Після ухвалення Закону «Про вищу освіту» виникла незрозуміла ситуація, пов’язана з коледжами, училищами та технікумами. Цей Закон мав би наблизити українську систему освіти до міжнародних стандартів, а натомість вніс багато плутанини. Раніше коледжі мали статус вищого навчального закладу і готували фахівців рівня «молодший спеціаліст». За новим Законом цей статус залишиться тільки у тих закладах, що отримали ліцензію, інші установи отримують статус професійно-технічних навчальних закладів.
Дотримуючись норм шкільної реформи, є вірогідність, що коледжі і технікуми зведуть до розряду установ профільної середньої освіти. У таких закладах учні зможуть, крім шкільної програми, освоїти ще й цікаву для них професію, а в результаті – раніше вийти на ринок праці.
Тобто коледжі можуть віднести як до професійного (післяшкільного) рівня, так і до вищої освіти, а можуть і зовсім виділити в окремий новий сегмент кваліфікації. А саме – професійні ліцеї стануть базою профільної професійної старшої школи. В 12-річній системі навчання старша профільна школа буде ділитися на академічну та професійну. І дитина вправі буде обирати, куди їй надалі йти – в академічний ліцей чи в професійний.
Завершення процесу створення профільної школи і визначення статусу коледжів і технікумів триватиме до 2030 року. До цього ще дуже далеко. Головне сьогодні — зберегти професійну освіту. А що маємо насправді? Чи не поспішили прийняти Закон «Про вищу освіту» і тим самим поставили «віз попереду кобили»?
Яким шляхом пішла Одеська область і в якому стані профтехосвіта перебуває в нашому регіоні? Сьогодні тут працює 39 навчальних закладів. Всі вони збережені, і це добре. Наш регіон пішов шляхом об’єднання технікумів та коледжів у кластери і впровадження в них дуальної системи освіти. Це коли поєднується навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації. Перший такий кластер вже є. Це — Північний центр професійної освіти, що об’єднав три професійно-технічні аграрні училища Балти, Кодими та Саврані. В цьому році планується відкриття ще шести таких кластерів.
Разом з керівниками області Анатолієм Урбанським, Максимом Степановим та міністром освіти та науки Лілією Гриневич ми побували в філії Центру — Савранському професійно-технічному аграрному училищі на конференції директорів професійно-технічних закладів Одеської області. Керівники області передали два сучасних трактори. Один з них поїде в Кодиму, а інший залишиться у Саврані.
– У цьому році держава виділяє сто мільйонів гривень на відкриття таких центрів в Україні, зокрема, коштом держави в Одеській області відкриється два, а ще сім — за гроші області. І саме за рахунок модернізації обладнання ми можемо надати нашим учням нормальну базову освіту. Бо коли вони бачать обладнання 70-х років, а потім виходять на ринок праці, то відбувається розрив свідомості. Але що цінне саме в Одеській області, це те, що існує співпраця керівництва області з роботодавцями. Ми мусимо навчитися з ними працювати. І я бачу своє завдання в розробці системи. Ця система має бути універсальна для всієї України. Щоб на місцях не мусили самі вигадувати, а були чіткі проекти договорів з роботодавцями, коли вони, наприклад, інвестують або входять в дуальну систему навчання. За це діти, які вчаться в цій системі, будуть вже готові до ринку праці, будуть підписувати контракти і відпрацьовувати на підприємстві певний час. Ми мусимо знайти мотиваційні моменти, як це зробити. Ми над цим наразі працюємо, – запевнила Лілія Гриневич.
Я тим часом пройшлася територією училища, де були майстер-класи від студентів кухарів-кондитерів, теслярів. Була вражена, що в такому юному віці вони вже, можна сказати, професіонали. Очі блищать у дітей від того, що вони роблять.
Ось думки вголос… Поки Міністерство мізкує, як знайти кошти на обладнання, гідну зарплату майстрам виробничої справи (вони працюють за мінімальним тарифом, тому що не увійшли до переліку на підвищення тарифної сітки). І за словами міністра, це підвищення найближчим часом не планується. Чи не станеться таке, що не буде кому навчати майстерності вже за кілька років?..
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |