ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
АВТОКРАТІЇ РУЙНУЮТЬ ДЕМОКРАТІЮ
20.01.2018 / Газета: Чорноморські новини / № 6-7(21916-21916) / Тираж: 8525

Демократія в усьому світі в 2017 році перебувала «під тиском та відступала», оскільки Сполучені Штати «зрікалися» своєї традиційної ролі захисника демократичних ідеалів, натомість Росія та Китай «збільшують репресії» на своїх територіях та «експортують свій згубний вплив» назовні, йдеться в оприлюдненій 16 січня доповіді міжнародної правозахисної організації Freedom House.

«Демократія стикається з найсерйознішою кризою за десятиліття. Основні її принципи, включно з гарантіями вільних і чесних виборів, прав меншин, свободи преси та верховенства права, перебувають під тиском у всьому світі», — сказав президент Freedom House Майкл Абрамовітц.

У доповіді зазначається, що 2017-й — це 12-й поспіль рік занепаду глобальної свободи, а в 71 країні світу фіксується «зниження рівня політичних прав і громадянських свобод».

На думку дослідників, у США «скорочення (ознак демократії. — Ред.) в 2017-у пришвидшилося через свідчення про російське втручання на виборах 2016 року, порушення основних етичних стандартів» адміністрацією президента Дональда Трампа та «зменшення прозорості уряду». Водночас, наголошують правозахисники, «преса та судова система залишаються стійкими перед безпрецедентними нападками президента Трампа».

У доповіді також ідеться, що президент Росії Володимир Путін «продемонстрував зростання можливостей сучасних авторитарних режимів» шляхом «організації дезінформаційних кампаній під час виборів у європейських демократіях». Ро-сійський лідер, на думку дослід-ників Freedom House, розвиває зв’язки з «ксенофобськими полі-тичними партіями всього континенту», погрожуючи своїм найближчим сусідам, і є «альтернативним джерелом вій-ськової допомоги диктатурам Близького Сходу».

Ключовими проблемами України (яка в підсумку експертного аналізу отримала стільки ж балів, як і попереднього року) в 2017-у, на думку правозахисників, були:

Корупція. Незважаючи на сильний тиск з боку громадянського суспільства, в Україні не вистачає політичної волі для боротьби з нею. Нездатність влади боротися з корупцією на вищих рівнях знизила популярність уряду та вплинула на певні зусилля з проведення реформ.

Освітня реформа. Новий закон про освіту зустрів шквал критики через положення, згідно з якими до 2020-го українська мова має стати першою мовою навчання у більшості державних шкіл. Слабка коаліційна більшість не була спроможна провести низку інших реформ, які залишаються заблокованими у парламенті, частково через опозицію могутніх бізнес-груп та інших особливих інтересів.

Обмеження свободи слова. Хоч український медіапростір і покращився після зміни влади у 2014-у, журналісти зіштовхуються з політичним втручанням, а також жорстокістю та залякуванням. У сфері громадянських свобод політичний тиск та напади на журналістів погрожували свободі ЗМІ. Неурядові організації зіткнулися з новими вимогами щодо розкриття інформації.

Війна. Наприкінці року домовленості щодо припинення вогню не спромоглися принести довготривалий мир в українському східному Донбасі, де продовжуються періодичні бої між підтримуваними Росією сепаратистами та українською армією.

Водночас Freedom House позитивно оцінює «реформаційні» спроби українського уряду в 2017 році. У звіті підкреслюються зусилля Верховної Ради щодо підвищення самостійності обласних та місцевих органів влади, перебудова пенсійної системи, покращення роботи лікарень та зменшення їх корумпованості. Відзначається, що влада також зробила спробу посилити загальмований процес оптимізації роботи міністерств.

Freedom House — міжнародна правозахисна організація, яка щороку оприлюднює доповіді про стан свободи та демократії у світі. Вона вже не вперше звертається до теми шкоди, якої завдає демократії вплив Росії та Китаю. Так, у середині 2017-го оприлюднила звіт під назвою «Руйнуючи демократію: цілі, стратегії та методи сучасних автократів». Автори того дослідження вказували, що стрімке зростання сучасного авторитаризму в таких країнах, як Росія та Китай, становить серйозний виклик ліберальній демократії в усьому світі, адже ці держави здатні значно посилювати вплив на політичні рішення в демократичних країнах через залучення політичних консультантів та лобістів. Звіт перераховує арсенал новітніх тактик, які допомагають підтримувати режим як усередині Росії, так і поза її межами.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту