Реалізація пілотного проекту зі створення агрокластера «Фрумушика-Нова» розпочалася в Тарутинському районі
Голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов підписав розпорядження про запуск агрокластера «Фрумушика-Нова». Впродовж трьох років пілотний проект втілюватимуть у Тарутинському районі. Про це повідомила заступниця голови ОДА Світлана Шаталова.
«В Одеській області запустили агрокластер Фрумушика-Нова, який стане центром екологічного та сільського туризму. Завдяки пілотному проекту ми зможемо зберегти культурну та природну спадщину регіону. Окремий акцент — розвиток сільського господарства, зокрема тваринництва, і стимулювання до індивідуального підприємництва. Це дасть можливість реалізувати ресурс-ний, економічний та соціальний потенціал Тарутинського району», — зауважила Світлана Шаталова.
Для «ЧН» цю новину прокоментував по телефону голова Тарутинської районної державної адміністрації Іван Кюссе:
— Іване Георгійовичу, як ви сприйняли підписання розпорядження головою ОДА про створення агрокластера?
— Сприйняв дуже позитивно, адже стояв біля його витоків. Кластер — це форма господарювання, яка має велику перспективу. Він передбачає не тільки використання комплексу «Фрумушика-Нова», до нього буде залучено прилеглі села Весела Долина, Ламбрівка, Юр’ївка, Миколаївка. Отже, крім традиційних видів підприємницької діяльності, місцеві приватні підприємці освоюватимуть нові напрямки, зокрема вирощування і переробку лаванди.
У районі ми працюємо і над створенням аналогічних внутрішніх кластерів соціально-економічного розвитку територій — аграрних, екологічних тощо. Об’єднуємо в такий кластер кілька сільських рад, які у майбутньому стануть об’єднаною громадою. Ми не поспішаємо створювати громаду формально, а спочатку створюємо умови для її об’єднання.
— Кластери, що будуть основами для об’єднання громад, як вони виглядатимуть?
— Вони об’єднуватимуть три-п’ять сільських рад, відповідно до закону «Про співробітництво територіальних громад», що дасть змогу фінансувати деякі загальні питання: маємо визначитися, де буде базова школа, що буде з первинною ланкою медичних закладів, з об’єктами культури, які на цій території будуть виробничі об’єк-ти. Залучатимемо елементи приватно-державного партнерства.
— Науковці, екологічна громадськість і журналісти підтримують тарутинські РДА та районну раду, адже ви унікальні — чи не єдине районне керівництво в Україні, яке має принципову позицію щодо розширення природоохоронних територій. Нещодавно бачився з вами на робочій нараді у заступника голови ОДА Олександра Терещука. Коли розмовляємо про ваш район, то не можемо обминути проблему заповідного Тарутинського степу...
— Погоджуюсь з Олександром Дмитровичем (Терещуком. — Прим. авт.), що ми маємо діяти у два етапи: перший — створення заказника загальнодержавного значення, другий — створення національного природного парку. Спочатку ми йдемо на утворення трьох заказників загальнодержавного значення: Тарутинський степ, Староманзерський і Підгір-ненський, далі ці три заказники об’єд-нуємо в один, який називатиметься Національний природний парк «Тарутинський степ». Наше цьогорічне завдання — подати Президентові на підпис проект указу про створення цих трьох заказників. А наступного року на базі трьох заказників буде створений один національний парк.
Ідея кластерного розвитку закладена у стратегічному плані дій Максима Степанова «Розумний регіон» на 2017—2019 роки. Фахівці підготували техніко-економічне обґрунтування проекту. На думку експертів, ініціатива є унікальним прикладом співпраці органів влади, бізнесу та науки, а це запорука успішної кластерної моделі.
Локомотивом для створення кластеру стала «Фрумушика-Нова» — найуспішніше підприємство Тарутинського району. Сьогодні тут виробляють екологічно чисті продукти на базі власної, однієї з найбільших у Європі, вівцеферми. Також розвинене виноградарство, виноробство та бджільництво.
А ще це відомий в Україні і за її межами комплекс зеленого туризму, створений на місці військового полі-гону. До 1946 року тут були мирні села Фрумушика-Нова, Рошія, Гофнунгсталь, Кантемир, Зурум. Усі мешканці з цих місць були примусово виселені. В пам’ять про знищені села, зокрема про рідне село власників комплексу «Фрумушика», і була збудована Фрумушика-Нова (в перекладі з молдовської — красуня). Це одночасно музей історичний (тут зібрано пам’ятники тоталітарного часу), найбільший у світі пам’ятник чабанові (на знімку), музей етнографічний (тут відтворені садиби різних етносів, що живуть у цьому краї: українців, молдован, німців, болгар, гагаузів), музеї природи, сільського господарства, інженерного мистецтва. Тут створено всі умови для змістовного відпочинку. Родзинкою комплексу «Фрумушика-Нова» є знаменита бесарабська кухня.
Планується, що на території агрокластера буде реалізована ціла низка важливих заходів. Зокрема, передбачено створення науково-дослідного центру. До його складу увійдуть представники провідних вищих навчальних закладів Одеси. Окремо розвиватимуть нові види промислової та сільськогосподарської діяльності. Наприклад, через зміну клімату виникла можливість вирощувати та переробляти лаванду.
Лавандові поля — естетичне видовище плюс чудовий аромат — перспективний спосіб привабити туристів в Одеську область. Позитивні приклади є. Скажімо, на Закарпатті великою популярністю користуються тури в період цвітіння сакури та магнолії до Ужгорода або в Долину нарцисів неподалік Хуста.
80% світового виробництва лаванди припадає на французьку провінцію Прованс, далі йдуть Болгарія та Китай. Лаванда застосовується в фармакології та косметології. Витяжку з цієї рослини додають у лосьйони, шампуні та мило.
Тарутинський район — край бринзи, меду та вина — незабаром може отримати новий аромат — лавандовий. Поряд із заповідним Тарутинським степом, серед доглянутих полів пшениці, кукурудзи, соняшнику, виноградників і пасовищ, уже цього літа можуть з’явитися незвичні ніжно-фіолетові запашні лавандові плантації.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |