ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
НЕПОВТОРНА ЧАСТОЧКА СВІТОВОГО ОКЕАНУ
03.11.2018 / Газета: Чорноморські новини / № 93(22003) / Тираж: 8525

31 жовтня 1996 року урядові організації Болгарії, Румунії, Росії, Туреччини, Грузії та України підписали «Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря». Необхідність у такому документі виникла через небезпеку руйнування унікальних природних комплексів цієї водної території. Тоді ж вирішили проголосити 31 жовтня Міжнародним днем Чорного моря.

Вивченням Чорного моря займаються, зокрема, фахівці-океанологи. Океанологія — комплекс наук, які досліджують Світовий океан. Вона об’єднує фізику океану, або океанографію, хімію та біологію океану.

Нині Одеський державний екологічний університет (до 2001-го — Одеський гідрометео-рологічний інститут) є єдиним в Україні вищим навчальним закладом, який готує фахівців за спеціалізацією океанологія, гід-рографія (спеціальність «Науки про Землю») на кафедрі океанології та морського природокористування. Освітньо-наукова діяльність кафедри спрямована на реалізацію одного з основних завдань державної морської політики, визначених у Мор-ській доктрині України на пе-ріод до 2035 року, — «збереження і розвиток наукового та кадрового потенціалу всіх складових морської діяльності на рів-ні, що забезпечить ефективну реалізацію національних інтересів держави».

Серед основних напрямів наукової діяльності кафедри — розробка та впровадження для вирішення прикладних завдань морського природокористування технологій моделювання і прогнозування стану морського середовища. В останнє десятиріччя основними об’єктами океанологічних досліджень ОДЕКУ були північно-західна частина Чорного моря, зокрема її Одеський район, лимани Північно-Західного Причорномор’я: Тилігульський, Дофіновський, Куяльницький, Хаджибейський, Дністровський, Тузловська група. Для наукового обґрунтування управлінських рішень, спрямованих на стабілізацію та по-ліпшення гідроекологічного режиму, екологічного стану морських акваторій та лиманів, з урахуванням впливу як антропогенних, так і природних чинників, у тому числі змін клімату, застосовується комплекс сучасних математичних моделей.

Серед найвагоміших міжнародних науково-дослідних проектів океанографічного спрямування, які виконував Одеський державний екологічний університет в останні роки у складі європейських дослідницьких консорціумів, — проект 7-ї Рамкової програми Європейського співтовариства «Комплексне управління водними ресурсами і прибережною зоною в європейських лагунах в умовах змін клімату» та проект «Комплексне управління «гарячими» точками і збереження екосистеми Чорного моря — HOT BLACK SEA» в межах спільної операційної програми «Басейн Чорного моря».

У зв’язку з анексією півострова, а відтак з примусовим виведенням у 2014 році з-під юрисдикції України Кримського наукового кластеру океанографічних досліджень особливої актуальності набуло завдання відновлення сучасної національної системи оперативного прог-нозування гідрологічних та гідрофізичних параметрів стану морського середовища, льодової обстановки в українській частині акваторії Азово-Чорноморського басейну для забезпечення потреб морегосподарського комплексу. Задля цього нинішнього року ОДЕКУ спільно з Гідрометцентром Чорного та Азовського морів створили міжвідомчий науково-виробничий та освітній центр «Гідрометеорологічне забезпечення морегосподарської діяльності».

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту