цікавинки, що стосуються історії України.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |