ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
МОТИВ НЕНАВИСТІ
20.09.2018 / Газета: Чорноморські новини / № 80(21990) / Тираж: 8525

Погроми, переслідування, різанина і вбивства на ґрунті етнічної неприязні… Здавалося, що такі нелюдські вчинки вже давно сховані й щільно замкнені у скринях тривожного минулого. Та хвиля злочинів, скоєних останнім часом проти ромів на Одещині, Харківщині, у Львові, Черкаській області, Чернігові та Києві (групи нелюдів палили табори, били, стріляли і різали живих людей) мало того, що не додала країні авторитету, а ніби зумисне підкреслила, що такої ганьби, як ненависть, нетерпимість і переслідування «інших», наше суспільство допоки не зжило. На наш спільний сором.

Чи помстяться роми за наругу, а чи, швидше за все, мовчки проковтнуть образи, оплакавши своїх, як це було завжди? Вони ж бо, по суті, ніколи не звертаються до міліції, до лікувальних закладів, до влади. А якщо і звертаються, то їх, як правило, там «лагідно» ігнорують. Як результат ці люди практично нікому і ні в що не вірять, у тому числі й у справедливість судів, вважаючи за краще просто ізолюватися від суспільства, яке мислить про них середньовічними категоріями.

Нічого подібного: цього разу роми довели свою цивілізованість, зважившись організувати протести і кинувшись шукати правди й справедливості саме в суді.

Недавно в Одесі відбувся брифінг на тему: «Дотримання прав національної спільноти в Україні. Стан забезпечення та захисту прав людини під час розслідування кримінальних справ, вчинених проти ромів».

Адвокати і правозахисники, які з’їхалися з кількох областей нашої держави, розповіли про те, як розслідуються злочини, скоєні проти представників національної общини ромів на Одещині, Харківщині, Черкащині, у Львові, Чернігові та Києві, вимагаючи враховувати в розслідуванні таких злочинів мотив ненависті, що обтяжує їх, виводить з категорії простого хуліганства. Там уже діють інші статті Кримінального кодексу й передбачене інше, суворіше, покарання.

У ромського правозахисного руху вже є досить істотні успіхи. Так, дії голови Лощинівської сільської ради Ізмаїльського району нашої області про виселення тамтешніх ромських сімей у суді визнали протиправними. Професійним місцевим адвокатам, які захищали права потерпілих, вагому підтримку надали фахівці Європейського центру з прав ромів. Найімовірніше, що саме така допомога не дозволила припинити кримінальні провадження. Прості роми, проти яких вчиняються злочини, не мають грошей на адвокатів. А за безоплатною правовою допомогою, яку гарантує людям держава, вони ніколи не звертаються.

Однак визнання в суді протиправних дій представника влади замало. За інформацією адвоката Юлії Лісової, озвученої на брифінгу, 24 члени ромської общини й досі залишаються без житла, так і не отримавши будь-якої компенсації за знищене майно і за насильницьке виселення із села, де вони мешкали. А відтак — суди триватимуть.

Як нагадав Микола Юрченко, голова правління громадської організації «Рома України», у Львові цього року було два напади на стихійні поселення ромів: 9 травня і в ніч з 23 на 24 червня. У травні табір закидали камінням і поливали горючими сумішами, а людей, які вибігали з наметів, били палицями. У червні (чи не тому, що злочинці не були покарані раніше?!) група молодиків у масках оточила поселення і влаштували справжню різанину беззахисних людей, у результаті якої від 15 ножових поранень загинув 24-річний Давид Папп із Закарпаття, а 19-річного Раджа Раца госпіталізували з тяжкими пораненнями… Тієї ночі мало не загинув десятилітній хлопчик і тридцятилітня жінка.

Поліція затримала підозрюваних, триває слідство. Адвокат потерпілих ромів зі Львова Дмитро Швець також був у своєму виступі категоричним: «Обов’язок держави — визнати мотив нетерпимості й у такий спосіб довести світові, що ми рухаємося до міжнародних і європейських стандартів правосуддя».

У жовтні суди Полтави і Харків-ської області розглядатимуть справи про напади на поселення ромів, де серед обвинувачених — навіть депутат обласної ради.

Детально про ситуацію на Харківщині розповів президент тамтешнього національно-культурного товариства «Ромен» Ва-дим Матюшенко. Так, 16 травня 2017 року в Ольшанах було скоєно напад на ромських жителів, загинув один з лідерів ромської громади села Микола Каспицький, а восьмеро людей отримали тілесні ушкодження. Фактично, йшлося на брифінгу, це був розстріл, здійснений за участю депутата облради, його сина, голови Ольшанскої сільради, та близько 30 їхніх озброєних прибічників.

Після вчиненої стрілянини й загибелі людини відкрили кримінальне провадження, яке нині, за словами адвокатів, усіляко затягується місцевими правоохоронними органами та прокуратурою. Встановлюються нові й нові мотиви злочинів з убивством. Адвокати вже «вийшли» на ймовірні причини конфлікту, серед яких — переділ території, пов’язаний зі створенням ОТГ: буцімто роми заважали ділити землю.

Нині справу, зазначалося, зумисне «розбито» на кілька проваджень. Є побоювання, що суд може розглянути її необ’єктивно, зважаючи на те, що звинувачувані — впливові на місцях особи, тож навіть не були взяті під варту. Крім того, у цій же справі розслідується інформація про протиправні дії деяких службових осіб, які нібито допомагали знищувати речові докази. Була навіть спроба залякати адвоката, який захищав потерпілих.

Роми виходили на протестну акцію під прокуратуру, чого раніше ніколи не було. А це вже рух вперед у відстоюванні своїх громадянських і людських прав.

Загалом акції протестів ромів, нехай і малочисленні й досить несміливі, прокотилися практично всією Україною. Шкода, що змовчали представники інтелігенції, які мають ромське коріння (письменники, артисти, медики, освітяни…). А вони могли б стати потужною силою, яка протидіяла б випадкам відвертої наруги над народом.

Скликаний правозахисниками і правниками брифінг в Одесі красномовно довів, що проти-правні дії проти ромів таки дійдуть до судів і що справи будуть розглянуті під прискіпливою увагою вітчизняної громадськості й міжнародних правозахисних організацій. Інформувати суспільство — це також мати від нього підтримку.

Автор: Яна СТАСІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту