Квитки на цьогорічний Різдвяний фестиваль в Одеській опері були розкуплені завчасу, тож потрапити на нього вдалося не всім бажаючим. Чотири дні свята, п’ять культурних подій, кожна з яких була яскравою, позначеною духовністю й високим мистецтвом.
Фестиваль стартував концертом органної музики «Сяйво різдвяних свят», під час якого слухачі поринули у дивовижний світ «короля інструментів». Заслужений артист України Максим Сидоренко і лауреат міжнародних конкурсів Олена Юдіна в чотири руки виконували твори великих німецьких композаторів, написані спеціально для органа, оригінальні імпровізації шедеврів світової класики, духовні гімни та джазові композиції, наповнюючи театр божественною музикою, що раніше звучала лише у храмах. Вокальні твори у супроводі органа виконував соліст Одеського театру опери та балету, лауреат міжнародних конкурсів Олександр Шульц.
Наступного вечора театр жив мелодіями Антоніо Вівальді. Цікаво, що музика цього великого італійця, який творив у ХVІІ-ХVІІІ ст., була відкрита для широкого загалу лише в середині ХХ ст., ставши відтоді популярною. Ім’я Вівальді ми асоціюємо передусім із загальновідомими «Порами року», тоді як насправді священик і скрипаль, композитор Антоніо Вівальді написав понад 500 концертів, 56 ораторій і чимало інших духовних та світських творів. Його музику люблять і цінують у сучасному світі — вона інноваційна, ламає усталені, звичні схеми. Він також вважається одним з композиторів, які почали розвивати музику в стилі бароко, — створив 27 барокових опер, головні партії в яких виконували співаки з високими чоловічими голосами (у ті давні часи — хлопці-кастрати).
Концерт, присвячений великому італійському маестро, відбувався у чарівній, піднесеній атмосфері, яку створив головний художник театру Ігор Анісенко. Сцена була прикрашена світлодіодними свічками, пелюстками троянд та пожовклими нотними листками, що ніби нагадували нам: справжнє мистецтво — завжди сучасне, воно не має «термі-ну вживання» і справжні рукописи — не горять... По залу від ароматичних свічок розносився запах ванілі й цукатів, що ще більше підкреслювало чудодійну атмосферу Різдва.
За диригентським пультом — Ігор Чернецький. Звучать оркестрові та вокальні частини із циклу «Глорія» у виконанні оркестру та хору театру. Гарячими оплесками публіка вітає випускника Одеської музичної академії, контр-тенора Юрія Міненка — соліста відомих світових сцен: Віденського оперного, театру «Єлисейські поля» у Парижі, Дрезденської опери. У його виконанні прозвучали арії імператора з опери «Джустіно», дві арії Руджеро із «Шаленого Роланда» і кілька духовних мотетів. Особливо зворушила своєю глибиною кантата Вівальді «Nisi dominus» (126-й псалом із «Псалтиря»), духовний сенс якої такий: марними будуть зусилля людей, що будують дім, якщо на це не буде волі Господа...
Твори Вівальді виконували також солістки Одеського оперного, лауреатки міжнародних конкурсів Юлія Терещук та Анастасія Голуб. Як завжди чудово звучав хор театру.
Вечір напередодні Старого Нового року був ознаменований святковим гала-концертом «Новорічний бал». Яскрава, насичена програма нікого не залишила байдужим. Дійство, що відбувалося на сцені, більше нагадувало світську вечірку в колі друзів, аніж концерт, і було зовсім позбавлене офіціозу. Звучали уривки з популярних опер та оперет, фрагменти з класичних балетів, улюблені польки, вальси, музика кіно у виконанні оркестру театру під керівництвом Ігоря Чернецького.
У програмі були задіяні солісти опери: народні артистки України Лариса Зуєнко і Віра Ревенко, лауреати міжнародних конкурсів Юлія Терещук, Таїсія Шафранська, Гаррі Гукасян, Дмитро Міхеєв, Богдан Панченко і Валерій Регрут, артисти балету та хор театру. Приємною несподіванкою стало виконання молодим солістом Одеського оперного Гаррі Гукасяном пісні А. Кос-Анатольського «Чорнії брови, карії очі...».
Одеситка Галина Павловська, виходячи з концерту, поді-лилася враженнями:
— Я у нас, на околиці, підробляю «міністром культури», тож запросила своїх сусідів, друзів, і ми приїхали великою компанією, щоб провести цей вечір у театрі. Адже сидіти за столом вже просто нема сил! Ми всі отримали величезну насолоду, концерт був дуже радісним, твори, що звучали у виконанні одеських артистів, просто ви-промінювали щастя. Недарма не було жодного вільного місця!
На маленьких прихильників класичної музики у рамках фестивалю також чекало святкове дійство. Різдвяну афішу прикрасила прем’єра дитячого балету «Русалочка» за мотивами казки Г.Х. Андерсена у виконанні вихованців балетної студії Світлани Антипової.
Сумну історію юної Русалоньки, безнадійно закоханої у казкового принца, юні тан-цівники передали зворушливо й ніжно. Мова танцю — зрозуміла для дітей і дуже яскрава, плюс креативні костюми, вишукана сцено-графія. У постановці Олександра Майорова було використано музику композиторів К. Дебюссі, Р. Вагнера, П. Чайковского,
К. Сен-Санса, Й. Штрауса, Ф. Мендельсона. Автор лібрето і хореограф-постановник — Сергій Кочергін. Спектакль супроводжувала відеоінсталяція Олексія Акентьєва, що переносила героїв та глядачів із царства морського у королівський палац, з печери морської чаклунки — на берег моря...
Завершився Різдвяний фестиваль балетом П. Чайковського «Лускунчик», незмінним символом новорічних свят. У провідних партіях виступили соліст Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка Юлія Москаленко і Станіслав Ольшанський.
Для одеситів та гостей міста це вже стало доброю традицією — проводити свята у чудодійній, насиченій мистецтвом атмо-сфері театру.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |